Wybuch granatu przed posterunkiem policji był zemstą

Jedna osoba została zatrzymana po niedużej eksplozji, do której doszło w poniedziałek wieczorem przed posterunkiem policji w szwedzkiej Uppsali.

Agencja TT podała, powołując się na źródła policyjne, że 50 metrów od posterunku na parkingu oddzielonym od budynku torami doszło do wybuchu ręcznego granatu. Według anonimowego źródła w pobliżu miejsca wybuchu znajdowało się wielu funkcjonariuszy.

Rzecznik policji na początku nie potwierdzał tych informacji. Jednak policyjni technicy po zakończeniu swoich działań powiedzieli, że ‘wszystko wskazuje na to, że wybuchł ręczny granat.’

Według agencji TT granat został rzucony w kierunku policjantów jednak odbił się on od słupa lub od przewodów nad torami i dlatego wylądował z dala od funkcjonariuszy.

Podejrzany dwudziestolatek został zatrzymany w nocy, już po zakończeniu działań techników na miejscu zdarzenia, w wyniku działań policji będącej w ‘stanie pełnej gotowości’. Według rzeczniczki policji z Uppsali Lisy Sannervik stan pełnej gotowości oznacza, że stworzono specjalną jednostkę w celu prowadzenia śledztwa i zapewnienia bezpieczeństwa.

„Jest to spowodowane skalą działań i koniecznością ściągnięcia funkcjonariuszy z innych regionów i jednostek,” wyjaśniła rzeczniczka.

„W okolicy znajdowało się bardzo dużo osób, zarówno mieszkańców jak i policjantów; to wyjątkowe szczęście, że nikt nie został ranny,” powiedziała na wtorkowej konferencji prasowej Carin Götblad, dowodząca lokalną policją.

„Wiele wskazuje na to, że wczorajsza eksplozja była wymierzona bezpośrednio w policję,” dodała Götblad.

Policjanci uważają, że była to zemsta za policyjne akcje w Gottsunda/Valsätra w Uppsali, jakie miały miejsce w ostatnich dniach. Dodają jednak, że w śledztwie rozważany jest szereg możliwych motywów.

Wybuch miał miejsce około godziny 23 w poniedziałek i uszkodził 8 zaparkowanych samochodów. Żaden z nich jednak nie należał do policji.

Nikt nie został ranny, jednak policja traktuje zdarzenie jako atak zagrażający społeczeństwu i próbę morderstwa.

W październiku szwedzki rząd obiecał wzmocnić ochronę policji w serii ataków wymierzonych bezpośrednio w nią.

Kilka dni przed tym oświadczeniem rządu za próbę morderstwa aresztowano mężczyznę w Västerås, który oddał 12 strzałów do domu policjanta, a tej samej nocy posterunek w Växjö, w południowej Szwecji został obrzucony petardami i kostkami brukowymi.

Liczne ataki na posterunki wiązane są z działalnością lokalnych gangów.  

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Pięciu Polaków skazanych na karę więzienia za sfałszowanie zaświadczenia lekarskiego

Polski pracodawca i jego czterej pracownicy zostali skazani za sfałszowanie zaświadczeń lekarskich potwierdzające ujemny wynik testu na COVID-19. Polski pracodawca został...

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa. Johan Carlson, dyrektor generalny Agencji Zdrowia Publicznego, podkreśla, że choć...

Polsko-szwedzki film zgarnia europejskie nagrody

„Sweat” to polsko-szwedzka koprodukcja, za którą odpowiadają m.in. Svenska Filminstitutet, Polski Instytut Sztuki Filmowej, EC1 Łódź oraz Canal+ Polska....

Musisz przeczytać

Pięciu Polaków skazanych na karę więzienia za sfałszowanie zaświadczenia lekarskiego

Polski pracodawca i jego czterej pracownicy zostali skazani za...

Statystyki policyjne: rekordowa liczba eksplozji w Sztokholmie w 2020 roku

Nowo udostępnione statystyki policyjne wykazały, że w 2020 roku...