W poniedziałek wieczorem Szwedzka Służba Bezpieczeństwa (Säpo) ujawniła, że routery należące do szwedzkich mieszkańców zostały zhakowane przez chińską grupę hakerską APT31. Według raportów, grupa ta wykorzystała te urządzenia do przeprowadzenia cyberataków na różne kraje europejskie.
Rzecznik prasowy Säpo, Fredrik Hultgren-Friberg, powiedział w rozmowie z SVT Nyheter, że chińska grupa hakerska APT31 skorzystała z routerów szwedzkich mieszkańców do przeprowadzenia ataków na szeroką skalę. Ataki te miały miejsce w latach 2020 i 2021, co wskazuje na długotrwałe i zorganizowane działania przeciwko krajom europejskim.
Pontus Johnson, profesor cyberbezpieczeństwa, wskazał, że głównym celem ataków mogła być infrastruktura krytyczna. W rozmowie z SVT podkreślił, że chińska grupa hakerska nie tylko wysyłała e-maile z zamiarem śledzenia odbiorców, ale również próbowała uzyskać dostęp do kont e-mail oraz infrastruktury technicznej organizacji i osób prywatnych.
APT31, znana również jako Advanced Persistent Threat Group 31, jest ściśle związana z komunistycznym reżimem chińskim. Zarówno Stany Zjednoczone jak i Wielka Brytania zidentyfikowały Chińskie Ministerstwo Bezpieczeństwa Państwowego jako organ odpowiedzialny za działania grupy. Te dwa kraje doświadczyły licznych cyberataków przypisywanych APT31, dotykających milionów osób, w tym prawników, urzędników państwowych, naukowców i dziennikarzy.
W odpowiedzi na te oskarżenia, Chiny zaprzeczają jakimkolwiek zarzutom o cyberataki i wezwały Stany Zjednoczone oraz Wielką Brytanię do zaprzestania upolityczniania kwestii cyberbezpieczeństwa. Rzecznik chińskiego MSZ, Lin Jian, zasugerował, że oba kraje powinny zrezygnować z oczerniania Chin i nałożonych sankcji, jak również zaprzestać cyberataków na Chiny.
Odkrycie to rzuciło nowe światło na skomplikowaną naturę cyberbezpieczeństwa i transgraniczne działania hakerskie. Säpo kontynuuje monitorowanie i zabezpieczanie przestrzeni cyfrowej w Szwecji, podczas gdy międzynarodowa współpraca w zakresie cyberbezpieczeństwa staje się coraz bardziej kluczowa w obliczu rosnących zagrożeń.
- Kierowca ze Sztokholmu może zapłacić grzywnę w wysokości 27 000 koron za niezawiadomienie o kolizji z jeleniem
- Wzrost czynszów w Szwecji: wynajem mieszkań staje się coraz droższy
- Reżim Putina grozi Szwedom walczącym za Ukrainę: eskalacja napięć między Rosją a Szwecją
- Rekordowy wzrost zachorowań na odrę w Szwecji: alarmujące dane i środki ostrożności
- Eksplozja w bloku mieszkalnym w Märsta: policja prowadzi dochodzenie