fbpx

Szwedzki rząd planuje amnestię w celu zebrania granatów znajdujących się w tym kraju

Według gazety Dagens Nyheter szwedzki rząd zamierza ogłosić czasową amnestię dla wszystkich, którzy oddadzą policji posiadane granaty. Brak kary za oddanie granatu ma pomóc wyeliminować je ze szwedzkich ulic.

Władze mają nadzieję, że dzięki trzymiesięcznej amnestii, która ma trwać od października 2018 do stycznia 2019 roku, część kryminalistów odda posiadane granaty.

„Podczas wcześniejszych amnestii otrzymaliśmy tysiące sztuk broni, jednak z granatami nie wiadomo jak to wyjdzie. To będzie pierwsza taka sytuacja,” powiedział minister sprawiedliwości Morgan Johansson.

„Ma to związek z gangami, które generalnie są coraz lepiej uzbrojone i używają broni w walkach między sobą a także przeciwko systemowi policyjno-sądowemu. Musimy zmniejszyć liczbę takiej broni.”

Według Dagens Nyheter w Szwecji w 2016 roku doszło do 27 eksplozji granatów, w 2015 roku było to 10 takich zdarzeń. Szwedzki premier Stefan Löfven ogłosił wcześniej, że chce czterokrotnego zaostrzenia kary za posiadanie granatów.

Propozycja amnestii będzie debatowana w Riksdagu w lutym.  

Strona główna Wiadomości Szwecja Szwedzki rząd planuje amnestię w celu zebrania granatów znajdujących się w tym...

Warto przeczytać

Rośnie liczba infekcji covidowych. Jest ich o 173% więcej niż we wrześniu

Szwecja przeżywa drugą falę zachorowań na koronawirusa – podobnie zresztą jak większość Europy Zachodniej. W ubiegłym tygodniu wskaźnik umieralności wyniósł 58,6 na...

Szwedzcy nauczyciele o islamskim radykalizmie i zabójstwie Paty’ego: „bądźmy gotowi, to dla nas rzeczywiste ryzyko”

Samuel Paty to francuski nauczyciel, który padł ofiarą brutalnego morderstwa. Uczył historii w szkole w Conflans-Sainte-Honorine, nieopodal Paryża. Na jednej z lekcji...

Szwecja na 15. miejscu rankingu umieralności z powodu koronawirusa

W Szwecji, na milion obywateli, 581 zmarło z powodu infekcji wywołanej koronawirusem. Plasuje to skandynawskie państwo na piętnastym miejscu w niechlubnym rankingu...