fbpx

Skandynawskie kraje żegnają zamordowanego Prezydenta Gdańska.

Gdy 14 stycznia w Gdańsku zmarł Paweł Adamowicz, świat pokierował w stronę Gdańska wyrazy smutku i ubolewania. Z byłym prezydentem miasta pożegnali się m.in. Sadiq Khan – burmistrz Londynu – oraz Jean-Claude Juncker – przewodniczący Komisji Europejskiej. Kondolencje rodzinie Adamowicza złożyli też przedstawiciele krajów skandynawskich.

Kalmar to miasto partnerskie Gdańska, położone w południowej części Szwecji. Tragedia z udziałem Adamowicza i 27-letniego zamachowca, Stefana Wilmonta, wpłynęła na władze miejscowości tak dalece, że flagi postanowiono opuścić do połowy masztu.

Johan Persson, przewodniczący Rady Miasta Kalmar, opublikował na Facebooku wpis o następującej treści:

“Jestem głęboko poruszony tymi donosami. Prezydent Adamowicz i ja spotkaliśmy się wielokrotnie – w Polsce i na terenie Szwecji. Kontaktowaliśmy się zaledwie parę tygodni temu. Mieszkańcy Gdańska stracili bardzo cenionego przywódcę. Ubolewającej żonie Pawła i jej dzieciom chcę przekazać wyrazy najszczerszego współczucia.”

Rozżalona z powodu bezsensownej zbrodni była też Minna Arve – burmistrz fińskiej miejscowości Turku, również utrzymującej z Gdańskiem partnerską współzależność.

“Jest mi niebywale przykro z powodu śmierci Pawła Adamowicza. To był straszliwy atak. Przekazuję wyrazy ubolewania i kondolencje – tak rodzinie prezydenta, jak i całemu Gdańskowi”, pisała Arve na Twitterze.

Kalmar i Turku są miastami partnerskimi Gdańska od końca lat sześćdziesiątych. To z powodu tej współpracy co roku obchodzony jest w Trójmieście Dzień Świętej Łucji.

Morderstwo zszokowało też Islandię. Dagur B. Eggertsson, burmistrz Reykjaviku, wystosował list do Aleksandry Dulkiewicz – pełniącej funkcję tymczasowej prezydent Gdańska.

“Szanowna Pani Wiceprezydent Aleksandra Dulkiewicz,

Chciałbym złożyć moje najgłębsze wyrazy współczucia w związku z przerażającym atakiem, jaki miał miejsce niedzielnego wieczoru w Gdańsku. Wciąż nie możemy do końca zrozumieć powodów tej zbrodni, a nasze serca są z rodziną Pana Prezydenta Adamowicza, mieszkańcami Gdańska i wszystkimi, dla których to zdarzenie miało znaczenie. Wszystkie miasta na świecie muszą zjednoczyć się i stać razem przeciwko takim przerażającym aktom przemocy.

Podpisano:

Dagur B. Eggertsson”

Na gdańską tragedię reagowały też władze Mediolanu, Cleveland czy Kaliningradu.

Strona główna Wiadomości Szwecja Skandynawskie kraje żegnają zamordowanego Prezydenta Gdańska.

Warto przeczytać

Szwecja: poluzowane zostaną restrykcje covidowe wobec seniorów

Szwecja wprowadza obostrzenia regionalne z powodu pandemii koronawirusa – na pierwszy ogień poszła Uppsala. 170 tys. mieszkańców regionu poproszono, by pracowali zdalnie...

Silniejsze restrykcje epidemiczne od 19 października. Co musisz wiedzieć?

W przyszłym tygodniu w Szwecji ponownie zaostrzone zostaną restrykcje epidemiczne. Regionalnym władzom umożliwione zostanie wprowadzenie dodatkowych wytycznych, np. w kwestii zakupów w...

Koronawirus w Szwecji – RAPORT

Szwedzka służba zdrowia bije na alarm: w niektórych regionach kraju znów rośnie liczba infekcji koronawirusowych. W minionym tygodniu w aglomeracji sztokholmskiej aż...