Epidemia koronawirusa: krzywa zachorowań w Szwecji znów wzrosła

24 kwietnia: łącznie 2152 osoby zmarły w Szwecji z powodu powikłań wywołanych koronawirusem, a liczba wszystkich zachorowań wzrosła z 16 755 do 17 567. Od początku epidemii na oddziały intensywnej terapii trafiło 1256 pacjentów.

Przez kilka ostatnich dni uważano, że krzywa zachorowań powoli się spłaszcza, ale sytuacja w Szwecji daleka jest od stabilnej. Państwowy epidemiolog Anders Tegnell podkreśla, że nowe infekcje notowane są na niepokojąco wysokim poziomie. Mogą za tym stać trzy powody:

– na koronawirusa testowanych jest coraz więcej pracowników medycznych;
– coraz więcej testuje się też osób starszych w domach seniora;
– do szpitali trafia coraz więcej osób ze zdiagnozowanym koronawirusem.

Na codziennej konferencji poświęconej COVID-19 Tegnell przytoczył nowe statystyki, mówiące, że wśród osób, u których potwierdzono infekcję, dominują ostatnio ludzie młodsi niż wcześniej. Oznacza to, że nowe przypadki nie ogniskują się już w grupie wiekowej 70+, która najbardziej narażona jest na śmierć z powodu wirusa.

Choć oficjalna liczba zgonów wywołanych wirusem COVID-19 wynosi 2152, wiele źródeł mówi o opóźnieniu w zgłaszaniu kolejnych śmierci. Zgodnie z tym tokiem myślenia, ofiar może być w rzeczywistości dużo więcej, zwłaszcza że luka tylko się powiększa. W Szwecji podobnie jak w innych krajach, statystyki nie są najczęściej przytaczane w weekend.

Tegnell przedstawił też standardowe wskaźniki śmiertelności, które również podskoczyły do góry. Szacuje się, że w okresie od 23 marca do 5 kwietnia zmarło o prawie tysiąc Szwedów więcej niż zazwyczaj o tej samej porze roku.

Najwięcej osób umiera w Szwecji zimą, podczas upalnych sezonów letnich i w sezonie grypowym.

Premier Szwecji zapowiedział, że obostrzenia związane z epidemią koronawirusa będą obowiązywać przez wiele miesięcy i mogą stać się jeszcze surowsze. Szwedzi coraz częściej noszą na twarzach maseczki ochronne, choć wydaje się, że nadal nie unikają wychodzenia z domu.

Liczba potwierdzonych zarażonych osób w Szwecji wynosi 17 567

Regiony, w których odnotowano największy wzrost liczby nowych przypadków potwierdzonych w czwartek, to Region Sztokholm (286), Västra Götaland (141), Sörmland (53), Östergötland (23). W dniu dzisiejszym do godziny 14:00 potwierdzono 812 nowe przypadki koronawirusa w Szwecji oraz 131 zgonów. W Szwecji w sumie 550 osób zostało wyleczonych.

Chroń siebie i innych przed rozprzestrzenianiem się zakażenia

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Norwegia izoluje się – zamyka granicę

Norwegia ogłosiła w środę, że zamknie swoje granice dla prawie wszystkich nierezydentów, aby uniknąć rozprzestrzeniania się nowych szczepów koronawirusa. „Od...

Sztokholm: dwa ataki na ten sam kościół w ciągu zaledwie tygodnia

W okręgu Spånga-Tensta, w zachodniej części Sztokholmu, stoi zabytkowy kościół Spånga, którego najstarsza część wybudowana została około 1175–1200 roku....

Szwecja: przerażająco dużo gwałtów na dzieciach w 2020 roku

Szwedzka Agencja Zapobiegania Przestępczości (Brå) opublikowała statystyki, z których wynika, że w 2020 roku wzrosła liczba zgłoszonych na policję...

Musisz przeczytać

Norwegia izoluje się – zamyka granicę

Norwegia ogłosiła w środę, że zamknie swoje granice dla...

Twórcy filmu dokumentalnego o MF Estonia mogą trafić do więzienia

Dwaj filmowcy, którzy za sprawą swojego dokumentu rzucili nowe...