Cmentarzysko porzuconych samochodów

Cmentarzysko aut w Szwecji. Foto Pinterest

Ten artykuł powinien zainteresować każdego, kto jest pasjonatem starych samochodów. W Szwecji istnieje co najmniej kilka wyludnionych miejsc, które stały się „cmentarzyskami” porzuconych aut. To tereny zdewastowane, na których kiedyś zbierano pojazdy typu vintage. Dziś z giełdy klasyków nie pozostało już nic.

Samochody, które kiedyś zachwycały żywymi kolorami i oryginalną budową, dziś obrośnięte są chwastami. Z niektórych powoli wyrastają drzewa. Można je znaleźć między innymi w Bästnäs, niedaleko granicy z Norwegią. To właśnie tu mieści się największa w Szwecji „giełda”: na jej terenie umieszczono ponad tysiąc samochodowych zabytków.

Kolejny „cmentarz” to Kyrkö Mosse, mieszczący się nieopodal Ryd w Småland . Pomysłodawcą tej lokalnej atrakcji był górnik Åke Danielsson. W latach osiemdziesiątych mężczyzna zamknął wystawę samochodów, a później zupełnie ją porzucił. Po jego śmierci nikt nie próbował uratować dawnego biznesu. Ekspozycja nosiła nazwę „ Åkes bilskrot” – w wolnym tłumaczeniu: „kupa złomu Åkego”.

Miejscowe władze chciały pozbyć się tego „złomu”, bo uważały, że stanowi on zagrożenie dla środowiska. Sprzymierzeńcy Danielssona wywalczyli jednak, by wystawa dalej spoczywała w swym kultowym miejscu.

Te auta od lat stoją nieużywane i znajdują się w różnym stopniu zniszczenia. Straszą jak mechaniczne zombie, choć są wśród nich kultowe modele (Volvo PV544, Volkswagen Beetle).

Ośrodki takie jak Bästnäs ściągają na siebie uwagę żądnych wrażeń turystów i często odwiedzane są przez fotografów.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Kara w wysokości 2000 SEK dla każdego, kto naruszy przepisy dotyczące pandemii

Policja musi mieć możliwość nakładania grzywnej w wysokości 2000 koron bezpośrednio na każdego, kto naruszy określone zasady nowej ustawy...

Szwecja przedłużyła zakaz wjazdu z Danii i Wielkiej Brytanii

Zakaz, który obowiązuje od końca grudnia, będzie obowiązywał do 31 stycznia, poinformował szwedzki rząd w oświadczeniu. Dzieci będą mogły podróżować tranzytem...

Król i królowa Szwecji otrzymali szczepionkę przeciw Covid-19

74-letni król Karol XVI Gustaf i 77-letnia królowa Szwecji Silvia otrzymali pierwszą dawkę szczepionki Covid-19. Król i królowa zostali zaszczepieni...

Musisz przeczytać

Kara w wysokości 2000 SEK dla każdego, kto naruszy przepisy dotyczące pandemii

Policja musi mieć możliwość nakładania grzywnej w wysokości 2000...

Rząd Szwecji oskarżony o celowe rozprzestrzenianie koronawirusa w społeczeństwie

Liderzy dwóch opozycyjnych partii, Chrześcijańskich Demokratów oraz Szwedzkich Demokratów,...