Aarhus nazwane “drugim najlepszym miejscem w Europie”

Drugie co do wielkości miasto w Danii zostało wymienione przez wpływowy przewodnik Lonely Planet wśród najlepszych miejsc do zwiedzenia w 2016 roku.

Lonely Planet, globalny wydawca turystyczny, umieścił Aarhus na drugim miejscu listy dziesięciu najfajniejszych miejsc do zwiedzenia w Europie w 2016 roku. Aarhus ze swoją populacją 330,000 ludzi wyróżniło się dzięki „wspaniałemu wyglądowi, przepięknej architekturze oraz magicznej kuchni.”  

Pomimo tego, że tradycyjnie to Kopenhaga jest najbardziej znanym miastem w Danii, Lonely Planet twierdzi, że Aarhus szybko goni duńską stolicę. A jego międzynarodowa sława będzie tylko rosnąć. W 2017 roku Aarhus otrzyma tytuł Europejskiej Stolicy Kultury oraz tytuł Europejski Region Gastronomiczny, co powinno również zwiększyć ilość turystów i zapewnić miastu należną uwagę.

Lonely Planet, które oferuje plany niedrogich podróży po całym świecie, zwróciło także uwagę na port w Aarhus, gdzie w doku nr 1 znajduje się największa skandynawska biblioteka.

Dokk1 i największa w Skandynawii biblioteka publiczna
Dokk1 i największa w Skandynawii biblioteka publiczna

Przewodnik wspomina także o wspaniałych projektach budowlanych takich jak budynek Isbjerget (Góra Lodowa).

Isbjerget, czyli Góra Lodowa, to budynek mieszkalny znajdujący się w Aarhus
Isbjerget, czyli Góra Lodowa, to budynek mieszkalny znajdujący się w Aarhus

Lonely Planet pochwalił także odnowione muzea takie jak ARoS i Moesgaard.

ARoS jest jednym z największych muzeów w Danii
ARoS jest jednym z największych muzeów w Danii

ednak nie tylko architektura zapewniła Aarhus wysokie miejsce w rankingu. Wpływ miały także festiwale muzyczne oraz liczne inne wydarzenia kulturalne oraz coraz bardziej chwalone restauracje zlokalizowane w mieście.

Pierwsze miejsce na liście Lonely Planet zajął grecki Półwysep Peloponeski. Dziesiątkę najciekawszych miejsc w Europie w 2016 roku dopełniają Wenecja, region Dordogne we Francji, Lwów, Warwickshire w Anglii, region Extremaduras w Hiszpanii, wschodnie wybrzeże Teneryfy, holenderskie Textel oraz Północna Dalmacja w Chorwacji.

Burmistrz Aarhus Jacob Bundsgaard określił tą nominację „wielką bombą” dla miasta.

„Jesteśmy niezmiernie szczęśliwi i dumni z tego osiągnięcia. To jest najbardziej poczytny światowy przewodnik turystyczny,” powiedział on agencji Ritzau.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Kiedy powstanie sieć tuneli łączących Danię i Szwecję?

Władze regionu Skåne, na południu Szwecji, mają w planach budowę sieci tuneli, które połączą Helsinborg z duńskim miastem Helsingør...

Tłumy w szwedzkich szpitalach. Pacjentów jest więcej niż kiedykolwiek wcześniej

W szwedzkich szpitalach przebywa obecnie więcej pacjentów niż na którymkolwiek wcześniejszym etapie pandemii koronawirusa. Państwowy epidemiolog Anders Tegnell przyznaje,...

Thunberg przywołuje Dalajlamę do porządku: „Proszę, ucz się więcej”.

Aktywistka klimatyczna Greta Thunberg, która 3 stycznia świętowała osiemnaste urodziny, miała przyjemność stoczyć wideorozmowę z Dalajlamą. Duchowy i polityczny...

Musisz przeczytać

Kiedy powstanie sieć tuneli łączących Danię i Szwecję?

Władze regionu Skåne, na południu Szwecji, mają w planach...

Socjaldemokraci znów krytykowani za bezradność wobec koronawirusa

Ostatni sondaż wyborczy wykazał, że Stefan Löfven i prowadzona...