fbpx
Booking.com

Dlaczego Varberg jest najlepszym miejscem w Szwecji

Sztokholm może uważać się za stolicę Skandynawii, a Göteborg porównywać się z Berlinem pod względem atrakcyjności, ale czy małe i pokorne Varberg może je przebić?

Wstęp

Opisane kiedyś przez szwedzkiego biskupa i pisarza Esaiasa Tegnera jako „bez wątpliwości najbrzydsze miejsce w Szwecji,” Varberg jednak od roku 1826, kiedy padły takie stwierdzenia, przeszło bardzo dużą przemianę.

To miasto na szwedzkim zachodnim wybrzeżu otrzymało właśnie nie jedną a dwie nagrody: pierwszą jako gmina roku, a drugą za najlepsze centrum miasta w 2016 roku. Jurorzy docenili je za połączenie starego z nowym, za widoki gdzie historyczne miejsca łączą się z nowymi innowacyjnymi pomysłami tworząc nową jakość.

Wraz z obfitością salonów spa, wspaniałym jedzeniem, możliwością surfowania oraz 2,5 kilometrami piaszczystych plaż do wyboru, ten kwitnący i tętniący życiem kurort nie może być dalej od brzydoty opisywanej w XIX wieku. A oto podajemy 11 powodów dlaczego Varberg został wybrany najlepszym miejsce w Szwecji.

To bardzo stare uzdrowisko

W naszym wieku informacyjnym może być trudno znaleźć wolną chwilę na odpoczynek, a jeśli chodzi o zapewnianie odstresowania Varberg ma dłuższe od większości podobnych miast doświadczenie. Tradycje tego kurortu sięgają XIX wieku, a tysiące Szwedów wciąż przybywają do tego miasteczka, aby zrobić sobie przerwę od codzienności i cieszyć się świeżym, morskim powietrzem. Wszyscy oni nie mogą się mylić.

Turyści przybywali do Varberg od wieków
Turyści przybywali do Varberg od wieków

Zagłębie ośrodków spa

Gmina Varberg ma największe zagęszczenie ośrodków spa w całej Szwecji, ale najważniejsza jest nadbrzeżna sauna – Kallbadhuset. Zbudowana w 1903 roku, w przedziwnym połączeniu architektury gotyckiej i orientalnej, tworzącej wspaniały budynek idealnie pasujący do Skandynawii. Gorąca sauna przy plaży to bardzo miły sposób spędzenia dnia.

Nadbrzeżna sauna w Varberg
Nadbrzeżna sauna w Varberg

Plaże które przypomną ci region śródziemnomorski

Szwedzkie letnie dni potrafią być zaskakująco ciepłe, więc jeśli temperatura zaczyna rosnąć to piękne, piaszczyste plaże w Varberg są świetną miejscówką. 2,5 kilometra linii brzegowej powinno zapewnić wystarczająco miejsca do rozłożenia się i kąpieli, nawet w najbardziej zatłoczone letnie dni, ale należy rano i wieczorem uważać na kraby.

Plaża Apelviken
Plaża Apelviken

Miejsce na rybackie opowieści

Jeśli wolałbyś z tych denerwujących krabów zrobić posiłek to czemu nie wybierzesz się na ryby? Szwedzkie zachodnie wybrzeże znane jest z ryb i Varberg nie jest tutaj wyjątkiem. Doświadczone załogi zabierają turystów w morze na nawet 8 godzinne połowy makreli, sumów oraz innych ryb. Można także powędkować w słodkiej w wodzie w jednym ze 146 jezior zlokalizowanych a tym regionie, a w pobliskiej rzece Viskan można nawet złapać łososia.

Varberg4

Raj dla surferów

Zwykła wyprawa rybacka może nie być wystarczającym wyzwanie dla prawdziwych poszukiwaczy przygód, ale ponieważ Varberg jest najlepszą miejscówką dla windsurferów w północnej Europie, nie jest to żaden problem. Jeśli jesteś początkujący to w sezonie odbywa się tutaj wiele kursów dla windsurferów oraz kitesurferów. A początkujący jak i weterani mogą skorzystać z największego w krajach nordyckich sklepu dla windsurferów.  

Surfer w Apelviken
Surfer w Apelviken

Hostel w twierdzy

Varberg to nie tylko piękno natury: jedną z najbardziej malowniczych atrakcji jest tutejsza forteca, usytuowana na wysokim klifie z fragmentami pochodzącymi nawet z XIII wieku. Lokalna rada turystyczna uważa, że twierdza jest dla Varberg tym czym wieża Eiffla dla Paryża lub statua wolności dla Nowego Jorku. Ale o tym mogą państwo zadecydować sami, czy to jest trafne porównanie, ale na pewno połączenie stylów z różnych epok jest czymś robiącym wrażenie. Wewnątrz murów twierdzy znajduje się młodzieżowy hostel, wiec można zostać tam nawet na noc i spać tam gdzie kiedyś spali królowie.  

