Kolejny kościół pada ofiarą wandali – został podpalony

W Göteborgu, w dzielnicy Hisings Backa, mieści się lokalny kościół. Został on zdewastowany przez grupę wandali, którzy podłożyli pod budynkiem ogień.

Policjanci z Göteborg informują, że wandale usiłowali podpalić bramę, mieszczącą się na tyłach kościoła. Ponadto obrzucali budynek kamieniami i w rezultacie wybito kilka okien. Hans-Jörgen Ostler, rzecznik policji, w komunikacie dla mediów uspokaja, że kościół nie spłonął, bo zasięg ognia był zbyt znikomy.

Jak dotąd sprawców nie aresztowano – nie ustalono nawet nazwisk osób podejrzanych. Ostler podkreśla, że za aktem wandalizmu mogą stać ludzie „sfrustrowani doktryną chrześcijańską”, albo „społeczni frustraci”. „Jest wiele powodów, dla których ktoś zrobiłby coś takiego – pozostaje nam spekulować. Na tym etapie nie możemy wykluczyć żadnego scenariusza”, dodaje rzecznik policyjny.

Hisings Backa znajduje się obecnie na policyjnej liście dzielnic, w których zakłócony jest porządek społeczny, i które uchodzą za niebezpieczne. W dzielnicach tych niechętnie zgłasza się przestępstwa na policję, a procesy prawne rzadko są podejmowane.

„To naprawdę przykre, że do tego doszło”, żali się Andrea Schleeh, proboszcz parafii Backa, w rozmowie z dziennikarzami „Dagens Nyheter”. Tutejszy cmentarz  przylega do terenu zalesionego. Często spotykają się tu handlarze narkotykami.

W ubiegłym tygodniu zdewastowano kościół katolicki w Heden w centrum Göteborga. Połamano w nim wartościowe świeczniki, zbezczeszczono też ambonę i główny ołtarz. Z kościoła skradziono ozdobny krzyż, choć później udało się go odnaleźć.

„Z początku myślałam, że doszło do kradzieży, ale później krzyż wrócił na swoje miejsce. Zrozumiałam, że to forma wiadomości, którą należy rozszyfrować. Na razie nie wiem, jakie jest jej przesłanie”, opowiada Birgitta Gelott, związana z parafią, w wywiadzie dla „Dagens Nyheter”.

Sondaż instytutu Pew Research Center z 2017 roku ujawnił, że 59,9 proc. Szwedów uznaje się za chrześcijan. 48,7 proc. badanych deklarowało, że należy do kościoła luterańskiego, 9,5 proc. to chrześcijanie niezrzeszeni, a 0,4 proc. to katolicy.

Strona główna Szwecja Göteborg Kolejny kościół pada ofiarą wandali – został podpalony

Warto przeczytać

Szwedzki rząd mówi, że szczepionka nie spowoduje ustąpienia pandemii

Rząd Szwecji spodziewa się, że pandemia będzie trwać do 2021 roku, nawet jeśli dostępne będą szczepionki, informuje Dagens Nyheter. https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js (adsbygoogle...

Nowe dane o śmiertelnych strzelaninach w Szwecji

Łącznie 43 osoby zginęły w strzelaninach w 2020 roku to o jedną osobę więcej niż rok wcześniej, ale jak dotąd wciąż mniej niż w...

Perły Szwecji: Uppsala

Siedemdziesiąt kilometrów na północ od stolicy Szwecji leży Uppsala, czwarte pod względem zaludnienia miasto szwedzkie. Miejscowość nazywana bywa „historyczną i kulturową perełką” Szwecji, przez...