Koronawirus w Szwecji – Raport.

Na oddział intensywnej terapii w Szpitalu Uniwersytetu Uppsala trafiło niemowlę zarażone koronawirusem. „Aftonbladet” podaje, że dziecko urodziło się jako wcześniak na początku tego roku. W niedzielę trafiło pod opiekę lekarzy ze względu na niewydolności oddechowe.

„Potwierdzam, że w naszym szpitalu przebywa bardzo małe dziecko. Obecnie jest podłączone do respiratora. Biorąc pod uwagę okoliczności, znajduje się w dosyć dobrym stanie”, potwierdził w rozmowie z dziennikarzami Rainer Dörenberg – dyrektor działu intensywnej terapii dziecięcej.

Rodzina niemowlęcia została już poddana testom na obecność COVID-19, ale na razie nie udało się ustalić, w jaki sposób dziecko zaraziło się groźnym wirusem.

Agencja Zdrowia Publicznego informuje, że jak dotąd czterdzieści trzy osoby w wieku od kilku miesięcy do dziewięciu lat przeszły test na obecność koronawirusa i otrzymały wynik pozytywny.

Całkowita liczba zakażonych wzrosła w Szwecji z 6830 do 7206. Natomiast liczba ofiar śmiertelnych wzrosła z 401 do 477. Od początku epidemii na oddział intensywnej terapii trafiło łącznie 590 szwedzkich pacjentów.

Anders Tegnell, państwowy epidemiolog, przedstawił na ostatniej konferencji wykresy statystyczne, mające sugerować, że przypadki sezonowej grypy i nowowirusa gwałtownie spadły w ostatnich tygodniach. Tegnell uważa, że przyczyniły się do tego zalecenia służb zdrowia dotyczące higieny rąk oraz dystansu społecznego. Zdaniem epidemiologa te same środki mogą w dalszej perspektywie doprowadzić do poprawy sytuacji, a może nawet wyeliminowania koronawirusa.

Wykres przedstawiony przez Agencję Zdrowia Publicznego pokazuje liczbę zgłoszonych przypadków kaliciwirusa (który wywołuje zapalenie żołądka i jelit) w sezonie 2019-2020 (kolumny zielone) oraz w latach poprzednich. Linia przerywana pokazuje średnią z ostatnich trzech sezonów, 2016-2019.

Według Tegnella najbardziej niepokoją obecnie doniesienia z domów opieki społecznej i domów starca, gdzie doszło do wybuchów epidemii. Specjalista zaznacza przy tym, że w Norwegii i Danii problem ten choć istnieje to nie jest notowany na tak dużą skalę. Agencja Zdrowia Publicznego szuka szybkiego i skutecznego rozwiązania, jednocześnie testując większą ilość opiekunów i pracowników służby zdrowia.

Począwszy od 1 marca 49,5 tys. Szwedów otrzymało wypowiedzenie z pracy. Nie oznacza to koniecznie, że dokładnie tylu ludzi stanie się wkrótce bezrobotnych: niektórzy znajdą zatrudnienie w innym miejscu, a inni zostaną objęci pomocą, bo coraz więcej firm korzysta z różnych pakietów kryzysowych, oferowanych przez rząd. Szwedzka Agencja Zatrudnienia postanowiła podzielić się wstrząsającymi statystykami, by podkreślić, jak duży jest wpływ epidemii na gospodarkę.

Najgorzej skutki epidemii odczuwają branża hotelarska i gastronomiczna. Zmiany w funkcjonowaniu restauracji, barów i obiektów noclegowych wpłynęły bezpośrednio na życie ponad 14 tys. ludzi. Ponad połowa osób, które otrzymały wypowiedzenie od pracodawcy, zatrudniona jest w Sztokholmie.

Warto zaznaczyć, że statystyki są tu niepełne, bo nie wszyscy poszkodowani mówią o swoich problemach otwarcie i nie wszyscy zgłaszają się do Agencji Zatrudnienia.

Między 30 marca a 5 kwietnia w Agencji Zatrudnienia zarejestrowanych było ogółem 25 350 osób. To wzrost o 16 761 osób w porównaniu z tym samym tygodniem (początek kwietnia) w ubiegłym roku.

Linie lotnicze BRA (Braathens Regional Airways) od 6 kwietnia wstrzymują wszelkie połączenia aż do odwołania. Pandemia drastycznie wpłynęła na przychody firmy – podobnie było w przypadku SAS (Scandinavian Airlines System). Dyrektor BRA zapowiada, że loty zostaną przywrócone w okolicy września.

BRA boryka się obecnie z długiem finansowym. Żeby uniknąć bankructwa, firma będzie wymagała pomocy państwowej.

W szpitalu wojskowym w Älvsjö przyjmowani będą pacjenci z koronawirusem. Na terenie obiektu ma też działać oddział intensywnej terapii.

W aglomeracji sztokholmskiej aż 168 pacjentów wymaga intensywnej terapii. W ostatnich dniach w regionie Sztokholmu udało się potroić stanowiska do tej formy leczenia.

Liczba potwierdzonych zarażonych osób w Szwecji wynosi 7206.

Regiony, w których odnotowano największy wzrost liczby nowych przypadków potwierdzonych w poniedziałek, to Region Sztokholm (127), Östergötland (60) Västra Götaland (44) Sörmland (31). W dniu dzisiejszym do godziny 14:00 potwierdzono 376 nowe przypadki koronawirusa w Szwecji oraz 76 zgonów.(*)

Chroń siebie i innych przed rozprzestrzenianiem się zakażenia


(*) Od 11 marca większość regionów poddaje testowi tylko osoby, które są już w szpitalu z objawami wirusa lub są w stanie zagrożenia życia, co wpływa na liczbę nowych potwierdzonych przypadków. Informacja podana na stronie o licznie zarażonych osób pochodzi z danych udostępnianych przez Urząd Zdrowia Publicznego.
Strona główna Szwecja Koronawirus w Szwecji Koronawirus w Szwecji - Raport.

Warto przeczytać

Horror w Danii: wybite norki „powstały” ze swoich grobów

Duńskie fermy hodowlane, na których konieczne było uśmiercenie milionów norek, przeżywają prawdziwy horror. Zakopane zwłoki zaczęły wydobywać się na powierzchnię ziemi. https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js ...

Duńskie badanie ostatecznie rozstrzyga sprawę masek ochronnych

Maseczki antywirusowe – czy naprawdę chronią nas przed infekcją? Odpowiedzi na to pytanie poszukali naukowcy z Danii, z profesorem Henningiem Bundgaardem na czele. Bundgaard...

Szef policji w Göteborgu nazwany rasistą za komentarz o przestępcach

Erik Nord, dowodzący policją na obszarze wielkiego Göteborga, został uznany za rasistę po tym, jak w mediach społecznościowych napisał, że „przestępcy z zagranicy nie...