fbpx

Raport Statistics Sweden: co trzecia osoba mieszka w dużym mieście.

Nowe statystyki ze Szwecji ujawniły, w jakich regionach kraju mieszka jaki procent obywateli. Okazuje się, że jedna na trzy osoby zamieszkuje któreś z dziewięciu największych miast szwedzkich.

Dane zostały przedstawione przez agencję Statistics Sweden. O 1,4% wzrosła liczba ludzi zamieszkujących miasto o ludności wyższej niż 100 000. W ujęciu dosłownym są to 44 372 osoby. W metropoliach i największych miejscowościach mieszkało w 2018 roku 3 269 000 ludzi.

Oto lista dziewięciu największych miast Szwecji:

– Sztokholm (1 583 374 mieszk.);

– Göteborg (599 011);

– Malmö (316 588);

– Uppsala (160 462);

– Upplands Väsby / Sollentuna (144 826);

– Västerås (122 953);

– Örebro (120 650);

– Linköping (111 267);

– Helsingborg (109 869).

Wzrosła też liczba osób, które zamieszkują nieduże miejscowości (tätorter) – z populacją balansującą na granicy 200 ludzi. W ubiegłym roku w takich miasteczkach zamieszkało o około 80 tysięcy więcej osób, w porównaniu z 2017. Ustalono, że w szwedzkich tätorter mieszka blisko 9 mln ludzi. To 87% całej populacji: Szwecja liczy sobie bowiem trochę ponad 10,2 mln mieszkańców.

Ponieważ przepaść między miastem a wsią rośnie, szwedzki rząd chce ją pokonać. Społeczności wiejskie coraz bardziej odczuwają skutki narastania ludności miejskiej. Miasta stale się rozwijają, a mieszkającym w nich ludziom żyje się lepiej. Wieś i niewielkie miejscowości cierpią natomiast z powodu kryzysu.

Około połowa szwedzkich gmin ma mniej mieszkańców niż jeszcze 30 lat temu. Cierpią na tym wiejskie i małomiasteczkowe przemysły, sklepy, usługi. Dane zaprezentowane przez Statistics Sweden są wstępne i orientacyjne. Ich ostateczną wersję poznamy w październiku bieżącego roku.

Strona główna Wiadomości Szwecja Raport Statistics Sweden: co trzecia osoba mieszka w dużym mieście.

Warto przeczytać

Nowe środki dotyczące koronawirusa zostały wprowadzone w trzech szwedzkich regionach

Trzy nowe regiony w Szwecji - Sztokholm, Västra Götaland i Östergötland - wprowadzają ostrzejsze zalecenia dotyczące koronawirusa w związku ze wzrostem liczby...

Ojciec i synowie oskarżeni o brutalne “honorowe” zabójstwo

W drugiej połowie lipca w miejscowości Kiruna, na północy Szwecji, doszło do brutalnego zabójstwa. Posądzono o nie trzech afgańskich imigrantów: mężczyznę i...

Szwecja zbliża się do „punktu krytycznego” wraz ze wzrostem liczby przypadków koronawirusa

W zeszłym tygodniu liczba nowych cotygodniowych przypadków koronawirusa w Szwecji wzrosła o 70 procent, a epidemia zbliża się do „punktu krytycznego”, powiedział...