Göteborg dba o ekorozwój.

Göteborg mieści się na zachodzie Szwecji i słynie ze skalistego wybrzeża. Leży w połowie drogi między Oslo a Kopenhagą, nosi miano nie tylko drugiego co do wielkości miasta szwedzkiego, ale też największej miejscowości krajów nordyckich, która nie jest stolicą.

W latach siedemdziesiątych upadł tutejszy przemysł stoczniowy, a Göteborg, inaczej niż na przykład Sztokholm, postrzegany był jako miejscowość industrialna – nie turystyczna.

Czasy się zmieniły. Do miasta chętnie przybywają nie tylko turyści, ale też studenci. Uniwersytet w Göteborgu jest jednym z największych w całej Skandynawii. Uczy się tu 37 tys. osób, a liczbę pracowników naukowych oszacowano na 2500.

Miasto stało się idealnym celem podróży dla fanów dobrego jedzenia i sztuki. Tutejszą kotłownię zamieniono w ekscentryczne centrum kultury. W starych magazynach powstały restauracje, a luksusową winiarnię postawiono w miejscu, gdzie kiedyś ubijano zwierzęta.

W ciągu następnych 15 lat populacja Göteborga może wzrosnąć nawet trzykrotnie. W marcu 2017 roku miasto świętowało milionowego mieszkańca. Ludzie chętnie sprowadzają się do tego miasta, a jednym z powodów, które stoją za takim obrotem spraw, jest ekorozwój – wyjątkowo ważny dla lokalnych władz.

Nie powinien nikogo dziwić fakt, że Szwecja to lider, jeśli chodzi o równowagę ekologiczną. Przecież to właśnie tutaj urodziła się Greta Thunberg. Warto jednak zaznaczyć, że jeśli chodzi o aktywizm ekologiczny, pionierem na mapie kraju nie jest Sztokholm, a właśnie Göteborg.

Globalny Wskaźnik Zrównoważonego Rozwoju Ekologicznego wskazuje, że to właśnie Göteborg jest miastem najbardziej dbającym o ekorozwój, czystość i aktywizm środowiskowy. Miejscowość wyprzedza m.in. Kopenhagę, Brukselę i Sztokholm (który plasuje się tu na miejscu dwunastym).

Göteborg króluje w tym notowaniu począwszy od 2016 roku. Katarina Thorstensson, szefowa działu ds. ekorozwoju w firmie Göteborg & Co., zapewnia, że ten wielki sukces wcale nie wpłynął na władze miasta negatywnie – nie sprawił, że radni obnoszą się z arogancją.

„Nie wycieramy swojego sukcesu o twarze innych ludzi, nie bijemy nim po oczach. Ważna jest dla nas walka o prawidłową atmosferę naszego miasta. Chcemy, żeby tutejsi mieszkańcy żyli szczęśliwie, w zdrowych warunkach. Jeśli mieszkańcy Göteborga zachwalają swoje miasto, chętnie przybędą tu również turyści”, zaznacza Thorstensson.

Göteborg sąsiaduje z parkami i lasami. Transport publiczny tego miasta w 65 proc. działa w oparciu o energię odnawialną. Port lotniczy Göteborg-Landvetter uzyskał akredytację w zakresie emisji dwutlenku węgla (poziom 3+). Władze miasta stale naciskają na innowacje ekologiczne oraz inwestycje na rzecz klimatu i środowiska.

W Göteborgu funkcjonuje kilka parków miejskich o powierzchni 0,27 metra kwadratowego na każdego mieszkańca miasta. Nieopodal centrum miasta, nad rzeką Göta älv położony jest park Jubileumsparken. Miasto oferuje też kompleksową sieć ścieżek rowerowych, działa w nim system rowerów miejskich Styr & Ställ. Pierwsze 30 minut korzystania z tego środka transportu jest darmowe.

Przyjazne środowisku są nawet… hotele i noclegownie. Na dachu Clarion Hotel Post położony jest ekologiczny ogród warzywny, a jako nawóz wykorzystywane są tu odpady z hotelowej kuchni. W Hotelu Eggers cała energia elektryczna pobierana jest z generatora wiatrowego, leżącego nad morzem.

Właściciele Eggers zwalczają też marnotrawienie żywności, a niewykorzystane w tutejszej restauracji posiłki trafiają do ośrodków pomocy. Eggers to trzeci najstarszy hotel w Szwecji. Wyróżniono go certyfikatem Nordic Swan Ecolabel.

Göteborg stanowi wzorowy przykład miasta, którego władze poważnie myślą o przyszłości kraju, dbając o środowisko i klimat. Miejmy nadzieję, że lider równowagi ekologicznej zainspiruje radnych z innych miast i sprawi, że aktywizm środowiskowy stanie się misją, którą wszyscy będziemy chcieli wypełniać.

Strona główna Szwecja Coś o Szwecji Göteborg dba o ekorozwój.

Warto przeczytać

Nowe szczegóły w sprawie torturowanych chłopców na cmentarzu

Dwaj nieletni chłopcy, którzy zostali zgwałceni i byli torturowani na cmentarzu w mieście Solna, opowiedzieli o swoich przeżyciach policji, zdradzając przerażające szczegóły. https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js ...

Szwecja: Badanie na obecność koronawirusa dla osób nieposiadających personnummer

W Szwecji większość osób, rezerwując test na obecność koronawirusa, loguje się na stronie www.1177.se – poświęconej opiece zdrowotnej. Wymaga ona posiadania konta bankID –...

Polska i Węgry pod ostrzałem szwedzkiej krytyki. Wszystko z powodu weta wobec budżetu UE

Unia Europejska wprowadza pomoc finansową dla państw najgorzej dotkniętych przez nieustępującą pandemię koronawirusa. Premierzy Polski i Węgier grożą jednak użyciem weta w sytuacji, gdy...