-Reklama-

Liczba azylantów wykrywanych przez służby na szwedzkiej granicy wzrosła od
czasu zaprzestania kontroli dokumentów w czasie przejazdu z Danii. Jednak
Szwedzka Agencja ds. Migracji (Migrationsverket) uważa, że jest zbyt
wcześnie na wyciąganie wniosków z tej sytuacji.

Kontrola dokumentów w autobusach, pociągach oraz na promach kursujących pomiędzy Danią a Szwecja, obowiązująca od początku 2016 roku została w zeszłym tygodniu zniesiona. Jednocześnie
szwedzkie władze zapowiedziały znacznie wzmocnienie kontroli przeprowadzanych przez policję, tak aby objętych nimi było więcej podróżnych.

Policja z południowej Szwecji podała, że w ciągu 4 dni od zaprzestania 4 maja sprawdzania dokumentów jej patrole sprawdziły 24 osoby przybywające po azyl, podczas gdy we wcześniejszym
okresie 2017 roku było to średnio 5 osób na tydzień.

„Myślę, że to dopiero początek tego co może nastąpić w przyszłości. Najpierw informacja o zniesieniu kontroli dokumentów musi wszędzie dotrzeć zanim zaobserwujemy większy efekt tego w Szwecji,” powiedział w radiu Michael Mattsson, dowodzący szwedzką policja graniczną.

Dane z Migrationsverket nie pokazują jeszcze wzrostu liczby osób poszukujących azylu. W zeszłym
tygodniu było to 328 osób, czyli mniej niż tydzień wcześniej, kiedy były to 384 osoby, a także mniej niż dwa tygodnie temu (347). Może jednak być to efekt powolnego obiegu dokumentów.

Agencja przyznaje, że z powodu zniesienia kontroli dokumentów przy wjeździe do Szwecji może
przybywać więcej azylantów, jednak uważa ona, że nie ma potrzeby weryfikowania wcześniej prognozowanej na 2017 roku liczby przybywających osób.

Prognoza przedstawiona 26 kwietnia przywiduje, że liczba osób poszukujących azylu w Szwecji w 2017 roku będzie się w przedziale 22,000 – 45,000, a najprawdopodobniej będzie bliska liczbie
34,700. Prognoza uwzględnia większą liczbę osób przybywających latem i jesienią.

„To co widzimy obecnie oznacza, że prawdopodobieństwo zaistnienia najmniejszego scenariusza spada i zbliżamy się do zaistnienia sytuacji przedstawionej w średniej prognozie.

Możliwość zaistnienia sytuacji z maksymalnej prognozy wciąż jest niska,” napisał w oświadczeniu Arvid Zheng
Norin, analityk z Migrationsverket.

Średnia miesięczna liczba podań o azyl wyniosła do tej pory w tym roku 1,982 podania, w zeszłym
roku było to 4,168 a w 2015 liczba ta wynosiła 4,865.