W kraju, który od lat słynie z wysokich standardów ochrony zwierząt, pojawiło się propozycja, która wywołała falę oburzenia wśród obrońców praw zwierząt. W raporcie „Wzmocniona konkurencyjność producentów żywności i silny dobrostan zwierząt” rządowy śledczy Elisabeth Nilsson zasugerowała zniesienie obowiązującego prawa do wypasu krów. Dla Camilli Bergvall, krajowej przewodniczącej organizacji Djurens Rätt, to smutny dzień dla szwedzkiego dobrostanu zwierząt.
„To smutny dzień dla szwedzkiego dobrostanu zwierząt” – powiedziała Bergvall w odpowiedzi na raport. „Szwedzka ustawa o dobrostanie zwierząt stanowi, że zwierzęta mają prawo zachowywać się naturalnie, więc prawo do wypasu nie powinno być nawet przedmiotem dyskusji”.
Propozycja, która Szokuje
Rządowe dochodzenie, które rozpoczęło się na początku 2023 roku, miało na celu zbadanie sposobów na poprawę konkurencyjności szwedzkich producentów żywności. Jedną z omawianych propozycji było zniesienie obowiązku wypasu krów, co umożliwiłoby ich przetrzymywanie w zamkniętych pomieszczeniach przez cały rok. Obecnie około 80 procent szwedzkich krów mlecznych, trzymanych w tzw. luźnych pomieszczeniach, mogłoby zostać dotkniętych tą zmianą.
Elisabeth Nilsson, przedstawiając raport, podkreśliła, że „konkurencyjność produkcji mleka nie jest wystarczająco dobra”. Nilsson argumentuje, że zniesienie obowiązku wypasu pozwoliłoby szwedzkim rolnikom na zwiększenie produkcji i lepszą rywalizację na rynku europejskim.
Reakcje Obrońców Praw Zwierząt
Propozycja ta spotkała się z natychmiastową i ostrą krytyką ze strony organizacji działających na rzecz ochrony zwierząt. Camilla Bergvall wskazuje, że krowy, podobnie jak inne zwierzęta, mają prawo do naturalnego zachowania, które obejmuje wypas na świeżym powietrzu. „Każdy, kto widział pasące się krowy, rozumie, że jest to część ich naturalnego zachowania i coś, czego potrzebują, niezależnie od tego, czy krowy są trzymane na uwięzi, czy luzem poza sezonem wypasu” – mówi Bergvall.
Organizacja Djurens Rätt, wraz z innymi grupami, rozpoczęła już zbieranie podpisów pod petycją sprzeciwiającą się tej propozycji. Do tej pory udało się zebrać 80 000 podpisów, które wkrótce zostaną przekazane ministrowi ds. obszarów wiejskich, Peterowi Kullgrenowi.
Argumenty Przemysłu Rolniczego
Szwedzki Związek Rolników (LRF) widzi w propozycji szansę na wzmocnienie krajowej produkcji mleka. Wskazują oni, że Szwecja jest jedynym krajem w UE, który ma ogólne przepisy dotyczące wypasu dla wszystkich krów mlecznych. Zdaniem LRF, zniesienie tych przepisów mogłoby pomóc w zwiększeniu produkcji, co jest konieczne, biorąc pod uwagę rosnącą konkurencję z zagranicy.
LRF podkreśla jednak, że wszelkie zmiany nie mogą odbywać się kosztem dobrostanu zwierząt. „Nowy system wypasu nigdy nie może odbywać się kosztem pogorszenia dobrostanu zwierząt” – czytamy w oświadczeniu organizacji.
Przyszłość Dobrostanu Zwierząt w Szwecji
Camilla Bergvall z Djurens Rätt apeluje do polityków, aby nie dopuścili do wprowadzenia zmian, które mogłyby pogorszyć sytuację zwierząt w kraju. „Oczekuję teraz, że partie, które bronią szwedzkiego dobrostanu zwierząt, odpowiednio podniosą głos” – mówi Bergvall.
Dalsze losy propozycji zniesienia prawa do wypasu krów pozostają niepewne, jednak jedno jest pewne: debata na ten temat z pewnością jeszcze się nie zakończyła. Obrońcy praw zwierząt zapowiadają, że będą walczyć o utrzymanie standardów, które od lat są symbolem szwedzkiego podejścia do ochrony zwierząt.
- Szwecja odkłada powiększenie armii: Cel 12 000 poborowych przesunięty
- Spodziewany wzrost popytu na torby plastikowe po zniesieniu podatku w Szwecji
- Trzy niepokojące wydarzenia z ubiegłej nocy w Szwecji
- Szwedzka Agencja Konsumentów wzywa do zakazu niektórych połączeń telefonicznych
- Fińskie ostrzeżenie: Zachód może ograniczyć wsparcie dla Ukrainy