Raport Statistics Sweden: co trzecia osoba mieszka w dużym mieście.

Nowe statystyki ze Szwecji ujawniły, w jakich regionach kraju mieszka jaki procent obywateli. Okazuje się, że jedna na trzy osoby zamieszkuje któreś z dziewięciu największych miast szwedzkich.

Dane zostały przedstawione przez agencję Statistics Sweden. O 1,4% wzrosła liczba ludzi zamieszkujących miasto o ludności wyższej niż 100 000. W ujęciu dosłownym są to 44 372 osoby. W metropoliach i największych miejscowościach mieszkało w 2018 roku 3 269 000 ludzi.

Oto lista dziewięciu największych miast Szwecji:

– Sztokholm (1 583 374 mieszk.);

– Göteborg (599 011);

– Malmö (316 588);

– Uppsala (160 462);

– Upplands Väsby / Sollentuna (144 826);

– Västerås (122 953);

– Örebro (120 650);

– Linköping (111 267);

– Helsingborg (109 869).

Wzrosła też liczba osób, które zamieszkują nieduże miejscowości (tätorter) – z populacją balansującą na granicy 200 ludzi. W ubiegłym roku w takich miasteczkach zamieszkało o około 80 tysięcy więcej osób, w porównaniu z 2017. Ustalono, że w szwedzkich tätorter mieszka blisko 9 mln ludzi. To 87% całej populacji: Szwecja liczy sobie bowiem trochę ponad 10,2 mln mieszkańców.

Ponieważ przepaść między miastem a wsią rośnie, szwedzki rząd chce ją pokonać. Społeczności wiejskie coraz bardziej odczuwają skutki narastania ludności miejskiej. Miasta stale się rozwijają, a mieszkającym w nich ludziom żyje się lepiej. Wieś i niewielkie miejscowości cierpią natomiast z powodu kryzysu.

Około połowa szwedzkich gmin ma mniej mieszkańców niż jeszcze 30 lat temu. Cierpią na tym wiejskie i małomiasteczkowe przemysły, sklepy, usługi. Dane zaprezentowane przez Statistics Sweden są wstępne i orientacyjne. Ich ostateczną wersję poznamy w październiku bieżącego roku.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa. Johan Carlson, dyrektor generalny Agencji Zdrowia Publicznego, podkreśla, że choć...

Szwecja: w 2020 roku mniejszościom etnicznym wypłacono prawie 20 mln koron

Na przestrzeni 2020 roku Agencja ds. Młodzieży i Społeczeństwa Obywatelskiego (Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor, MUCF) wypłaciła miliony koron...

Szwecja: Wzrost skonfiskowanych praw jazdy

Według Szwedzkiej Agencji Transportu w ciągu ostatniego roku wzrosła liczba przypadków cofania praw jazdy, a najczęstszą przyczyną była nadmierna...

Musisz przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa....

Gmina Botkyrka pod Sztokholmem: płonie 100 tys. ton śmieci

W ciągu ostatnich dni mieszkańcy pewnych obszarów Sztokholmu mogli...