fbpx

Epidemia koronawirusa: krzywa zachorowań w Szwecji znów wzrosła

24 kwietnia: łącznie 2152 osoby zmarły w Szwecji z powodu powikłań wywołanych koronawirusem, a liczba wszystkich zachorowań wzrosła z 16 755 do 17 567. Od początku epidemii na oddziały intensywnej terapii trafiło 1256 pacjentów.

Przez kilka ostatnich dni uważano, że krzywa zachorowań powoli się spłaszcza, ale sytuacja w Szwecji daleka jest od stabilnej. Państwowy epidemiolog Anders Tegnell podkreśla, że nowe infekcje notowane są na niepokojąco wysokim poziomie. Mogą za tym stać trzy powody:

– na koronawirusa testowanych jest coraz więcej pracowników medycznych;
– coraz więcej testuje się też osób starszych w domach seniora;
– do szpitali trafia coraz więcej osób ze zdiagnozowanym koronawirusem.

Na codziennej konferencji poświęconej COVID-19 Tegnell przytoczył nowe statystyki, mówiące, że wśród osób, u których potwierdzono infekcję, dominują ostatnio ludzie młodsi niż wcześniej. Oznacza to, że nowe przypadki nie ogniskują się już w grupie wiekowej 70+, która najbardziej narażona jest na śmierć z powodu wirusa.

Choć oficjalna liczba zgonów wywołanych wirusem COVID-19 wynosi 2152, wiele źródeł mówi o opóźnieniu w zgłaszaniu kolejnych śmierci. Zgodnie z tym tokiem myślenia, ofiar może być w rzeczywistości dużo więcej, zwłaszcza że luka tylko się powiększa. W Szwecji podobnie jak w innych krajach, statystyki nie są najczęściej przytaczane w weekend.

Tegnell przedstawił też standardowe wskaźniki śmiertelności, które również podskoczyły do góry. Szacuje się, że w okresie od 23 marca do 5 kwietnia zmarło o prawie tysiąc Szwedów więcej niż zazwyczaj o tej samej porze roku.

Najwięcej osób umiera w Szwecji zimą, podczas upalnych sezonów letnich i w sezonie grypowym.

Premier Szwecji zapowiedział, że obostrzenia związane z epidemią koronawirusa będą obowiązywać przez wiele miesięcy i mogą stać się jeszcze surowsze. Szwedzi coraz częściej noszą na twarzach maseczki ochronne, choć wydaje się, że nadal nie unikają wychodzenia z domu.

Liczba potwierdzonych zarażonych osób w Szwecji wynosi 17 567

Regiony, w których odnotowano największy wzrost liczby nowych przypadków potwierdzonych w czwartek, to Region Sztokholm (286), Västra Götaland (141), Sörmland (53), Östergötland (23). W dniu dzisiejszym do godziny 14:00 potwierdzono 812 nowe przypadki koronawirusa w Szwecji oraz 131 zgonów. W Szwecji w sumie 550 osób zostało wyleczonych.

Chroń siebie i innych przed rozprzestrzenianiem się zakażenia

Strona główna Wiadomości Koronawirus w Szwecji Epidemia koronawirusa: krzywa zachorowań w Szwecji znów wzrosła

Warto przeczytać

Tegnell: „Gdyby tylko można było cofnąć czas…”

Szwedzka strategia walki z koronawirusem okazała się kontrowersyjna. Przypomnijmy: podczas gdy większość państw Europy zdecydowała się na bezwzględny lockdown, w Szwecji życie...

Szwecja miała właśnie najgorętszy dzień w roku

Lato jeszcze się nie rozpoczęło a już jedno miasto odnotowało najgorętszy dzień w Szwecji. Według wstępnych danych szwedzkiej krajowej...

Spada zaufanie obywateli do szwedzkiego rządu

Nowy sondaż sporządzony przez Sifo wskazuje, że zaufanie Szwedów do rządu spadło poniżej 50 procent. Mieszkańcy Szwecji coraz mniej ufają też Agencji...