Sławny biały łoś może zostać zastrzelony

Rzadko spotykany biały łoś, która zdobył ogólnoświatową sławę może zostać zastrzelony po tym jak zaatakował kobietę.

Policja oświadczyła, że może być konieczne zastrzelenie zwierzęcia, nazwanego Ferynand, po tym jak zaatakował on kobietę spacerującą z psem.

Decyzja o odstrzale zwierzęcia została podjęta przez policję w zeszłym tygodniu. Myśliwi mają najpierw spróbować przepłoszyć zwierzę, aby przeniosło się z dala od zamieszkałych regionów. Dowódca policja w Avirka, Christer Lööf powiedział, że jeśli to się nie uda, wtedy zwierzę zostanie zastrzelone.

„Niektórzy mieszkający w tym regionie ludzie nie wychodzą z domów z powodu tego łosia. Na przykład starsi ludzie, którzy nie będą w stanie oddalić się, jeśli łoś zacznie się do nich zbliżać,” wyjaśnia Lööf. „To nie jest domowe zwierzątko, pomimo że wiele osób tak go odbiera. Łoś może wydawać się oswojony, ale to jednak dzikie zwierzę ze swoimi instynktami.”

Łoś pierwszy raz został sfilmowany przez lokalnego radnego Hansa Nilssona w sierpniu w miejscowości Eda. Wtedy Nilsson w wywiadzie powiedział „To było wielkie przeżycie spotkać tak majestatyczne zwierzę w tak bliskiej odległości.”

Nagranie z rzadkim zwierzęciem natychmiast rozeszło się po Internecie, wspomniały o nim nawet takie globalne media jak BBC oraz National Geographic.

Jednak światowa sława pociąga także za sobą pewne konsekwencje. Pomimo ostrzeżeń ekspertów mnóstwo osób przybywało, aby na własne oczy zobaczyć sławne zwierzę.

„To bardzo smutne, że musi do tego dojść,” powiedział lokalny fotograf przyrody Ingemar Petersson. „Decyzja została podjęta, ze względu na agresywne zachowanie łosia, ja jednak tego nigdy nie doświadczyłem.”

„Powstała tutaj duża presja, wielu fotografujących zachowywało się nie najlepiej, jednak łoś nie był agresywny,” dodaje Petersson.

Miejscowa para z domku z ogrodem, w którym często zjawia się łoś, skarżyła się na to, że ludzie bez pytania wchodzą na ich teren.

„Oczywiście martwi nas, że tak dużo uwagi jest temu poświęcane. Mój mąż i ja żartujemy, że powinniśmy może sprzedać dom, teraz kiedy jest takie zainteresowanie pobytem łosia tutaj,” powiedziała Catrin Leverström, która dodała, że zwierzę może być agresywne, jeśli ktoś będzie mu przeszkadzał.

Istnienie białego łosia może mieć dwa wytłumaczenia. Pierwszym jest albinizm, drugim jest leucyzm, zmiana genetyczna powodująca zmianę koloru skóry i sierści, ale w odróżnieniu od albinizmu nie zmieniają koloru oczu.

Od poniedziałku pod internetową petycją o niezabijanie łosia podpisało się już 13 tysięcy  osób.  

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa. Johan Carlson, dyrektor generalny Agencji Zdrowia Publicznego, podkreśla, że choć...

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa. Johan Carlson, dyrektor generalny Agencji Zdrowia Publicznego, podkreśla, że choć...

Polsko-szwedzki film zgarnia europejskie nagrody

„Sweat” to polsko-szwedzka koprodukcja, za którą odpowiadają m.in. Svenska Filminstitutet, Polski Instytut Sztuki Filmowej, EC1 Łódź oraz Canal+ Polska....

Musisz przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa....

Gmina Botkyrka pod Sztokholmem: płonie 100 tys. ton śmieci

W ciągu ostatnich dni mieszkańcy pewnych obszarów Sztokholmu mogli...