fbpx

Koronawirus w Szwecji: czy restrykcje dotyczące osób starszych zostaną poluzowane?

We wtorek na konferencji poświęconej koronawirusowi przedstawiciele służby zdrowia odnieśli się do kwestii osób starszych podczas epidemii. Wytyczne dotyczące dystansu społecznego nie zmieniają się dla grupy wiekowej 70+, choć epidemiolodzy zastanawiali się, czy nie poluzować wobec seniorów restrykcji.

27 marca w Szwecji zostały wprowadzone oficjalne zalecenia, wedle których osoby powyżej 70. roku życia powinny ograniczyć wyjścia z domu i kontakt z innymi ludźmi. Seniorzy są zachęcani do spacerów, które są dobre dla zdrowia, ale muszą unikać miejsc, w których gromadzi się kilka osób naraz. Według wytycznych nie powinni też chodzić do sklepów, aptek, domów przyjaciół i krewnych. Nie powinni podróżować komunikacją miejską.

Agencja Zdrowia Publicznego sugerowała niedawno, że restrykcje dotyczące osób starszych zostaną poluzowane – przynajmniej w przypadku osób, u których nie występują choroby towarzyszące.

„Wierzymy, że szwedzcy seniorzy są zasadniczo zdrowsi niż osoby starsze w Chinach czy we Włoszech”, powiedział Anders Tegnell w rozmowie z dziennikiem „Dagens Nyheter” i dodał, że „przesunięcie granicy wiekowej”, jeśli chodzi o restrykcje, jest możliwe.

We wtorek Johan Carlson, dyrektor generalny Agencji Zdrowia, podał do informacji, że wytyczne nie ulegną zmianie. „Nie widzimy uzasadnienia dla takiej decyzji (podniesienia wieku grupy seniorskiej – red.). Nie chcemy narażać ludzi na infekcję”, powiedział na konferencji.

Większość osób przechodzi chorobę koronawirusową bezobjawowo. Symptomy bywają też łagodne. Jednak ludzie starsi są bardziej narażeni na poważne powikłania w przypadku infekcji, zwłaszcza gdy cierpią już z powodu innych przypadłości. Do tej pory ponad cztery piąte zgonów koronawirusa w Szwecji to osoby w wieku powyżej 70 lat.

Carlson dodaje jednocześnie, że dystans społeczny nie równa się kompletnej izolacji. Uznał, że wychodzenie na świeże powietrze dobrze wpływa na zdrowie, a piknik rodzinny czy spotkanie z przyjaciółmi nikomu nie grozi, o ile osoba starsza unika dużych skupisk ludzi.

Strona główna Wiadomości Koronawirus w Szwecji Koronawirus w Szwecji: czy restrykcje dotyczące osób starszych zostaną poluzowane?

Warto przeczytać

Swexit. Europarlamentarzyści uważają, że jest to realne.

Były poseł do Parlamentu Europejskiego uważa, że Szwecja powinna pójść w ślady za Wielką Brytanią i wyjść z Unii. Okazuje się, że...

Nietypowy hotel stojący obok latarni morskiej: spędź noc z dala od lądu

Pater Noster to prawdopodobnie najbardziej nietypowy hotel, jaki znajdziecie w Szwecji – a na pewno najdalej wysunięty od lądu. Jedno jest pewne:...

Obywatel Szwecji został kolejnym premierem Somalii

Szwedzko-somalijski inżynier został mianowany nowym premierem Somalii po tym, jak jego poprzednik został usunięty w drodze wotum nieufności. Mohamed...