Kiedy i w jakich sytuacjach należy nosić maski ochronne w Szwecji?

Szwedzka służba zdrowia wydała oficjalne oświadczenie w sprawie masek ochronnych w przestrzeni publicznej.

Agencja Zdrowia Publicznego zaleca wszystkim mieszkańcom Szwecji, by podróżując komunikacją miejską, mieli zasłoniętą twarz w dni powszednie od 07:00 do 09:00 rano oraz w godzinach od 16:00 do 18:00.

Przepisy, które wejdą w życie 7 stycznia, dotyczą tych środków transportu publicznego, gdzie nie jest oferowany bilet na miejsce siedzące. Dotyczą ponadto osób urodzonych przed 2004 rokiem (a więc wszystkich powyżej 16. roku życia).

Każdemu pasażerowi zaleca się posiadania własnej maseczki (najlepiej z certyfikatem CE). Operatorzy transportów publicznych mogą oferować jednorazowe maseczki ochronną pasażerom w przypadku, gdy ich nie posiadają. Nowe restrykcje będą obowiązywać w całej Szwecji – nie tylko w największych miastach.

Agencja Zdrowia Publicznego zachęca też pasażerów, by nie korzystali z transportu miejskiego w godzinach szczytu, a najlepiej unikali podróży zawsze, gdy tylko mogą. „Skuteczniejszą metodą ochrony jest po prostu unikanie innych ludzi lub trzymanie dystansu, a nie osłanianie twarzy maską”, powiedział w oświadczeniu Anders Tegnell. Epidemiolog dodaje: „Wiemy jednak, że nie zawsze da się uniknąć zatłoczenia w przestrzeni publicznej.”

Restrykcje zostaną wprowadzone niemal dwa tygodnie po tym, jak rząd Szwecji zapowiedział ich nadejście. W Szwecji przez bardzo długi czas nie zalecano obywatelom, by osłaniali twarz w miejscach publicznych – pomimo zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia.

Na oficjalnej stronie internetowej WHO możemy przeczytać: „Maski powinny być stosowane jako część kompleksowej strategii działań, mających na celu ratowanie ludzkiego życia i powstrzymanie dalszego rozwoju pandemii. Jeżeli koronawirus rozprzestrzenia się w twoim najbliższym otoczeniu, zachowaj bezpieczeństwo, stosując proste środki ostrożności: dbaj o dystans społeczny, osłonę twarzy, utrzymanie wentylacji w pomieszczeniach. Unikaj tłumów, dbaj o higienę dłoni, kasłaj w zgięty łokieć lub chusteczkę.”

Agencja Zdrowia Publicznego wychodzi z założenia, że maski mogą stanowić ochronę w przypadku lokalnych infekcji. Nie ma jednak rozstrzygających dowodów na to, że są w stanie powstrzymać działanie wirusa COVID-19 na szerszą skalę.

Wytyczne dotyczące noszenia masek oficjalnie wystosowane przez Agencję Zdrowia Publicznego można poznać tutaj, natomiast wytyczne WHO dostępne są tutaj.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja zakazuje wjazdu z Norwegii

Szwedzki rząd ogłosił w niedzielę zakaz wjazdu z Norwegii, aby zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się nowego wariantu koronawirusa. „Zakaz obowiązuje od...

Statystyki policyjne: rekordowa liczba eksplozji w Sztokholmie w 2020 roku

Nowo udostępnione statystyki policyjne wykazały, że w 2020 roku w Sztokholmie zanotowano rekordową liczbę eksplozji i detonacji. Wszystko to...

Greta Thunberg mści się na Donaldzie Trumpie: „wyluzuj, starcze”

Greta Thunberg postanowiła pożegnać Donalda Trumpa, który 20 stycznia zakończył swoją prezydenturę w USA. Nastoletnia aktywistka ekologiczna była przez...

Musisz przeczytać

Szwecja zakazuje wjazdu z Norwegii

Szwedzki rząd ogłosił w niedzielę zakaz wjazdu z Norwegii,...

Sztokholm: dwa ataki na ten sam kościół w ciągu zaledwie tygodnia

W okręgu Spånga-Tensta, w zachodniej części Sztokholmu, stoi zabytkowy...