fbpx

750 osób zostanie bez dachu nad głową.

Setki imigrantów, którzy przybyli do Szwecji w samotności, jeszcze przed lutym ubiegłego roku może utracić dach nad głową.

Cudzoziemcy opuszczą mieszkania zapewnione im przez Szwedzką Agencję Migracyjną – zostaną one poddane remontowi. Wygląda na to, że nie wszyscy dostaną lokal zastępczy.

Szwedzkie Stowarzyszenie Władz Lokalnych i Regionalnych (SKL) nie dysponuje wystarczającą ilością mieszkań, by każdy dostał lokum tymczasowe. 

Przepisy dotyczą około 750 osób poniżej 18. roku życia, które przybyły do Szwecji bez opieki dorosłych. Większość z nich objęta jest prawem o nazwie “gymnasielagen”. Młodzież ma prawo do pobytu w kraju aż do momentu ukończenia nauki w szkole średniej. 

Agencja Migracyjna wskazała na czerwcowe orzeczenie Sądu Apelacyjnego. Stwierdzono w nim, że osoby posiadające prawo pobytu, ale nie objęte ustawą dotyczącą przesiedlenia, nie powinny być wspierane przez rząd. 

Imigranci będą mogli zostać w swoich mieszkaniach do 31 stycznia 2020 roku. 
“Rozumiemy, że to dla imigrantów trudny moment, a przeprowadzka będzie ciężkim doświadczeniem, wiążącym się z dużymi zmianami.

Plany naszej Agencji wejdą w życie dopiero w lutym. Do tego czasu skończy się pierwszy semestr roku szkolnego, a my może będziemy mogli znaleźć lokale zastępcze”, powiedziała Veronika Lindstrand Kent, reprezentująca Szwedzką Agencję Migracyjną.

“Liczymy na to, że imigranci sami zdołają znaleźć nowe mieszkanie. Jeśli im się nie uda, mogą złożyć wniosek o pomoc ze strony gminy lub władz lokalnych.” 

SKL zwraca uwagę, że prawdopodobnie nie da się pomóc wszystkim poszkodowanym w tej sytuacji. Komplikuje to szwedzka ustawa ds. pomocy społecznej i jej stosunek do imigrantów. Najbardziej ucierpieć mogą osoby chore i niepełnosprawne, które przecież powinny liczyć na wsparcie w pierwszej kolejności. 

Strona główna Wiadomości Szwecja 750 osób zostanie bez dachu nad głową.

Warto przeczytać

Rekordowe zimne lato w Szwecji. -3,3 stopnia w lipcu

W sobotę w większości miejsc w Szwecji było mniej niż 20 stopni Celsjusza. W kilku miejscach, takich jak Harstena oraz północnej Ölands, odnotowano temperaturę powyżej 20...

Szwedzki premier odrzuca wszelkie ograniczenia osób ubiegających się o azyl

Szwedzki premier Stefan Löfven odrzucił pomysł ograniczenia jakichkolwiek wniosków azylowych, stwierdzając, że taka propozycja byłaby sprzeczna z poparciem samego prawa do azylu.

W budynku mieszkalnym szaleje wielki pożar

Płonie ośmiopiętrowym budynek mieszkalny Landskrona.- Pożar bardzo szybko się rozprzestrzenia. Panuje chaos i panika wśród mieszkańców, mówi jeden ze świadków.