fbpx

Członek partii Szwedzkich Demokratów nazwał muzułmanów ‘nie w pełni ludźmi’

Martin Strid ma zostać wyrzucony z partii Szwedzkich Demokratów (Sverigedemokraterna) za stwierdzenie na konferencji, że Muzułmanin to ‘nie jest w pełni człowiek.’

Strid, lokalny polityk z miasta Borlänge, powiedział na konferencji w Norrköping o ‘skali od 1 do 100.’

„Na jednym końcu skali jesteś w 100 procentach człowiekiem, osobą w pełnym tego słowa znaczeniu.  Na drugim końcu jesteś 100 procentowym mahometaninem.”

Strid kontynuował dodając, że ‘wszyscy Muzułmanie są, gdzieś na tej skali,’ a członkowie grup terrorystycznych ISIS ‘są blisko bycia 100 procentowym mahometaninem.’  

„Jeśli ktoś jest byłym Muzułmaninem to znaczy, że zrobił mocny krok w kierunku stania się prawdziwym człowiekiem,” dodał Strid.

Powiedział również, że zamierza ‘uwolnić Muzułmanów od Islamu, tak aby zamiast tego wstąpili oni do partii Szwedzkich Demokratów.’

Przemowa została nagrana przez SVT, która w niedzielę napisała, że złożyła na policji zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa użycia mowy nienawiści przez Strida.

Richard Jomshof, sekretarz partii Szwedzkich Demokratów nazwał oświadczenie Strida ‘rasistowskim’ i dodał, że spodziewa sią natychmiastowego usunięcia go z partii. Julia Kronlid, parlamentarzystka z tej samej partii określiła wypowiedź Strida jako ‘niszczącą’.

„To było bardzo, bardzo złe. Mieliśmy okazję przedstawić nasze polityczne postulaty [na konferencji], a teraz jedyną rzeczą o jakiej mówią media to ta wypowiedź,” powiedziała Kronlid.

Parlamentarzystka ostro skrytykowała słowa Strida dodając, że to co powiedział on na konferencji w Norrköping w żaden sposób nie przedstawia stanowiska partii.

Jomshof powiedziała, że Szwedzcy Demokraci mogą krytykować różne ideologie, ale nie naruszając praw jednostek.

„Każdy człowiek ma swoją fundamentalną wartość, jednakową dla wszystkich. Jeśli, ktoś uważa, że niektórzy mają tą wartość niższą ze względu na kolor skóry lub społeczność, której są częścią to dla mnie jest to rasizm. Nie będziemy tego akceptować.”

„Krytyka jest dozwolona [w partii Szwedzkich Demokratów], ale nie rasizm. To jest bardzo proste.”

Sekretarz dodał, że rozpoczęte już postępowanie mające usunąć Strida z szeregów partii. Ten delegat z Borlänge już w czasie konferencji został poproszony o jej opuszczenie.

W niedzielę rano Strid opublikował przeprosiny.

„To było bardzo niefortunne i wyraziłem się bardzo niezgrabnie,” powiedział w wywiadzie i dodał, że bardzo żałuje tego co powiedział.

„Jeśli jesteś zestresowany i spieszysz się czasami możesz się wyrazić nieprawidłowo,” powiedział Strid, który według doniesień TT przemawiał z pamięci, nie posiłkując się notatkami.

Strid powiedział, że zdaje sobie sprawę, że jego przemówienie mogło zostać odebrane jako odbieranie części człowieczeństwa Muzułmanom.

„Uświadomiłem to sobie i to jest bardzo niefortunne. Znam wielu Muzułmanów i wieloma łączy mnie przyjaźń. Ludzi oczywiście zawsze są ludźmi,” powiedział. Dodał również, że chciałby pozostać członkiem partii, ale ta decyzja nie należy do niego.

Konferencja partii Szwedzkich Demokratów w dalszym ciągu trwa w Norrköping. Rada złożona z 256 delegatów ma podjąć decyzje w sprawie prawie 300 wniosków i 4 programów partii, ustalających między innymi podstawy kampanii w przyszłorocznych wyborach.   

Strona główna Wiadomości Szwecja Członek partii Szwedzkich Demokratów nazwał muzułmanów ‘nie w pełni ludźmi’

Warto przeczytać

Silniejsze restrykcje epidemiczne od 19 października. Co musisz wiedzieć?

W przyszłym tygodniu w Szwecji ponownie zaostrzone zostaną restrykcje epidemiczne. Regionalnym władzom umożliwione zostanie wprowadzenie dodatkowych wytycznych, np. w kwestii zakupów w...

Prawie 30 mld koron przeznaczonych zostanie na wojsko szwedzkie

Szwedzki rząd zapowiedział, że budżet na wojskowość i obronę państwa zostanie zwiększony o 40 procent w ciągu najbliższych czterech lat. W obliczu...

Sztokholmskie kluby i restauracje pod lupą inspektoratu sanitarnego

Inspektorat sanitarny weźmie pod lupę nowo otwarte kluby nocne w Sztokholmie. Powód? Wysyp zdjęć publikowanych w mediach społecznościowych, na których widać, że...