Ambasada USA ostrzeżega aby unikać “zatłoczonych miejsc” w Sztokholmie

Amerykańska ambasada ostrzegła swoich obywateli, aby unikali zatłoczonych miejsc po informacjach o prowadzeniu śledztwa przez szwedzką służbę bezpieczeństwa w sprawie zagrożenia terrorystycznego w Sztokholmie.[sociallocker]

We wtorek po południu pojawiły się informacje o domniemanej grupie terrorystów, która miała udać się do Szwecji.  

NBC News zacytowały anonimowego wysokiego rangą członka irackich służb bezpieczeństwa, który powiedział że służby te wpadły na trop „planowanych przez ISIS zamachów w Sztokholmie”. Według doniesień chodzi o grupę 7 lub 8 Irakijczyków, byłych członków al-Kaidy.

„Ci bojownicy ISIS są Irakijczykami i udali się do Szwecji w 2015 roku razem z tysiącami imigrantów z różnych krajów,” powiedział on NBC. Dodał, że irackie służby wywiadowcze przekazały szczegółowe informacji odpowiednim służbom szwedzkim.

Szwedzka służba bezpieczeństwa Säpo potwierdziła, że prowadzi dochodzenie w sprawie potencjalnego zagrożenia, jednak odmówiła komentarza na temat doniesień szwedzkich i światowych mediów o irackich bojownikach.

Na stronie Reutersa cytowane jest kolejne źródło z irackich służb podające, że 6 Irakijczyków wyjechała w 2015 roku i udało się do Szwecji poprzez Turcję. „Chcą oni wykonać specjalną operację mającą na celu zmuszenie Szwecji do wycofania się z międzynarodowej koalicji [przeciwko ISIS].”

Rzecznik irackiego ministerstwa spraw wewnętrznych powiedział jednak, że nie może potwierdzić tych informacji.

„Nasze służby bezpieczeństwa nie mogą ani potwierdzić ani zaprzeczyć, że przekazały takie informacje służbom szwedzkim. Irackie służby współpracują ze swoimi odpowiednikami w państwach Unii Europejskiej, ale nigdy nie udzielają tego typu informacji mediom,” powiedział Ibrahim al-Ibadi.

Tymczasem amerykańska ambasada w Sztokholmie ostrzegła swoich obywateli przebywających w Europie, aby zachowywali czujność i „unikali miejsc publicznych oraz środków masowego transportu. Aby zwracali baczną uwagę na otoczenie i unikali zatłoczonych miejsc. A także żeby zachowywali wzmożoną uwagę podczas uroczystości religijnych, dużych festiwali i wszelkich masowych imprez.”

Ostrzeżenia o zagrożeniu terrorystycznym w Sztokholmie pojawiły się w momencie gdy miasto szykuje się na obchody 70 urodzin króla Karola XVI Gustawa w ten weekend, a za kilka tygodni ma być gospodarzem konkursu piosenki Eurowizja. Policja we wtorek ujawniła, że odbyły się spotkania z organizatorami na temat zapewnienia bezpieczeństwa.

„To były zaplanowane spotkania specjalnych zespołów (…) Oczywiście podzieliliśmy się wszystkimi informacjami, którymi mogliśmy się podzielić,” powiedział rzecznik policji Kjell lindgren gazecie DN.

W tym roku Szwecji obniżyła swój wskaźnik zagrożenia terrorystycznego, który został wcześniej podniesiony po listopadowych zamachach w Paryżu, gdzie zginęło 130 osób, oraz polowaniu na domniemanych terrorystów w krajach nordyckich.

Aresztowany wtedy w północnej Szwecji mężczyzna okazał się niewinny i domagał się on odszkodowania od szwedzkiego rządu.

Dwudziestoletni były student pedagogiki oskarżony o próbę zbudowania bomby w Sztokholmie oczekuje obecnie na wyrok.[/sociallocker]

 

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja. WSZYSTKIE restauracje i kawiarnie do zamknięcia

Od poniedziałku wszystkie restauracje i kawiarnie w Szwecji będą musiały zostać zamknięte o godzinie 20.30 zgodnie z zasadami, które...

Do Szwecji napływa coraz więcej prostytutek

W czasie pandemii Szwecja była jednym z niewielu krajów Europy, które nie wprowadziły narodowego lockdownu. Z powodu otwartych granic...

Szwecja i Dania chcą, by Facebook płacił za wysokiej jakości treści informacyjne

Szwecja i Dania planują wprowadzić nową ustawę dotyczącą publikowania treści w social mediach. Ustawa miałaby na celu przyznanie koncernom...

Musisz przeczytać

Szwecja. WSZYSTKIE restauracje i kawiarnie do zamknięcia

Od poniedziałku wszystkie restauracje i kawiarnie w Szwecji będą...

Do Szwecji napływa coraz więcej prostytutek

W czasie pandemii Szwecja była jednym z niewielu krajów...