-Reklama-

Szwedzka policja rekomenduje, aby ci którzy w celu otrzymania paszportu muszą umówić się na wizytę, zrobili to już teraz a nie czekali do wakacyjnego szczytu.

Na wizytę można umówić się poprzez stronę internetową policji, ale w niektórych regionach ludzie mają kłopot ze znalezieniem tej opcji.

„Wiele osób dzwoni do nas i pyta się co mają zrobić. My oczywiście staramy się pomóc, ale wolnych miejsc w kolejce nie wyczarujemy. Korzystamy tak jak wszyscy z tego samego systemu i po prostu możemy umówić wizytę,” powiedziała Eva-Marie Winblad Österlind ze sztokholmskiej policji.

Od połowy kwietnia, kiedy ludzie rozpoczynają swoje starania o paszport potrzebny do wakacyjnych wyjazdów umówienie się na wizytę w urzędzie staje się trudne.

„Według naszych szacunków wizytę trzeba zarezerwować około 60 dni wcześniej, chociaż kolejka w biurze paszportowym cały czas się zmienia. Dlatego warto częściej odwiedzać system rezerwacji wizyt w nadziei, że może znajdzie się wcześniejszy termin,” powiedziała Emelie Lindvall w policyjnego wydziału ds. paszportów.

Jak zostać obywatelem Szwecji lub dostać stałe pozwolenie na pobyt

Osoby wybierające się w podróż na jesieni powinny mieć łatwiejsze zadanie, gdyż wtedy jest mniej chętnych na umówienie się na wizytę w biurze. Policja dodaje, że stara się zwiększyć liczbę obsługiwanych osób a same paszporty dostarczane się w ciągu mniej więcej tygodnia od odbycia umówionej wizyty.

Policja doradza także osobom, którym się spieszy, aby sprawdziły terminy w innych miejscach niż ich najbliższa lokalizacja.