fbpx

Duńczyk, który spalił Koran oskarżony o bluźnierstwo

Mężczyzna, która sam sfilmował, jak pali Koran, został pierwszą osobą w Danii oskarżoną o bluźnierstwo od 46 lat.

Czterdziestodwuletni mężczyzna sfilmował spalenie Koranu w swoim ogródku w grudniu 2015 roku. Następnie zamieścił on video z tym czynem na anty-islamskiej grupie na facebooku „Tak dla wolności – nie dla Islamu,” wraz ze słowami „Pomyślcie o swoich sąsiadach: to śmierdzi jak płonie.”

Duński prokurator Jan Reckendorff ogłosił swoją decyzję w środę rano w oświadczeniu prasowym.    

„Tak prokuratura widzi zdarzenia towarzyszące paleniu świętych ksiąg takich jak Biblia i Koran, w konkretnych sytuacjach może to naruszać prawną klauzulę o bluźnierstwie, mówiącą o publicznym lżeniu i kpieniu z religii.”

Będzie to 4 przypadek w historii użycia tego prawa w Danii: cztery osoby zostały skazane za rozwieszanie plakatów kpiących z żydowskich nauk w 1938 roku; dwie osoby dostały grzywnę za parodiowanie chrztu na balu maskowym w 1946 roku; oraz dwóch prowadzących program w duńskim radiu zostało uniewinnionych od zarzutu wyemitowania w radiu piosenki obrażającej chrześcijan.

Duńska prokuratura odmówiła zajęcia się sprawą z 2006 roku, gdy gazeta Jullands-Posten opublikowała 12 rysunkowych historyjek przedstawiających proroka Mahometa, twórcę religii islamskiej.  

Publikacja ta wywołała wściekłość w świecie muzułmańskim, gdzie przedstawianie wizerunków proroka jest zakazane, tym bardziej dotyczy to wizerunków kpiących z niego.

Muzułmanie wierzą, że Koran został podyktowany Mahometowi przez Allaha, kopie Koranu są traktowane z dużym szacunkiem, wielu wiernych uważa, że przed jego dotknięciem konieczne jest rytualne oczyszczenie.

Zużyte egzemplarze są zwijane w płótno i przechowywane w zabezpieczonych miejscach, zakopane w meczecie lub na muzułmańskim cmentarzu albo są palone a prochy zakopuje się lub rozsypuje nad wodą.  

Strona główna Wiadomości Dania Duńczyk, który spalił Koran oskarżony o bluźnierstwo

Warto przeczytać

Szwecja: Syryjczyk, który zgwałcił 12-letnią dziewczynkę w publicznej toalecie, skazany na rozmowy na temat płci

Młody Syryjczyk uniknął deportacji i więzienia po tym, jak został skazany przez szwedzki sąd za zgwałcenie 12-letniej dziewczynki w publicznej toalecie w...

Dania żąda negatywnego wyniku testu Covid-19 na granicy od członków rodziny i pracowników zagranicznych

Dania wymaga obecnie od osób z określonych krajów przedstawienia negatywnego wyniku testu Covid-19 przy wjeździe do Danii w celach zawodowych lub rodzinnych.

Jak przebiega druga fala epidemii koronawirusa w Szwecji?

W Szwecji zaobserwować można wzrost liczby infekcji koronawirusowych, ale wciąż nie został wprowadzony bezwzględny lockdown. Stosowanie środków przymusu zwyczajnie nie sprawdziłoby się...