Szwedzka korona wyraźnie zyskuje na wartości w stosunku do dolara i euro, przeciwstawiając się pesymistycznym prognozom o dalszym osłabieniu waluty. Czy to zapowiedź trwałego trendu wzrostowego i koniec „mroźnej zimy” dla korony?
Globalna niepewność rynkowa spychała koronę na historyczne minima. Od wyborów w USA jesienią ubiegłego roku szwedzka waluta przeżywała trudny okres. Jednak obecne sygnały z rynku walutowego wskazują na potencjalne odwrócenie tego trendu.
Eksperci prognozowali słaby początek roku dla korony, ale rzeczywistość okazała się inna. W ciągu ostatnich miesięcy korona szwedzka umocniła się o ponad 60 centów w stosunku do dolara, a euro potaniało o 30 centów, zbliżając się do poziomów sprzed ubiegłorocznych minimów.
Amerykańska inflacja bez wpływu na umocnienie korony
Mimo utrzymującej się wysokiej inflacji w USA i wysokich stóp procentowych, dolar nie zyskuje na sile. Teoretycznie, taka sytuacja powinna sprzyjać umocnieniu dolara i osłabieniu korony. Jednak po ostatnim raporcie inflacyjnym z USA, dolar kontynuował spadek, a korona osiągnęła najsilniejszy kurs względem dolara od listopada 2024 roku.
Ramka informacyjna: Korona w górę!
- Umocnienie o ponad 60 öre względem dolara w ciągu kilku miesięcy.
- Euro tańsze o 30 öre w tym samym okresie.
- Najsilniejszy kurs korony wobec dolara od listopada 2024 r.
- Inflacja w USA wciąż wyższa od oczekiwań pomimo wysokich stóp procentowych.
- Polityka handlowa Trumpa kluczowym czynnikiem ryzyka dla przyszłości korony.
Ekspertka walutowa Amanda Sundström z SEB ostrzega przed nadmiernym optymizmem. „Przede wszystkim powinniśmy być przygotowani na utrzymującą się dużą zmienność kursu USD/SEK i nie dostrzegam wyraźnego, trwałego trendu umacniania się korony względem dolara” – wyjaśnia w rozmowie z Dagens PS. Podkreśla, że niepewność związana z polityką Donalda Trumpa pozostaje wysoka, co generalnie wzmacnia dolara, a osłabia koronę.
Czynniki zewnętrzne wciąż decydujące
„Uważam, że środowisko zewnętrzne pozostanie kluczowe, szczególnie rozwój sytuacji w USA. W centrum uwagi znajdzie się rynek pracy, dynamika inflacji i oczywiście polityka Stanów Zjednoczonych” – dodaje Sundström. Jej zdaniem, korona może kontynuować umacnianie się względem euro, nawet przy silnym dolarze i wysokich stopach procentowych w USA. Jednak bariery handlowe i niepewne ożywienie gospodarcze stanowią istotne ryzyko dla dalszego wzrostu wartości szwedzkiej waluty.