Energia wiatrowa w Szwecji traci poparcie społeczne już drugi rok z rzędu, osiągając najniższy poziom od czasu, gdy po raz pierwszy zadano to pytanie w 1999 roku. Teraz, po raz pierwszy w historii więcej osób deklaruje, że jest przeciw turbinom wiatrowym w pobliżu ich stałego miejsca zamieszkania.
Według ostatniego krajowego sondażu SOM, 58% Szwedów chce inwestować w energię wiatrową więcej niż obecnie.
Jednak w porównaniu z poziomem w latach 1999-2009, zanim nastąpił rozwój szwedzkiej energetyki wiatrowej, poparcie dla energetyki wiatrowej spadło. Dwa ostatnie sondaże w 2020 i 2021 roku wykazują już znaczące negatywne skutki w opinii publicznej.
Miara równowagi, czyli udział osób, które chcą inwestować w energię wiatrową minus udział osób, które tego nie robią, spadła w ciągu tych dwóch lat pomiaru z 78 do 66. Żaden inny rodzaj energii w badaniu nie zanotował w dzisiejszych czasach większego spadku poparcia społecznego niż energia wiatrowa.
Po raz pierwszy od czasu, gdy po raz pierwszy zadano to pytanie, większość Szwedów twierdzi, że jest przeciwna instalacjom wiatrowym w pobliżu ich miejsca zamieszkania. W 2021 roku 40% osób było nastawionych do tego w pewnym stopniu lub bardzo negatywnie, w porównaniu z 33% osób nastawionych pozytywnie – to całkowity zwrot od ostatniego pomiaru w 2016 roku, kiedy to 40% było nastawionych pozytywnie, a 28 negatywnie.
Ponadto wyniki pokazują, że negatywne nastawienie do większych inwestycji w energię wiatrową wzrasta, szczególnie wśród mieszkańców obszarów wiejskich, gdzie również zlokalizowana jest większość farm wiatrowych. Istnieje obecnie znacząca negatywna korelacja pomiędzy zamieszkiwaniem w gminie, w której jest już dużo energii wiatrowej, a chęcią zwiększenia inwestycji w energię wiatrową jako źródło energii.
Istnieją również wyraźne różnice polityczne w kwestii energii wiatrowej. Wśród tych, którzy w polityce są wyraźnie po lewej stronie, 80% chce więcej inwestować w energię wiatrową. Odpowiednia liczba dla osób wyraźnie po prawej stronie wynosi 42 procent.
- Szwedzi przedłużają lato i masowo wyjeżdżają za granicę późnym latem i jesienią
- Odwrócenie fali przestępczości w Szwecji zajmie co najmniej dekadę, twierdzi minister sprawiedliwości
- Szwedzka Komisja Nadzoru Finansowego ostrzega przed nową decyzją: „30 procent do komornika”
- Kolejny alarm dronowy na lotnisku Arlanda – trzeci dzień z rzędu
- Trzy branże w Szwecji, które tej jesieni wołają o pracowników