Były pracownik szwedzkiego MSZ wydawał Afgańczykom nielegalne wizy

Pracownikowi szwedzkiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych grozi kara więzienia. Mężczyzna wydał ponad sto dokumentów wizowych, które były jednak sfałszowane – trafiły one w ręce imigrantów z Afganistanu i nie miały mocy prawnej.

Były to zezwolenia na pobyt w kraju. Według oficjalnych doniesień powstało 121 sztuk nieprawomocnych dokumentów, a ich wydawca nie jest już pracownikiem MSZ – został zwolniony.

Mężczyzna pracował w pakistańskim mieście Islamabad i prawdopodobnie działał w pełni świadomie. Niektóre wizy wydał na podstawie absurdalnych przesłanek: na przykład dlatego, że jeden z Afgańczyków został zaproszony do wzięcia udziału w „meczu tenisowym”, organizowanym na terenie Szwecji, poinformował SVT w swoim raporcie.

Prokurator Arne Fors zapowiedział: „będę apelował o karę więzienia (dla byłego pracownika MSZ – przyp.)”. Mężczyznę wziął w obronę prawnik Thomas Bodström, argumentując:

„Cała sytuacja to po prostu konflikt w zakresie prawa pracy, który wymknął się spod kontroli.”

Najwyższy organ kontroli w Szwecji, Riksrevisionen, wykrył w 2018 roku spore nieprawidłowości w ambasadach kraju za granicą. W wielu wizy były wydawane bezpodstawnie. Jedna filia miała sprzedawać dokumenty na czarnym rynku.

Począwszy do 2010 roku Szwecja wydała już ponad 1,2 mln zezwoleń wizowych. W kraju tym stale spada wskaźnik urodzin wśród rodowitych Szwedów, a rośnie liczba imigrantów, szukających tu nowego życia.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Norwegia izoluje się – zamyka granicę

Norwegia ogłosiła w środę, że zamknie swoje granice dla prawie wszystkich nierezydentów, aby uniknąć rozprzestrzeniania się nowych szczepów koronawirusa. „Od...

Sztokholm: dwa ataki na ten sam kościół w ciągu zaledwie tygodnia

W okręgu Spånga-Tensta, w zachodniej części Sztokholmu, stoi zabytkowy kościół Spånga, którego najstarsza część wybudowana została około 1175–1200 roku....

Szwecja: przerażająco dużo gwałtów na dzieciach w 2020 roku

Szwedzka Agencja Zapobiegania Przestępczości (Brå) opublikowała statystyki, z których wynika, że w 2020 roku wzrosła liczba zgłoszonych na policję...

Musisz przeczytać

Norwegia izoluje się – zamyka granicę

Norwegia ogłosiła w środę, że zamknie swoje granice dla...

Twórcy filmu dokumentalnego o MF Estonia mogą trafić do więzienia

Dwaj filmowcy, którzy za sprawą swojego dokumentu rzucili nowe...