Gdy 14 stycznia w Gdańsku zmarł Paweł Adamowicz, świat pokierował w stronę Gdańska wyrazy smutku i ubolewania. Z byłym prezydentem miasta pożegnali się m.in. Sadiq Khan – burmistrz Londynu – oraz Jean-Claude Juncker – przewodniczący Komisji Europejskiej. Kondolencje rodzinie Adamowicza złożyli też przedstawiciele krajów skandynawskich.
Kalmar to miasto partnerskie Gdańska, położone w południowej części Szwecji. Tragedia z udziałem Adamowicza i 27-letniego zamachowca, Stefana Wilmonta, wpłynęła na władze miejscowości tak dalece, że flagi postanowiono opuścić do połowy masztu.
Johan Persson, przewodniczący Rady Miasta Kalmar, opublikował na Facebooku wpis o następującej treści:
„Jestem głęboko poruszony tymi donosami. Prezydent Adamowicz i ja spotkaliśmy się wielokrotnie – w Polsce i na terenie Szwecji. Kontaktowaliśmy się zaledwie parę tygodni temu. Mieszkańcy Gdańska stracili bardzo cenionego przywódcę. Ubolewającej żonie Pawła i jej dzieciom chcę przekazać wyrazy najszczerszego współczucia.”
Rozżalona z powodu bezsensownej zbrodni była też Minna Arve – burmistrz fińskiej miejscowości Turku, również utrzymującej z Gdańskiem partnerską współzależność.
„Jest mi niebywale przykro z powodu śmierci Pawła Adamowicza. To był straszliwy atak. Przekazuję wyrazy ubolewania i kondolencje – tak rodzinie prezydenta, jak i całemu Gdańskowi”, pisała Arve na Twitterze.
Kalmar i Turku są miastami partnerskimi Gdańska od końca lat sześćdziesiątych. To z powodu tej współpracy co roku obchodzony jest w Trójmieście Dzień Świętej Łucji.
Morderstwo zszokowało też Islandię. Dagur B. Eggertsson, burmistrz Reykjaviku, wystosował list do Aleksandry Dulkiewicz – pełniącej funkcję tymczasowej prezydent Gdańska.
„Szanowna Pani Wiceprezydent Aleksandra Dulkiewicz,
Chciałbym złożyć moje najgłębsze wyrazy współczucia w związku z przerażającym atakiem, jaki miał miejsce niedzielnego wieczoru w Gdańsku. Wciąż nie możemy do końca zrozumieć powodów tej zbrodni, a nasze serca są z rodziną Pana Prezydenta Adamowicza, mieszkańcami Gdańska i wszystkimi, dla których to zdarzenie miało znaczenie. Wszystkie miasta na świecie muszą zjednoczyć się i stać razem przeciwko takim przerażającym aktom przemocy.
Podpisano:
Dagur B. Eggertsson”
Na gdańską tragedię reagowały też władze Mediolanu, Cleveland czy Kaliningradu.