Populacja muzułmanów w Szwecji w 2050 roku może osiągnąć 30 procent, jeśli nie zmienią się obecne trendy. W całej Europie wskaźnik ten może wynieść 14 procent – jeśli nie zostaną wprowadzone radykalne zmiany w polityce imigracyjnej.
Nawet jeśli imigracja do Europy zostałaby całkowicie zatrzymana, co jest bardzo mało prawdopodobne, to populacja muzułmanów na kontynencie w 2050 roku osiągnie 7,4 procent w miejsce 4,9 procent w 2016 roku.
Bardziej prawdopodobne jest jednak, że imigracja do Europy będzie utrzymywała się na poziomie podobnym do obecnego, kiedy przybywa tu wiele osób, zarówno uchodźców jak i imigrantów ekonomicznych. Według analiz centrum badawczego PEW z Waszyngtonu przy takim scenariuszu w 2050 roku w Europie będzie 14 procent muzułmanów. Czyli wzrost ich liczby wyniesie 193 procent.
Trendy masowej imigracji wykazują tendencję do utrzymywania się lub nawet wzrastania ponad największe prognozy. Na przykład w Londynie biali Brytyjczycy stają się mniejszością znacznie szybciej niż było to prognozowane. Złożyło się na to znacznie szybsze tempo wyprowadzania się dużych grup ludzi poza centrum miasta a także większa od zakładanej imigracja do całej Europy Zachodniej.
Raport centrum PEW pokazuje, że istnieją duże różnice pomiędzy poszczególnymi krajami. Najwyższą liczbę muzułmanów w 2050 roku ma mieć Szwecja – 30,6 procent. Następne państwa z wysoką ich liczbą to Austria, Niemcy i Francja, gdzie populacja muzułmanów ma wynieść między 18 a 19,9 procenta.
Zaraz za nimi znajdzie się Wielka Brytania z przewidywanym poziomem 17,2 procenta w roku 2050.
Głównym źródłem wzrostu liczby muzułmanów według raportu będzie imigracja. Jednak nawet gdyby spadła ona do zera, to ich liczba i tak będzie wzrastać. Dziać się będzie tak z powodu wysokiego wskaźnika dzietności wśród osób tej religii oraz szacowanej na 160,000 osób liczbie Europejczyków, którzy mają przejść na Islam.
Nie wszędzie ma jednak nastąpić tak duży wzrost, większość państw Europy Wschodniej uniknie tego zjawiska. Nawet według scenariusza największych wzrostów w Polsce w 2050 roku odsetek muzułmanów ma wynieść zaledwie 0,2 procenta.
Państwa Europy centralnej i wschodniej takie jak Polska i Węgry odmawiają przyjęcia imigrantów z ramach wspólnej europejskiej polityki migracyjnej. Ostatnie badania opinii publicznej w Polsce pokazują, że Polacy wolą raczej wyjść z Unii niż przyjąć islamskich imigrantów, pomimo tego, że członkostwo w UE ma w Polsce wciąż bardzo dużo zwolenników.