fbpx

Norwegia obawia się o bezpieczeństwo podczas wizyty rodziny królewskiej w Sztokholmie

Norweskie władze skrupulatnie przyglądają się zagrożeniu terrorystycznemu w Sztokholmie a policja podobno ponownie rozważa udział norweskiej rodziny królewskiej w przyjęciu urodzinowym szwedzkiego króla.[sociallocker]

Policja norweska ponownie dokonuje oceny bezpieczeństwa wizyty norweskiej rodziny królewskiej w obchodach 70 urodzin szwedzkiego króla Karola XVI Gustawa. Według nadawcy NRK spowodowane jest to raportami o planowaniu przez grupę terrorystów powiązanych z ISIS zamachów na cele cywilne w Sztokholmie.

Król Harald, królowa Sonja, książe Haakon, księżna Mette-Marit, księżna Märtha Louise i jej mąż Ari Behn mają wziąć udział w weekendowych obchodach urodzin Karola Gustawa.

Żaden z dworów królewskich, ani norweski ani szwedzki, nie skomentował tych informacji, dziennikarzy skierowano do policji.

We wtorek szwedzka służba bezpieczeństwa Säpo otrzymała informacje o wskazujące, że grupa 7 lub 8 bojowników ISIS udała się do Szwecji i planuje ataki na cele cywilne w Sztokholmie.

Szwedzka gazeta Expressen spekuluje, że wiadomości te mogły pojawić się już w poniedziałek, gdyż zaobserwowano zwiększoną obecność sił policyjnych, gdy część rodziny królewskiej pojawiła się na przedstawieniu teatralnym w centralnym Sztokholmie.

Szwedzki dwór odmówił komentowania poniedziałkowej sytuacji w teatrze.

Rzecznik policji w Oslo powiedział NRK, że są oni w kontakcie odpowiednimi władzami zarówno w Norwegii jak i Szwecji i bacznie przyglądają się zagrożeniu terrorystycznemu.

Po wielu artykułach o planowanej podróży rodziny królewskiej do Szwecji, policja poinformowała że komentarze o bezpieczeństwie w Sztokholmie były natury ogólnej i nie mają bezpośredniego związku z weekendowymi uroczystościami.

„Nie mówiliśmy, że ponownie rozważamy bezpieczeństwo podróży rodziny królewskiej do Szwecji”, taki wpis pojawił się na stronie norweskiej policji.

Norweska rodzina królewska ma wziąć udział w uroczystościach związanych z urodzinami szwedzkiego króla Karola Gustawa w sobotę i niedzielę. Dania będzie także reprezentowana przez królową Małgorzatę, parę książęcą i księżniczkę Benedikte.  [/sociallocker]

Strona główna Wiadomości Norwegia Norwegia obawia się o bezpieczeństwo podczas wizyty rodziny królewskiej w Sztokholmie

Warto przeczytać

Sześć pięknych szwedzkich miast o których mogłeś nie słyszeć

Ystad Jeśli jesteś fanem skandynawskich kryminałów na pewno słyszałeś o Ystad. Tutaj ‘zamieszkuje’ filmowy detektyw Kurt Wallander i tutaj kręcono zdjęcia, zarówno do oryginalnej jak...

Podróże zagraniczne ze Szwecji: gdzie są możliwe, a gdzie lepiej ich unikać?

W czasach pandemii koronawirusa podróże za granicę są nie tylko niewskazane, ale czasem też niemożliwe. Przed każdym wyjazdem powinniśmy zapoznać się z...

Tegnell o wzroście zachorowań na koronawirusa: „zmierzamy w złym kierunku”

Szwecja. Podczas gdy premier znów ostrzega obywateli, by stosowali się do restrykcji i nakazów, obowiązujących od początku pandemii koronawirusa, Andersowi Tegnellowi zbiera...