Szwedzki Urząd Skarbowy zaostrza kontrole odliczeń za dojazdy do pracy w sytuacji powszechnych oszustw. Skala problemu jest ogromna – każdego roku wykrywane są wyłudzenia na kwotę blisko 7 miliardów koron. Dzięki nowej, skutecznej metodzie, urzędnikom udaje się wykryć aż pięciu na sześciu oszustów. Wkrótce mogą zostać wprowadzone jeszcze bardziej rygorystyczne środki.
Oszustwa związane z odliczeniami za podróże do pracy są w Szwecji zjawiskiem powszechnym. Wielu kierowców składa wnioski o odliczenia, mimo że nie spełnia kryteriów. Szwedzki Urząd Skarbowy (Skatteverket) intensywnie zwalcza ten proceder, po ujawnieniu fałszywych odliczeń na setki milionów koron. W latach 2022 i 2023 odmówiono wypłaty odliczeń na łączną kwotę 665 milionów koron szwedzkich. Urząd zapowiada dalsze, wzmożone kontrole w przyszłości.
Wielu wnioskodawców ubiega się o odliczenia, nie zdając sobie sprawy z kluczowego warunku – oszczędności czasu wynoszącej minimum dwie godziny.
„Na stronie skatteverket.se dostępny jest interaktywny serwis, który pomaga obliczyć, czy przysługuje Ci prawo do odliczeń za dojazdy. Wiele osób nie wie, że odliczenie za dojazdy samochodem przysługuje tylko wtedy, gdy podróż samochodem pozwala zaoszczędzić co najmniej dwie godziny dziennie, w porównaniu do najkrótszej trasy między domem a pracą” – wyjaśnia Alem Resulovic, szef sekcji w Szwedzkim Urzędzie Skarbowym, w komunikacie prasowym.
Nowa, zautomatyzowana metoda kontroli okazuje się niezwykle skuteczna w wykrywaniu oszustw. Ułatwia to urzędowi walkę z wyłudzeniami odliczeń już na etapie tegorocznych zeznań podatkowych.
„Kontrole koncentrują się na deklaracjach, w których ryzyko nieprawidłowości jest oceniane jako szczególnie wysokie. W pięciu na sześć skontrolowanych przypadków odliczenia zostały odrzucone lub skorygowane, co świadczy o precyzyjności naszych działań. Obserwujemy również pozytywny efekt behawioralny w kolejnym roku – mniej osób objętych kontrolą ponownie ubiega się o odliczenia za dojazdy” – mówi Åsa Ekström, koordynator w Szwedzkim Urzędzie Skarbowym.
W roku 2023 odliczenie za dojazdy samochodem do i z pracy wzrosło do 6,50 SEK za milę szwedzką. Odliczenie nadal przysługuje tylko tym, którzy przekraczają próg 11 000 SEK rocznie i mają więcej niż pięć kilometrów do pracy (jeśli istnieje transport publiczny) lub dwa kilometry (jeśli transport publiczny nie jest dostępny).
Pomimo zaostrzonych kontroli, wielu kierowców wciąż próbowało oszukiwać w zeznaniach za rok 2024. Aby jeszcze skuteczniej ograniczyć próby oszustw, w tegorocznych zeznaniach podatkowych można spodziewać się jeszcze bardziej rygorystycznych kontroli.
„Prowadzimy rozmowy z Ministerstwem Finansów i Szwedzkim Urzędem Skarbowym. Nie wykluczam, że sięgniemy po jeszcze surowsze środki, aby skuteczniej ścigać oszustów. Niestety, nie wszyscy obywatele są uczciwi” – powiedziała minister finansów Elisabet Svantesson w wywiadzie dla Ekot jesienią ubiegłego roku.