Honorowe wynagrodzenie dla potomków duńskiego ruchu oporu

5 maja minęło dokładnie 75 lat od wyzwolenia Danii spod okupacji nazistowskiej. Z tego powodu rząd postanowił wesprzeć krewnych członków duńskiego ruchu oporu. Osoby te dostaną po 10 tys. koron.

„Jako obywatele Danii nigdy nie powinniśmy zapomnieć o wysiłkach poczynionych przez ruch oporu. Ci ludzie walczyli, by Dania pozostała pod władzą Duńczyków”, wygłosił Peter Hummelgaard, minister pracy. W ręce krewnych trafi „honorowy zasiłek”.

„Przez lata formacja stworzona do walki z okupantem taszczyła na plecach ogromny ciężar – to powszechnie znany fakt. Te osoby nosiły blizny zarówno na ciele, jak i duszy. Cieszę się, że ich potomkowie otrzymają wynagrodzenie. Chcę wyrazić naszą wdzięczność”, kontynuował Hummelgaard.

W komunikacie prasowym napisano, że aktualnie „honorowe” wynagrodzenie przysługuje 830 osobom mieszkającym na terenie Danii. Około 100 zasiłkobiorców należało do ruchu oporu w latach 40. ubiegłego stulecia.

Organizacją zwalczającą nazizm było Aktive Modstandsfolk. Prezes tej formacji, Frede Klitgård, zmarł w 2015 roku, mając 93 lata.

Duński ruch oporu był początkowo kierowany głównie przez byłych członków Partii Komunistycznej. W 1943 r. utworzyli oni grupę Borgerlige Partisaner (BOPA), która później połączyła siły z organizacją Hvidsten.

Do 1945 r. BOPA miała zorganizować ponad tysiąc akcji sabotażowych i drugie tyle akcji zbrojnych. Grupę rozwiązano po zakończeniu II wojny światowej.

Strona główna Wiadomości Dania Honorowe wynagrodzenie dla potomków duńskiego ruchu oporu

Warto przeczytać

Horror w Danii: wybite norki „powstały” ze swoich grobów

Duńskie fermy hodowlane, na których konieczne było uśmiercenie milionów norek, przeżywają prawdziwy horror. Zakopane zwłoki zaczęły wydobywać się na powierzchnię ziemi. https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js ...

Duńskie badanie ostatecznie rozstrzyga sprawę masek ochronnych

Maseczki antywirusowe – czy naprawdę chronią nas przed infekcją? Odpowiedzi na to pytanie poszukali naukowcy z Danii, z profesorem Henningiem Bundgaardem na czele. Bundgaard...

Szef policji w Göteborgu nazwany rasistą za komentarz o przestępcach

Erik Nord, dowodzący policją na obszarze wielkiego Göteborga, został uznany za rasistę po tym, jak w mediach społecznościowych napisał, że „przestępcy z zagranicy nie...