Narodowa agencja meteorologiczna ostrzegła we wtorek, że wyjątkowo ciepła i słoneczna pogoda spowodowała zagrożenie pożarami w większości obszarów Szwecji. Już doszło do wielu pożarów.  

Narodowa agencja meteorologiczna SMHI ostrzega przed pożarami traw i lasów w Götaland, Svealand, a także dużej części Norrland – trzech szwedzkich historycznych krainach – spowodowanymi szczególnie wysokimi temperaturami w maju połączonymi z brakiem opadów.

Wiele gmin takich jak Sztokholm, Gotland oraz Wielki Göteborg wprowadziły zakaz używania na ich terenie otwartego ognia. Co oznacza, że nie można tam rozpalić przenośnego grilla, z wyjątkiem miejsc specjalnie przeznaczonych do tego celu.

Nie są to ostrzeżenia na wyrost, we wtorek wybuchły już pożary w Västmanland oraz w Uppsali. Według służb oba pożary zostały już opanowane.

Większa część obszarów Szwecji nie zanotowała w ostatnich tygodniach prawie żadnych opadów. Przewiduje się, że taka pogoda będzie występowała w kolejnych tygodniach w głównych miastach: Sztokholmie, Göteborgu i Malmö a także dalej na północy w Umeå i Kirunie. Powodem takiej pogody jest obszar wysokiego ciśnienia, która występuje w Europie od początku maja.