Gorąca atmosfera zapanowała na dorocznym walnym zgromadzeniu skandynawskich linii lotniczych SAS, kiedy to Greta Thunberg wraz z pięcioma innymi aktywistami z Fridays for Future (FFF) zażądali od zarządu firmy odpowiedzi na pytania dotyczące reakcji na kryzys klimatyczny. Thunberg, znana na całym świecie działaczka klimatyczna, bezpośrednio zapytała kierownictwo: „Jak możecie spać w nocy?”, podnosząc kwestię wpływu lotnictwa na środowisko naturalne.
Podczas spotkania w Solnej, Thunberg i inni przedstawiciele FFF wnieśli pytanie o działania, jakie SAS zamierza podjąć, aby ograniczyć podróże lotnicze w nadchodzących krytycznych latach dla klimatu. Anko van der Werff, dyrektor generalny SAS, starał się uspokoić nastroje, twierdząc, że firma podjęła już kroki w kierunku dostosowania się do Porozumienia Paryskiego. „Latanie jest ważne, ważne jest, aby świat się spotykał,” odpowiedział.
Reakcja Thunberg na odpowiedź van der Werffa była jednak krytyczna. Działaczka zarzuciła zarządowi SAS „wymyślanie frazesów” i ignorowanie naukowych dowodów na kryzys klimatyczny. Aktywiści zarzucili również linii lotniczej greenwashing, czyli wprowadzanie w błąd opinii publicznej co do rzeczywistego wpływu jej działalności na środowisko.
Spotkanie przebiegało w napiętej atmosferze, z częścią uczestników proszących aktywistów o opuszczenie sali i przestrzeganie zasad. Jednak Thunberg i jej współpracownicy, którzy zdobyli dostęp do zgromadzenia poprzez zakup udziałów w linii lotniczej, wykorzystali swoją obecność do wyrażenia niezadowolenia i domagania się zdecydowanych działań na rzecz klimatu.
Thunberg podkreśliła, że żaden pojedynczy podmiot nie jest w stanie samodzielnie rozwiązać kryzysu klimatycznego, a uwaga musi zostać skierowana na poziomie systemowym – zarówno w odniesieniu do państw, jak i dużych korporacji. Walne zgromadzenie zakończyło się ponownym wyborem Carstena Dillinga na stanowisko prezesa zarządu oraz wszystkich członków zarządu, pomimo sprzeciwu wielu akcjonariuszy wobec większości przedstawionych propozycji.
Działania Thunberg i FFF na walnym zgromadzeniu SAS stanowią kolejny przykład aktywizmu skierowanego na duże korporacje, mającego na celu zwrócenie uwagi na ich rolę w walce z kryzys klimatyczny i konieczność podejmowania bardziej zdecydowanych działań na rzecz ochrony środowiska.
- Coraz więcej Szwedów czuje się niepewnie w swoich dzielnicach
- Użytkownicy aplikacji 112 będą otrzymywać alerty o utonięciach
- Szwecja przedstawia nową strategię dla przemysłu obronnego
- Zasiłek na dziecko w ogniu krytyki. Rząd nie planuje podwyżki
- Sieć sklepów Life ogłasza upadłość w Szwecji i Finlandii