Greta Thunberg ma dopiero 16 lat, a w swoim życiu osiągnęła już bardzo wiele. Jest aktywistką i zapoczątkowała tzw. Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, który odbił się głośnym echem dookoła świata.
Teraz nastąpił jednak prawdziwy przełom: norwescy politycy przyznali jej bowiem nominację do Pokojowej Nagrody Nobla.
Od 2018 r. Thunberg usiłowała zwrócić uwagę na problematykę globalnego ocieplenia. W sierpniu zaczęła jednoosobowy strajk, a po pewnym czasie zgromadziła armię rówieśników. Dziś jest ważnym głosem w świecie aktywizmu ekologicznego oraz ochrony środowiska.
Za nominacją stoją Freddy Andre Ovstegard oraz przedstawiciele lewicowej partii Sosialistisk Venstreparti. “Zagrożenia klimatyczne prowadzą do podziału między ludźmi, pośrednio mogą przyczynić się nawet do wystąpienia wojny.
Działania podjęte przez Thunberg uznajemy za ważny i znaczący wkład w promowanie pokoju na świecie” – dowiadujemy się z oficjalnego oświadczenia.
Minionego lata nastolatka zaczęła indywidualny strajk. W każdy piątek, zamiast iść do szkoły, stawała przed szwedzkim parlamentem i domagała się skuteczniejszej walki ze zmianami klimatu.
Przemawiała podczas ubiegłorocznego szczytu ONZ w Polsce i na konferencji w Davos. Dla wielu młodych osób – i to nie tylko w Szwecji – stała się wzorem do naśladowania. Gdyby 16-latka faktycznie otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla, zwrócona zostałaby uwaga świata na problemy naszego środowiska.
W 2014 r. nagrodę przyznano działaczce społecznej z Pakistanu, Malali Yousafzai. Miała siedemnaście lat i była najmłodszą wyróżnioną w historii.
O Pokojową Nagrodę Nobla powalczy w tym roku 304 kandydatów: 219 osób oraz 85 organizacji. Według testamentu Alfreda Nobla nominacje mogą być przyznawane przez: profesorów uniwersyteckich, parlamentarzystów, byłych laureatów, naukowców specjalizujących się w prawie, historii, naukach politycznych.
Tylko osoby przyznające nominacje do nagrody mogą upublicznić tożsamość kandydatów.
Norweski Komitet Noblowski przyzna swoje nagrody 10 grudnia – w rocznicę śmierci Alfreda Nobla (1833-1896). Odbędą się dwie ceremonie: jedna w Oslo City Hall, a druga w sztokholmskiej filharmonii Konserthus.