fbpx

Były pracownik szwedzkiego MSZ wydawał Afgańczykom nielegalne wizy

Pracownikowi szwedzkiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych grozi kara więzienia. Mężczyzna wydał ponad sto dokumentów wizowych, które były jednak sfałszowane – trafiły one w ręce imigrantów z Afganistanu i nie miały mocy prawnej.

Były to zezwolenia na pobyt w kraju. Według oficjalnych doniesień powstało 121 sztuk nieprawomocnych dokumentów, a ich wydawca nie jest już pracownikiem MSZ – został zwolniony.

Mężczyzna pracował w pakistańskim mieście Islamabad i prawdopodobnie działał w pełni świadomie. Niektóre wizy wydał na podstawie absurdalnych przesłanek: na przykład dlatego, że jeden z Afgańczyków został zaproszony do wzięcia udziału w „meczu tenisowym”, organizowanym na terenie Szwecji, poinformował SVT w swoim raporcie.

Prokurator Arne Fors zapowiedział: „będę apelował o karę więzienia (dla byłego pracownika MSZ – przyp.)”. Mężczyznę wziął w obronę prawnik Thomas Bodström, argumentując:

„Cała sytuacja to po prostu konflikt w zakresie prawa pracy, który wymknął się spod kontroli.”

Najwyższy organ kontroli w Szwecji, Riksrevisionen, wykrył w 2018 roku spore nieprawidłowości w ambasadach kraju za granicą. W wielu wizy były wydawane bezpodstawnie. Jedna filia miała sprzedawać dokumenty na czarnym rynku.

Począwszy do 2010 roku Szwecja wydała już ponad 1,2 mln zezwoleń wizowych. W kraju tym stale spada wskaźnik urodzin wśród rodowitych Szwedów, a rośnie liczba imigrantów, szukających tu nowego życia.

Strona główna Szwecja Imigracja w Szwecji Były pracownik szwedzkiego MSZ wydawał Afgańczykom nielegalne wizy

Warto przeczytać

Sześć pięknych szwedzkich miast o których mogłeś nie słyszeć

Ystad Jeśli jesteś fanem skandynawskich kryminałów na pewno słyszałeś o Ystad. Tutaj ‘zamieszkuje’ filmowy detektyw Kurt Wallander i tutaj kręcono zdjęcia, zarówno do oryginalnej jak...

Tegnell o wzroście zachorowań na koronawirusa: „zmierzamy w złym kierunku”

Szwecja. Podczas gdy premier znów ostrzega obywateli, by stosowali się do restrykcji i nakazów, obowiązujących od początku pandemii koronawirusa, Andersowi Tegnellowi zbiera...

Premier Szwecji: „pracujcie zdalnie, nie obejmujcie bliskich i przyjaciół”

Premier Stefan Löfven, zaniepokojony rosnącą liczbą nowych infekcji koronawirusowych, wezwał Szwedów do bezwzględnego przestrzegania odgórnych restrykcji. Choć druga fala zachorowań nie  dotarła...