Góry śmieci zbierają się w Sztokholmie z powodu strajku pracowników zajmujących się ich wywożeniem

W wyniku strajku przeciwko zmianom w stawkach płac około 50 pracowników może zostać zwolnionych a wiele dzielnic Sztokholmu oczekuje na opróżnienie swoich śmietników.

Nagle ogłoszony w środę strajk pracowników oczyszczania miasta oznacza, że z 10,000 domów w szwedzkiej stolicy nie zostały zabrane tego dnia śmieci.

Pracownicy firmy Reno Norden zajmującej się odbiorem odpadów rozpoczęli strajk (na własną rękę, bez porozumienia ze związkiem zawodowym) w środę rano w odpowiedzi na zmiany płac, jakie mają zacząć obowiązywać od października. Według nich będą musieli oni pracować więcej za mniejsze pieniądze. Pracownicy innej firmy Liselotte Lööf przyłączyli się do strajku w geście poparcia kolegów.

Reno Norden jest jedną z wielu firm, które mają podpisane kontrakty na odbieranie śmieci w Sztokholmie. W środę zostało zorganizowane spotkanie przedstawicieli związku zawodowego z pracownikami, ale nie osiągnięto żadnego porozumienia i strajk w czwartek był kontynuowany. Około godziny 13 w czwartek związek zawodowy ogłosił, że zwolniono około 50 pracowników.

„Pracownicy firmy Reno Norden, którzy przez dwa dni brali udział w strajku zostali zwolnieni. W wyniku czego negocjacje pomiędzy związkiem zawodowym a Szwedzką Konfederacją Transportową zostały zakończone,” możemy przeczytać na stronie internetowej Szwedzkiego Związku Pracowników Transportu.

Jednak dyrektor zarządzający Reno Norden powiedział gazecie Expressen, że nikt nie został jeszcze zwolniony.

„To nie jest prawda, ale jeżeli ten nielegalny strajk będzie kontynuowany to może dojść do ich zwolnienia. Jednak jeszcze nie miało to miejsca, tak obecnie wygląda sytuacja,” powiedział.

Około 17 związek zawodowy potwierdził, że otrzymał informację, że do zwolnień jeszcze nie doszło.

„Jeśli wrócą oni do pracy, zachowają swoje posady,” powiedział przewodniczący związku Tommy Wreeth.

Czy strajk będzie kontynuowany w piątek jeszcze nie wiadomo.

Firma musi teraz zająć się zorganizowaniem wywiezienia nagromadzonych śmieci, najszybciej jak jest to możliwe. Może to oznaczać konieczność zapłacenia innej firmie za wykonanie tej pracy.  

Strona główna Wiadomości Szwecja Góry śmieci zbierają się w Sztokholmie z powodu strajku pracowników zajmujących się...

Warto przeczytać

Perły Szwecji: Uppsala

Siedemdziesiąt kilometrów na północ od stolicy Szwecji leży Uppsala, czwarte pod względem zaludnienia miasto szwedzkie. Miejscowość nazywana bywa „historyczną i kulturową perełką” Szwecji, przez...

Nowe dane o śmiertelnych strzelaninach w Szwecji

Łącznie 43 osoby zginęły w strzelaninach w 2020 roku to o jedną osobę więcej niż rok wcześniej, ale jak dotąd wciąż mniej niż w...

Szwedzki rząd mówi, że szczepionka nie spowoduje ustąpienia pandemii

Rząd Szwecji spodziewa się, że pandemia będzie trwać do 2021 roku, nawet jeśli dostępne będą szczepionki, informuje Dagens Nyheter. https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js (adsbygoogle...