Dania: rośnie liczba zbrodni popełnianych z nienawiści

W Danii wzrasta liczba zbrodni motywowanych antyspołecznymi uprzedzeniami. Raport opublikowany przez Rigspolitiet (Komendę Główną Policji Duńskiej) ujawnił, że w 2019 r. liczba zarejestrowanych przestępstw popełnionych z nienawiści wzrosła o 27 procent w porównaniu z rokiem poprzednim.

„Nie wiemy, co bezpośrednio powoduje, że zbrodni nienawiści notowanych jest coraz więcej, ale na pewno zauważyliśmy ich przyrost po naszej kampanii społecznej, prowadzonej pod koniec 2019 roku. Zachęcaliśmy w niej ludzi, by zgłaszali przestępstwa o takim podłożu funkcjonariuszom policji”, wyjaśnia szef duńskiej policji Thorkild Fogde.

Fogde ma nadzieję, że wzrost statystyczny to właśnie odzwierciedlenie ubiegłorocznej kampanii – że coraz więcej mieszkańców Danii potrafi prawidłowo zdefiniować zbrodnię z nienawiści i więcej osób zgłasza je na policję.

Szef policji państwowej podkreśla przy tym, że funkcjonariusze traktują każde przestępstwo motywowane uprzedzeniami poważnie, przywiązując do niego dużą wagę.

W 2019 roku zarejestrowano łącznie 569 zbrodni wynikających z nienawiści, a w poprzednim – 449 takich incydentów. Zarzuty postawiono stu siedemnastu osobom w stu dwudziestu sprawach.

Spośród zgłoszonych przestępstw 312 zostało popełnionych na tle rasowym, 180 – na tle religijnym, a około 80 wobec mniejszości seksualnych.

Inny raport, sporządzony w lipcu przez The Danish Institute for Human Rights (DIHR), wykazał, że kryzys koronawirusowy mocno pogorszył sytuację społeczną wielu mniejszości w Danii, m.in. osób  LGBTQ, cudzoziemców, osób z niepełnosprawnościami i mniejszości etnicznych.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Jak liczyć dni pobytu według nowego prawa dla pracowników najemnych w Szwecji

Jako dni pobytu w Szwecji liczy się tylko dni robocze, a nie dni wolne od pracy, takie jak weekendy,...

Król i królowa Szwecji otrzymali szczepionkę przeciw Covid-19

74-letni król Karol XVI Gustaf i 77-letnia królowa Szwecji Silvia otrzymali pierwszą dawkę szczepionki Covid-19. Król i królowa zostali zaszczepieni...

Jak liczyć dni pobytu według nowego prawa dla pracowników najemnych w Szwecji

Jako dni pobytu w Szwecji liczy się tylko dni robocze, a nie dni wolne od pracy, takie jak weekendy,...

Musisz przeczytać

Rząd Szwecji oskarżony o celowe rozprzestrzenianie koronawirusa w społeczeństwie

Liderzy dwóch opozycyjnych partii, Chrześcijańskich Demokratów oraz Szwedzkich Demokratów,...