fbpx

ABBA znów śpiewa razem! Po raz pierwszy od 30 lat

Fani Abby z całego świata z pewnością powiedzieli Mamma Mia gdy legendarna szwedzka czwórka wystąpiła razem, po raz pierwszy od trzech dekad, na zamkniętym przyjęciu w Sztokholmie. Ale co się wydarzyło?

 

Czy to prawda, że cała czwórka pojawiła się razem na scenie?

Tak, w ten weekend. Nie był to publiczny występ, jak nazwały to niektóre światowe media, więc jeśli nie byłeś jednym z 300 bardzo ważnych gości zaproszonych na imprezę w Sztokholmie to nie miałeś szans zobaczyć tego wydarzenia. Na uroczystość przybyło wiele znanych w Szwecji osób. Miała ona na celu uczczenie rocznicy pierwszego spotkania Björna Ulvaeusa oraz Bennego Anderssona, 5 dekad temu, 5 czerwca 1966 roku. Na razie pojawiło się tylko kilka zdjęć z tego spotkania.

„Ten wieczór był całkowicie wyjątkowy. Mnóstwo emocji. Odbyliśmy podróż przez naszą przeszłość, głównie historię Bennego i Björna. Było bardzo nostalgicznie,” powiedziała przyjaciółka ABBY Anni-Frid Lyngstad w wywiadzie udzielonym gazecie Expressen po przyjęciu.

ABBA. #björnobenny #b&b50 #thankyouforthemusic

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Per Sundin (@perurban)

 

Czy to pierwsze spotkanie od czasu rozpadu?

W pewnym sensie. Nie jest to pierwsze wspólne pojawienie się na scenie od czasu rozpadu zespołu w latach osiemdziesiątych. W styczniu tego roku cała czwórka pojawiła się na scenie razem z okazji otwarcia lokalu o nazwie ‘Mamma Mia’ w Sztokholmie, jednak tylko pozowali wspólnie do zdjęć. Tym razem jednak goście obecni na przyjęciu z okazji 50 rocznicy donoszą, że cały skład ABBY razem śpiewał. Musimy przyznać, że jesteśmy zawiedzeni tym, że nie przebrali się oni w swoje kostiumy disco jak za swoich najlepszych lat.

Jaką piosenkę zaśpiewali?

To… nie jest całkiem jasne. Szwedzki legendarny gitarzysta Janne Schaffer, kiedyś często występujący z Abbą, powiedział Expressen: „Zaśpiewali razem do samego końca. Piosenkę ‘You and Me’. To naprawdę historyczne wydarzenie.”

Jednak fani Abby szybko przypomnieli, że zespół nie miał nigdy takiej piosenki i zastanawiali się czy chodziło o piosenkę ‘Me and I’. Inni twierdzą, że Ulveaus oraz Benny Andersson wykrzyczeli „Does Your Mother Know’, a Lyngstad oraz Agnetha Fältskog wykonały ‘The Way Old Friends Do’. Ta ostatnia zaczyna się słowami ‘You and I…”, więc jest to bardzo prawdopodobne.

Kiedy możemy spodziewać się kolejnych podobnych zdarzeń?

Być może 5 czerwca 2026 roku, jeśli będzie mieli szczęście. A może w 2022 roku, na 50 rocznicę wydania pierwszego albumu Abby? Albo w 2024, 5 dekad od Waterloo (piosenki na festiwalu Eurowizji, nie upadku Napoleona)? Jednak nie ma co spodziewać się wspólnego tourne, cała czwórka konsekwentnie powtarza, że ponowna współpraca jest mało prawdopodobna.

Więc prawdopodobnie nigdy.

„Jest dużo szumu, to dobrze, że ludzie się tym przejmują,” powiedział w zeszłym roku Ulveaus.

Co fani mówią na temat „powrotu” zespołu?

Mniej więcej to czego można się spodziewać.

Strona główna Wiadomości Szwecja ABBA znów śpiewa razem! Po raz pierwszy od 30 lat

Warto przeczytać

Sześć pięknych szwedzkich miast o których mogłeś nie słyszeć

Ystad Jeśli jesteś fanem skandynawskich kryminałów na pewno słyszałeś o Ystad. Tutaj ‘zamieszkuje’ filmowy detektyw Kurt Wallander i tutaj kręcono zdjęcia, zarówno do oryginalnej jak...

Podróże zagraniczne ze Szwecji: gdzie są możliwe, a gdzie lepiej ich unikać?

W czasach pandemii koronawirusa podróże za granicę są nie tylko niewskazane, ale czasem też niemożliwe. Przed każdym wyjazdem powinniśmy zapoznać się z...

Tegnell o wzroście zachorowań na koronawirusa: „zmierzamy w złym kierunku”

Szwecja. Podczas gdy premier znów ostrzega obywateli, by stosowali się do restrykcji i nakazów, obowiązujących od początku pandemii koronawirusa, Andersowi Tegnellowi zbiera...