Malownicza forteca w Varberg
Malownicza forteca w Varberg

Prawdziwe nordyckie tajemnicze historie

Każde szanujące się miasto ma swoją lokalną tajemnicę, Varberg nie jest tutaj wyjątkiem. W XIX wieku właściciel ziemski Alfred Bexel zatrudnił grawerów do wykonania napisów na olbrzymiej ilości kamieni w jego dobrach. Wyryte zostało wiele powiedzeń oraz imion osób znanych ówcześnie jak i postaci historycznych. Kiedy właściciel zmarł o kamieniach zapomniano, ale zostały ponownie odkryte i stanowią popularną atrakcję turystyczną. Około 560 znanych osób i 160 powiedzeń zostało odnalezionych do tej pory, ale prawdopodobnie jeszcze wiele czeka na swoje odkrycie. Zacznijcie więc polowanie.

Jeden z tajemniczych kamieni Alfreda Bella
Jeden z tajemniczych kamieni Alfreda Bella

Raj dla smakoszy

Jakość jedzenia może stworzyć lub zepsuć świetną lokalizację turystyczną, Varberg może być dumne ze swojej kuchni. Jednym z najbardziej popularnych lokali jest John’s Place, nadmorska restauracja serwująca ryby w tym samym miejscu od lat siedemdziesiątych. Wybór jest ogromny, gdyż w mieście jest ponad 60 restauracji.

Varberg8

 

Zabawa i żadnej pracy…

Relaks, posiłki i windsurfing to wszystko piękne zajęcia, ale czasem dobrze jest czegoś się nauczyć, więc jeśli zaplanowałeś dzień zajęć edukacyjnych powinieneś zacząć od stacji radiowej Grimeton. Otwarta w 1924 roku, została w 2004 roku uznana za światowe dziedzictwo Unesco, jako „wyjątkowo dobrze zachowane świadectwo początków komunikacji bezprzewodowej.” Co niewiarygodne prawie stuletnie wyposażenie jest ciągle w pełni sprawne.

Wyposażenie stacji radiowej Grimeton
Wyposażenie stacji radiowej Grimeton

Dobre miejsce na znalezienie wspaniałych okazji

Zawsze miło jest zabrać ze sobą kawałek miejsca, które się odwiedziło, a targowiska w Varberg oferują perfekcyjną okazję do tego. W każdą środę i sobotę na rynku odbywa się targ nazywany przez wielu najlepszym w Szwecji. Jeśli chcesz tylko chłonąć atmosferę a nie kupować dookoła rynku umiejscowionych jest 10 kawiarenek, więc jest z czego wybierać.

Targ w Varberg
Targ w Varberg

Raj dla ornitologów

Getterön jest jednym z najstarszych w północnej Europie miejscem do obserwacji ptaków, znajduje się 2 km na północ od centrum miasta Varberg, w prowincji Halland na zachodnim wybrzeżu Szwecji. Mokradła stanowią raj dla ornitologów i ptaków. Około 170 gatunków ptaków regularnie rozmnażają się w tym miejscu dla innych ptaków Getterön jest miejscem odpoczynku do dalszej migracji. Do tej pory zaobserwowano 339 gatunków  w Getteron.

Varberg11

Zarezerwuj wakacje

Chcesz wybrać się na wakacje do Varberg? Zarezerwuj już teraz swój pobyt!Booking.com

Strona główna Szwecja Coś o Szwecji Dlaczego Varberg jest najlepszym miejscem w Szwecji

Warto przeczytać

30% populacji w Szwecji jest już odporna na COVID-19

Architekt szwedzkiej strategii niestosowania blokad powiedział, że nawet 30% populacji może być teraz odporna na COVID-19, co nie jest poparte żadnymi...

12-letnia dziewczyna została zwabiona do szwedzkiego domu dla azylantów

12-letnia dziewczynka zgłosiła, że ​​została zgwałcona w ośrodku dla uchodźców w gminie Österåker. Podobno została tam zwabiona razem z jej przyjaciółką, według...

Sąd uniewinnił afgańskiego gwałciciela

Szwedzki sąd apelacyjny unieważnił karę więzienia, jaką nałożono na afgańskiego imigranta-pedofila. Uznano, że mężczyzna, który dokonał gwałtu na dziewczynce, nie znał jej...