Zamrożona Szwecja: Ujemne temperatury panują w całej Szwecji

Według meteorologów we wtorek nie było w Szwecji nawet jednego obszaru, gdzie temperatura byłaby wyższa od zera.

Według agencji pogodowej SMHI pomiędzy godziną 19 w poniedziałek a 19 we wtorek na całym obszarze Szwecji panowała ujemna temperatura.

W Szwecji taka sytuacja pogodowa jest nazywana isdygn – lodowa doba, oznacza to, że przez co najmniej 24 godziny w całym kraju panuje mróz.

„Kilka stacji meteorologicznych z wybrzeża podało temperaturę -0,5 stopnia. To blisko, ale jednak wciąż poniżej zera,” powiedział meteorolog z SMHI Petter Lind.

W środowy poranek w niektórych miejscach słupek rtęcie przeszedł powyżej zera. Najcieplej było w Väderöarna na zachodnim wybrzeżu, gdzie o godzinie 7 rano zanotowano 0,2 stopnia na plusie.

To stosunkowo ciepło w porównaniu z Gielas w północnej części kraju, czyli najzimniejszego miejsca tego poranka, gdzie temperatura wyniosła -25,1 stopnia.

W weekend w Szwecji zanotowano rekordowo mroźną noc tej zimy. W Nikkaluokta było -39,5 stopnia. Ale do rekordu wszechczasów to jeszcze daleko, w 1966 roku w Vuoggatjålme zanotowano -52,6 stopnia.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Testy językowe dla przyszłych obywateli Szwecji?

W Szwecji ogłosiło, że już wkrótce cudzoziemcy ubiegający się o szwedzkie obywatelstwo będą musieli dowieść swojej znajomości języka lokalnego....

Thunberg przywołuje Dalajlamę do porządku: „Proszę, ucz się więcej”.

Aktywistka klimatyczna Greta Thunberg, która 3 stycznia świętowała osiemnaste urodziny, miała przyjemność stoczyć wideorozmowę z Dalajlamą. Duchowy i polityczny...

Badanie: szwedzcy nauczyciele nie chorowali na koronawirusa tak ciężko, jak zakładano

Ostatnie badania obejmujące szwedzkich nauczycieli wykazały, że tylko 19 z 100 000 przebadanych osób, które pracowały w szkołach w...

Musisz przeczytać

Testy językowe dla przyszłych obywateli Szwecji?

W Szwecji ogłosiło, że już wkrótce cudzoziemcy ubiegający się...

Duńska minister imigracji postawiona w stan oskarżenia

Była duńska minister do spraw imigracji Inger Stojberg może...