Król przypomniał premierowi kogo on reprezentuje

Król Karol XVI Gustaw otwierając we wtorek posiedzenie parlamentu przypomniał premierowi, że jego obowiązkiem jest działania w imieniu wszystkich Szwedów, łącznie z imigrantami oraz młodymi ludźmi.

„Nasz kraj ma ponad 10 milionów mieszkańców o różnym pochodzeniu, różnych doświadczeniach i różnych wizjach przyszłości. Mniej więcej jedna piąta z nich to dzieci oraz młodzi ludzie. Prawie tyle samo urodziło się w innym kraju i przyjechało tutaj. Wszyscy oni razem składają się na Szwecję. To właśnie ich reprezentujecie państwo tutaj w parlamencie. Jesteście tutaj przede wszystkim przedstawicielami tych ludzi,” powiedział monarcha podczas tradycyjnej przemowy wygłoszonej na otwarcie obrad Riksdagu.

„Powinniśmy traktować się z należnym szacunkiem. To dobre słowo, które powinno być punktem wyjścia debaty publicznej. Nawet wtedy, kiedy nasze opinie się różnią,” dodał król otwierając obrady parlamentu.

Następnie premier Stefan Löfven odczytał oświadczenie prezentujące zamierzenia rządu na najbliższy rok. Jednym z nich jest wydanie 750 milionów koron (~330 mln zł) na wzmocnienie służb mundurowych walczących z przestępczością.

Löfven mówił także o rasizmie w Szwecji oraz neo-nazistowskiej grupie o nazwie Nordycki Ruch Oporu, która we wrześniu zorganizowała marsz nieopodal synagogi w Göteborgu w czasie żydowskiego święta Yom Kippur.

„Naszym obowiązkiem jest pamiętać, bo jeśli zapomnimy o błędach historii to przemoc i nienawiść może powrócić,” ostrzegał odnosząc się do demonstracji ruchu jakie odbyły się w tym roku w Szwecji.

„Niedługo zaczną się oni zbierać w Göteborgu. To bardzo niepokojące. Rząd łączy teraz wszystkie działania antyrasistowskie w jeden narodowy plan. Są w naszym kraju grupy ludzi, którzy nigdy nie musieli żyć w takim strachu jak obecnie. Musimy zwiększyć bezpieczeństwo mniejszości oraz przestrzeń dla swobodnych przekonań religijnych. Będziemy pracować nad prawami osób transgenderowych. Wzmocnimy ochronę przed nienawiścią oraz przestępstwami nią motywowanymi,” powiedział premier.

Jest to ostatni rok rządów koalicji Socjaldemokraci-Zieloni wyłonionej w wyborach z 2014 roku. Nowe wybory odbędą się we wrześniu 2018 roku.  

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja: Mężczyzna zastrzelony w restauracji w Märsta

Krótko po godzinie 19:00 w sobotę wieczorem policja otrzymała kilka alarmów dotyczących strzelaniny w Valsta w miejscowości Märsta w...

Szwecja: Mężczyzna zastrzelony w restauracji w Märsta

Krótko po godzinie 19:00 w sobotę wieczorem policja otrzymała kilka alarmów dotyczących strzelaniny w Valsta w miejscowości Märsta w...

Socjaldemokraci znów krytykowani za bezradność wobec koronawirusa

Ostatni sondaż wyborczy wykazał, że Stefan Löfven i prowadzona przez niego Socjaldemokratyczna Partia Robotnicza znów stracili poparcie obywateli. Może...

Musisz przeczytać

Szwecja: Mężczyzna zastrzelony w restauracji w Märsta

Krótko po godzinie 19:00 w sobotę wieczorem policja otrzymała...