Gmina Bromölla na południu Szwecji. 91-letni mężczyzna został postawiony przed sądem i uzyskał karę warunkową. Powodem do wydania takiego wyroku były komentarze, jakie mężczyzna zamieszczał w internecie. Uznano je za „antyislamską mowę nienawiści”.
Media piszą, że 91-latek jest najstarszym Szwedem, uznanym za winnego mowy nienawiści. Jego komentarze pojawiały się na facebookowej grupie, do której należy ponad 12 tys. internautów. Większość z nich nacechowana była uprzedzeniami i obrażała uczucia muzułmanów. Sprawę nagłośnił serwis „Lokaltidningen„.
„Nie można – nawet bardzo tego chcąc – nazywać muzułmanów ludźmi. Oni rozmnażają się na potęgę, jak zwierzęta” – pisał starzec w jednym ze swoich postów.
Sąd rejonowy w Kristianstad postawił 91-latkowi zarzut: „nienawiść wobec możliwej do określenia grupy etnicznej”. Cytowany komentarz znajdował się na Facebooku przez blisko rok i mógł zostać przeczytany przez tysiące odbiorców.
„Słowa oskarżonego były krzywdzące i obraziły społeczność muzułmańską. Wyrażają straszną nieścisłość, są kłamstwem, przez co oskarżony może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej. To zbrodnia wymierzona w konkretną grupę etniczną”, ogłosił sędzia.
Zazwyczaj za tego typu wykroczenie sąd ma prawo skazać przestępcę na dwa miesiące pozbawienia wolności. Z racji zaawansowanego wieku oskarżonego, zdecydowano się złagodzić wyrok. 91-latek uzyskał karę warunkową, a dodatkowo też karę grzywny – w wysokości 6500 koron (~2680 PLN).
To nie pierwszy tego typu przypadek w szwedzkim sądownictwie. W 2017 roku przed wymiarem sprawiedliwości postawiono 70-latka, który w jednym z facebookowych komentarzy nazwał muzułmanów „małpami„. Natomiast w lutym emeryt z miasta Uddevalla został skazany na więzienie i karę grzywny (w wys. 7200 koron), bo twierdził, że somalijscy imigranci są „leniami„, którzy „gardzą pracą”.
W ciągu ostatnich kilku lat internetowa mowa nienawiści stała się dla Szwedów poważnym problemem. Coraz więcej nieprzyjaznych komentarzy jest jednak zauważanych, a namiary na ich autorów są przekazywane odpowiednim organom.
Duża w tym zasługa grupy o nazwie „Näthatsgranskaren„, która w trakcie jednego roku zgłasza ok. 800 takich incydentów na policję.
Według danych statystycznych nienawistne komentarze są najczęściej pisane przez kobiety powyżej 65. roku życia.
Szwecja otrzyma od UE 7,5 mln koron (~3 mln PLN) na walkę z mową nienawiści.