Wzrasta liczba muzułmanów i hinduistów w Norwegii

Przegląd przeprowadzony przez Norweski Główny Urząd Statystyczny pokazuje, że w dniu 1 stycznia 2020 r. 372 651 osób w Norwegii było członkami wyznań chrześcijańskich. 

Stanowi to 53,4% wszystkich członków wspólnot religijnych i filozoficznych, którzy otrzymują wsparcie publiczne poza Norweskiego Kościoła.

Dla porównania, 182 826 członków wyznania muzułmańskiego to druga co do wielkości grupa po chrześcijanach. Trzecia co do wielkości grupa to „Livssyn” (osoby wyznające filozofię życia), licząca 99 468 członków – obejmuje Norweskie Stowarzyszenie Humanistyczne. Za nimi podąża 21 555 buddystów i 12 153 hinduistów.

Liczba Żydów w Norwegii na przełomie roku wynosiła 794, co stanowi zaledwie 0,1% wszystkich członków wspólnot wyznaniowych.

W latach 2016-2020 liczba muzułmanów i hinduistów w Norwegii wzrosła odpowiednio o 23,4% i 36,8%. W tym samym okresie liczba chrześcijan wzrosła tylko o 6,8%. 

Jednak największy wzrost, bo aż o 42,7%, występuje wśród społeczności filozoficznych, do których oprócz Norweskiego Stowarzyszenia Humanistycznego należą także inne stowarzyszenia filozoficzne. 

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Kiedy powstanie sieć tuneli łączących Danię i Szwecję?

Władze regionu Skåne, na południu Szwecji, mają w planach budowę sieci tuneli, które połączą Helsinborg z duńskim miastem Helsingør...

Tłumy w szwedzkich szpitalach. Pacjentów jest więcej niż kiedykolwiek wcześniej

W szwedzkich szpitalach przebywa obecnie więcej pacjentów niż na którymkolwiek wcześniejszym etapie pandemii koronawirusa. Państwowy epidemiolog Anders Tegnell przyznaje,...

Thunberg przywołuje Dalajlamę do porządku: „Proszę, ucz się więcej”.

Aktywistka klimatyczna Greta Thunberg, która 3 stycznia świętowała osiemnaste urodziny, miała przyjemność stoczyć wideorozmowę z Dalajlamą. Duchowy i polityczny...

Musisz przeczytać

Kiedy powstanie sieć tuneli łączących Danię i Szwecję?

Władze regionu Skåne, na południu Szwecji, mają w planach...

Socjaldemokraci znów krytykowani za bezradność wobec koronawirusa

Ostatni sondaż wyborczy wykazał, że Stefan Löfven i prowadzona...