W odpowiedzi na rosnące obawy związane z ochroną środowiska, Unia Europejska planuje wprowadzenie nowych przepisów, które mają na celu zmianę sposobu, w jaki produkty są pakowane i sprzedawane w supermarketach i innych punktach handlowych. Te pionierskie regulacje mają na celu ograniczenie zużycia opakowań jednorazowych i promowanie rozwiązań bardziej zrównoważonych.
Nowe przepisy skupiają się przede wszystkim na eliminacji niektórych rodzajów opakowań jednorazowych. Zostaną one zastąpione alternatywami wielokrotnego użytku, co jest uznawane za znacznie lepsze rozwiązanie dla naszej planety. Ruch ten oznacza, że w przyszłości żywność na wynos będzie oferowana w opakowaniach, które klienci mogą zwrócić do ponownego wykorzystania, redukując w ten sposób ilość odpadów.
Do zakazanych produktów będą należeć opakowania stosowane w restauracjach i kawiarniach, jednorazowe kubki, talerze, a nawet miniaturowe opakowania na kosmetyki hotelowe. Zostaną również wyeliminowane jednorazowe plastikowe opakowania na świeże owoce i warzywa.
UE wprowadza również dwa specyficzne zakazy dotyczące supermarketów. Pierwszym z nich jest zakaz stosowania jednorazowych toreb plastikowych, które są obecnie używane do pakowania luźnych owoców i warzyw. Drugim zakazem jest wycofanie jednorazowych plastikowych opakowań na warzywa. Wyjątkiem są ogórki, które z uwagi na konieczność zachowania świeżości, nadal będą pakowane w folię.
Prócz ograniczenia stosowania pewnych materiałów, przepisy UE wprowadzą również zmiany w rozmiarach opakowań. Nowe opakowania będą mniejsze, a maksymalna ilość powietrza, którą mogą zawierać, zostanie ograniczona do 50%. Ma to na celu zredukowanie ilości zużywanego materiału opakowaniowego i zminimalizowanie odpadów.
Unia Europejska ma ambitne cele w zakresie redukcji odpadów opakowaniowych. Do roku 2030 ilość odpadów ma zostać zmniejszona o 5%, do roku 2035 o 10%, a do 2040 roku – o 15%. Te cele są wyrazem zaangażowania UE w promowanie gospodarki obiegu zamkniętego i zrównoważonego rozwoju.
Nowe przepisy będą miały zastosowanie we wszystkich państwach członkowskich UE, co stanowi znaczący krok w kierunku zrównoważonej przyszłości. Przedsiębiorstwa oraz konsumenci będą musieli dostosować się do tych zmian, co może oznaczać konieczność przyjęcia nowych nawyków zakupowych i konsumpcyjnych.
To przełomowe regulacje pokazują, że UE bierze na poważnie kwestie środowiskowe i jest gotowa podjąć zdecydowane kroki w celu ochrony naszej planety dla przyszłych pokoleń.
- Podwójna radość dla szwedzkich gospodarstw domowych
- Covid-19 powraca – Szwedzka Agencja Zdrowia Publicznego wydaje nowe wytyczne
- Rosyjski okręt szpiegowski w pobliżu Szwecji – wzrost napięć w regionie
- ONZ ostro krytykuje Szwecję za działania wobec aktywistki klimatycznej
- Zmiany w ruchu drogowym niezbędne dla dwóch milionów mieszkańców w Szwecji