fbpx

Segregacja płciowa w kopenhaskim basenie

Setki młodych muzułmańskich dziewcząt rozpoczęło naukę pływania w kopenhaskiej dzielnicy Tingbjerg, znanej z dużej ilości imigrantów, gdy klub Hovedstadens Svømmeklub (Stołeczny Klub Pływacki) wprowadził na zajęciach segregację płciową.[sociallocker]

Podczas gdy klub nazywa to działanie ‘receptą na integrację’, politycy i komentatorzy skrytykowali takie rozwiązanie jako sprzeczne z duńskimi wartościami.

Gazeta Berlingske donosi, że zajęcia tylko dla dziewczynek, które odbywają się za zasłoniętymi oknami i drzwiami, zostały wprowadzone w odpowiedzi na religijne i kulturowe zapotrzebowanie zgłaszane przez rodziców.

Według gazety, na zajęcia uczęszcza 246 dziewcząt w wieku od 5 do 12 lat, są to dziewczynki z innych niż Duńskich grup etnicznych.

„W trzy lata przeszliśmy od zera uczęszczających dziewczynek do kilkuset i z sukcesem stworzyliśmy zajęcia z pływania dla specyficznej grupy, która ze względów religijnych miała by trudności z realizacją takich tego w inny sposób,” powiedział gazecie Berlingske Lars Sørensen, dyrektor Hovedstadens Svømmeklub.

W 2011 roku Duńskie Towarzystwo Sportowe (Dansk Idrætsforbund) opublikowało dane z których wynika, że 28% etnicznych Duńczyków jest członkami jakiś klubów sportowych, a wśród osób niepochodzących z Danii jest to tylko 18%.

Sørensen powiedział gazecie Berlingske, że zachęcanie młodych muzułmanek do sportu – przy zapewnieniu zgodności z wyznawaną przez nie religią – wzmacnia ich kondycję fizyczną oraz polepsza integrację z innymi dziewczynkami.

„Wiele z nich przychodzi tutaj i spotyka osoby z autorytetem ze swojej okolicy pełniące tutaj rolę trenerów. W tym samym czasie uczą się one pływać, co pozwala czuć się bezpieczniej i mieć lepszą formę.”

Sørensen dodał, że klub nie uważa wprowadzenia zajęć z segregacją za coś nadzwyczajnego.

„To coś takiego samego jak to, że ktoś pływa na torach 50 metrowych, a ktoś inny 25 metrowych. Jesteśmy drugim co do wielkości stowarzyszeniem sportowym w kraju, więc uważamy, że naszym obowiązkiem jest oferowanie szerokiego wyboru zajęć pływackich.”

Jednak zastępca burmistrza Kopenhagi ds. kultury i rozrywki Carl Christian Ebbesen, z Duńskiej Partii Ludowej, powiedział Berlingske, że stworzenie lekcji pływania dla muzułmańskich dziewcząt z segregacją jest bardzo złe dla integracji i ‘destrukcyjne’ dla duńskiej kultury.

„Spełnianie takich żądań to kompletne szaleństwo. Mamy duży niedobór basenów, więc nie powinniśmy ich zamykać, wieszając na oknach kurtyny i znaki mówiące ‘tylko dla dziewcząt’, w celu spełnienia żądań religijnych fanatyków.”

Polityk ten dodał, że muzułmańskie dziewczęta zostaną chętnie przyjęte do klubów sportowych, ale na takich samych zasadach jak wszyscy inni.

„Musimy dotrzeć do rodziców poprzez naszą politykę integracyjną i wyjaśnić im, że nie możemy się zgodzić na ich specjalne wymagania. Muszą oni wysyłać swoje dziewczęta na zajęcia sportowe i wszelkie inne tak jak wszyscy obywatele. Za każdym razem jak zgadzamy się na takie żądania, niszczymy nasze zasady społeczne na które tak ciężko pracowaliśmy.”

Rikke Lauritzen z lewicowej Czerwono-Zielonej Koalicji (Enhedslisten), odpowiedzialna w Kopenhadze za finansowe wspieranie projektów społecznych powiedziała, że Ebbesen powinien trochę ‘wyluzować’ i stwierdzić, że inicjatywa z nauką pływania jest ‘cool’.

„Najważniejszą rzeczą dla mnie jest to, aby dzieci ze wszystkich środowisk uczęszczały do klubów i towarzystw różnego typu, dzięki czemu stają się częścią procesu rozwoju demokracji.”

„To wspaniale, że tak wiele dzieci zaczęło pływać w Tingbjerg, gdyż pokazuje to dobre działanie zapewnionych przez nas funduszy na rozwój. Ja chciałabym pogratulować Stowarzyszeniu sukcesu jaki osiągnęli.”

Lauritzen dodała także, że nauka pływania tylko dla jednej płci nie jest niczym nadzwyczajnym.

[/sociallocker]

Strona główna Wiadomości Dania Segregacja płciowa w kopenhaskim basenie

Warto przeczytać

Szwecja ogłasza nowe zasady dotyczące koronawirusa

Limit osób uczestniczących w zgromadzeniach publicznych w Szwecji pozostanie jak na razie na tym samym poziomie – będzie wynosił 50. Na jednej...

Szwedzka policja zaniepokojona wojnami gangów

Raport wywiadowczy policji w Göteborgu ujawnił, że w mieście wzrasta przemoc wynikająca z wojen gangów. Przedmiotem sporów jest handel nielegalnymi używkami, a...

„Challenge” zachęca dzieci do podpalania szkół w Szwecji

Tak zwane „wyzwanie” rozpowszechniane jest w mediach społecznościowych w szwedzkim mieście Örebro. Wyzwanie zachęca dzieci do rozpalania pożarów w swoich szkołach i...