50 mln koron na nocne pociągi w Szwecji.

Szwecja. Czerwono-zielony rząd koalicyjny wyda blisko 50 mln koron na uruchomienie nocnych pociągów, które będą podróżowały po Europie kontynentalnej.

W przeliczeniu to ponad 20 mln złotych. Wcześniej o nowych połączeniach wspominała w jednej ze swoich kampanii Partia Zielonych.

“Coraz więcej osób chce podróżować pociągami, ale w sposób przyjazny dla środowiska. Tyczy się to zarówno podróży służbowych, jak i tych wakacyjnych”, powiedział  Per Bolund – minister ds. rynków finansowych i konsumentów – w komunikacie prasowym.

“Chcemy zainwestować w pociągi, które będą alternatywnym sposobem na podróż po Europie.”

Christer Fritzson, prezes państwowej firmy kolejowej SJ, ma jednak w tym temacie inne zdanie. W wywiadzie z lutego powiedział, że “nocne pociągi nie będą funkcjonowały jeszcze przez co najmniej dekadę”.

Wciąż nie ukończono jeszcze prac nad tunelem mostowo-kolejowym, który połączy duńską wyspę Lolland z niemiecką wyspą o nazwie Fehmarn. Przejazd tą trasą ma znacząco skrócić podróż na danym odcinku.

Zieloni nie chcą jednak stosować się do sugestii SJ. Planują jak najprędzej ruszyć z przetargiem.

“Rząd wprowadzi ten projekt w życie, korzystając z procedury zamówień publicznych. Chcemy, by nocne pociągi kursowały po kontynencie w trakcie każdej doby” – taką odpowiedź uzyskał serwis “The Local” prosto z biura Isabelli Lövin – minister klimatu i środowiska.

Okazuje się, że SJ to tylko jedna z firm, które miałyby zaangażować się w realizację omawianego projektu.

Szwedzki minister infrastruktury Tomas Eneroth potwierdza, że rząd skonsultuje się teraz z Urzędem Transportowym (Trafikverket), który pomoże określić, jakie z europejskich miast powinny być obsługiwane w ramach projektu. Przedmiotem dyskusji będą też najlepsze możliwe trasy kolejowe. “Pociągi będą kursowały do kilku miast Europy”, zapowiada Eneroth.

Budżet zostanie przeznaczony na opłacenie procesu przetargowego, na doradztwo prawne i gospodarcze oraz wydatki administracyjne. Pieniądze te stanowią część budżetu rządowego, który ma zostać spożytkowany wiosną.

Strona główna Wiadomości Szwecja 50 mln koron na nocne pociągi w Szwecji.

Warto przeczytać

Duńskie badanie ostatecznie rozstrzyga sprawę masek ochronnych

Maseczki antywirusowe – czy naprawdę chronią nas przed infekcją? Odpowiedzi na to pytanie poszukali naukowcy z Danii, z profesorem Henningiem Bundgaardem na czele. Bundgaard...

Dania: Bardziej rygorystyczne wytyczne dotyczące “bliskich kontaktów”

Jeśli przebywałeś w promieniu dwóch metrów od zarażonej osoby dłużej niż 15 minut, może być konieczna samoizolacja, zgodnie ze zaktualizowanymi wytycznymi Ministerstwo Zdrowia rozszerzyło wytyczne...

Profesor Uniwersytetu w Göteborgu: „szwedzka strategia antycovidowa wywołuje konflikty”

Inaczej niż takie kraje nordyckie, jak Norwegia, Dania czy Finlandia, Szwecja postanowiła nie zamykać swoich granic w okresie największej zachorowalności na koronawirusa i nie...