Sztokholm i Skåne odkładają wszystkie zaplanowane zabiegi

Dwa główne regiony Szwecji, Sztokholm i Skåne, zostały zmuszone do odłożenia na późniejszy czas zaplanowanych zabiegów, ponieważ sektor opieki zdrowotnej ciężko pracuje, aby poradzić sobie z gwałtownym wzrostem liczby przypadków koronawirusa.

“Poradzimy sobie z opieką w nagłych wypadkach, poradzimy sobie z opieką z osobami z Covid. Ale stanie się to kosztem innej opieki zdrowotnej”. Powiedział Alf Jönsson, dyrektor regionalny Skåne na konferencji prasowej w środę rano.

Obecnie w szpitalach tego regionu przebywa ponad 400 osób chorych na COVID-19 z czego 31 osób jest na oddziałach intensywnej terapii i 372 na innych oddziałach. W międzyczasie wskaźnik pozytywnych wyników testów na obecność koronawirusa osiągnął 25 procent, co pokazuje, jak szerokie jest rozprzestrzenianie się tego wirusa.

Jönsson powiedział, że region będzie odwoływał planowane zabiegi, które nie zagrażają życiu w celu poradzenia sobie z dodatkowymi obciążeniami dla sektora opieki zdrowotnej i wezwał wszystkich do zachowania szczególnej ostrożności aby uniknąć zarażenia i rozprzestrzenienia wirusa oraz uniknięcia innych wypadków.

Dwa dni wcześniej region sztokholmski poinformował, że będzie odkładał zabiegi niewymagającą pilnego leczenia do 31 stycznia 2021 r., ponieważ aktualnie około 800 osób otrzymuje opiekę tamtejszych szpitalach.

„Może to oznaczać, że osoby, które wymagają na przykład operacji stawu biodrowego, muszą czekać, nawet jeśli boli ich biodro” – powiedział regionalny dyrektor służby zdrowia Björn Eriksson.

Całkowita liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Szwecji wzrosła do 7837 (stan na 16 grudnia). W sumie 349 227 osób uzyskało pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Kiedy powstanie sieć tuneli łączących Danię i Szwecję?

Władze regionu Skåne, na południu Szwecji, mają w planach budowę sieci tuneli, które połączą Helsinborg z duńskim miastem Helsingør...

Tłumy w szwedzkich szpitalach. Pacjentów jest więcej niż kiedykolwiek wcześniej

W szwedzkich szpitalach przebywa obecnie więcej pacjentów niż na którymkolwiek wcześniejszym etapie pandemii koronawirusa. Państwowy epidemiolog Anders Tegnell przyznaje,...

Thunberg przywołuje Dalajlamę do porządku: „Proszę, ucz się więcej”.

Aktywistka klimatyczna Greta Thunberg, która 3 stycznia świętowała osiemnaste urodziny, miała przyjemność stoczyć wideorozmowę z Dalajlamą. Duchowy i polityczny...

Musisz przeczytać

Kiedy powstanie sieć tuneli łączących Danię i Szwecję?

Władze regionu Skåne, na południu Szwecji, mają w planach...

Socjaldemokraci znów krytykowani za bezradność wobec koronawirusa

Ostatni sondaż wyborczy wykazał, że Stefan Löfven i prowadzona...