fbpx

Wybuch granatu przed posterunkiem policji był zemstą

Jedna osoba została zatrzymana po niedużej eksplozji, do której doszło w poniedziałek wieczorem przed posterunkiem policji w szwedzkiej Uppsali.

Agencja TT podała, powołując się na źródła policyjne, że 50 metrów od posterunku na parkingu oddzielonym od budynku torami doszło do wybuchu ręcznego granatu. Według anonimowego źródła w pobliżu miejsca wybuchu znajdowało się wielu funkcjonariuszy.

Rzecznik policji na początku nie potwierdzał tych informacji. Jednak policyjni technicy po zakończeniu swoich działań powiedzieli, że ‘wszystko wskazuje na to, że wybuchł ręczny granat.’

Według agencji TT granat został rzucony w kierunku policjantów jednak odbił się on od słupa lub od przewodów nad torami i dlatego wylądował z dala od funkcjonariuszy.

Podejrzany dwudziestolatek został zatrzymany w nocy, już po zakończeniu działań techników na miejscu zdarzenia, w wyniku działań policji będącej w ‘stanie pełnej gotowości’. Według rzeczniczki policji z Uppsali Lisy Sannervik stan pełnej gotowości oznacza, że stworzono specjalną jednostkę w celu prowadzenia śledztwa i zapewnienia bezpieczeństwa.

„Jest to spowodowane skalą działań i koniecznością ściągnięcia funkcjonariuszy z innych regionów i jednostek,” wyjaśniła rzeczniczka.

„W okolicy znajdowało się bardzo dużo osób, zarówno mieszkańców jak i policjantów; to wyjątkowe szczęście, że nikt nie został ranny,” powiedziała na wtorkowej konferencji prasowej Carin Götblad, dowodząca lokalną policją.

„Wiele wskazuje na to, że wczorajsza eksplozja była wymierzona bezpośrednio w policję,” dodała Götblad.

Policjanci uważają, że była to zemsta za policyjne akcje w Gottsunda/Valsätra w Uppsali, jakie miały miejsce w ostatnich dniach. Dodają jednak, że w śledztwie rozważany jest szereg możliwych motywów.

Wybuch miał miejsce około godziny 23 w poniedziałek i uszkodził 8 zaparkowanych samochodów. Żaden z nich jednak nie należał do policji.

Nikt nie został ranny, jednak policja traktuje zdarzenie jako atak zagrażający społeczeństwu i próbę morderstwa.

W październiku szwedzki rząd obiecał wzmocnić ochronę policji w serii ataków wymierzonych bezpośrednio w nią.

Kilka dni przed tym oświadczeniem rządu za próbę morderstwa aresztowano mężczyznę w Västerås, który oddał 12 strzałów do domu policjanta, a tej samej nocy posterunek w Växjö, w południowej Szwecji został obrzucony petardami i kostkami brukowymi.

Liczne ataki na posterunki wiązane są z działalnością lokalnych gangów.  

Strona główna Gangi w Szwecji Wybuch granatu przed posterunkiem policji był zemstą

Warto przeczytać

Rośnie liczba infekcji covidowych. Jest ich o 173% więcej niż we wrześniu

Szwecja przeżywa drugą falę zachorowań na koronawirusa – podobnie zresztą jak większość Europy Zachodniej. W ubiegłym tygodniu wskaźnik umieralności wyniósł 58,6 na...

Szwedzcy nauczyciele o islamskim radykalizmie i zabójstwie Paty’ego: „bądźmy gotowi, to dla nas rzeczywiste ryzyko”

Samuel Paty to francuski nauczyciel, który padł ofiarą brutalnego morderstwa. Uczył historii w szkole w Conflans-Sainte-Honorine, nieopodal Paryża. Na jednej z lekcji...

Szwecja na 15. miejscu rankingu umieralności z powodu koronawirusa

W Szwecji, na milion obywateli, 581 zmarło z powodu infekcji wywołanej koronawirusem. Plasuje to skandynawskie państwo na piętnastym miejscu w niechlubnym rankingu...