Jak długo trzeba czekać na pomoc w szwedzkim szpitalu?

Szwedzkie przeciążone szpitale znów znalazły się pod ostrzałem mediów, które opisują jak długo pacjent musi czekać, aż otrzyma niezbędną mu pomoc lekarską.

Osoby szukające pomocy w szwedzkich szpitalach średnio muszą czekać na zajęcie się nimi przez lekarza prawie godzinę. Tak wynika z danych przedstawionych we wtorek przez szwedzką radę zdrowia.

Jednak istnieją tutaj bardzo duże różnice w zależności od regionu kraju.

Najdłużej na pomoc trzeba czekać w Szpitalu Klinicznym Sahlgrenska w Göteborgu, drugim co do wielkości mieście Szwecji. Średni czas oczekiwania na pomoc wynosi tam 4 godziny i 26 minut.

Połowa wszystkich pacjentów w 2016 roku oczekiwała na pomoc co najmniej jedną godzinę i 47 minut. Średni czas oczekiwania wyniósł 4 godziny i 26 minut.

Tobias Carlson ze Szpitala Klinicznego Sahlgrenska powiedział agencji informacyjnej TT, że w 2017 roku czas oczekiwania uległ skróceniu. „Dużo nad tym pracowaliśmy i w czasie ostatniej wiosny i jesieni zarejestrowaliśmy pozytywne zmiany, zwłaszcza w sprawie najdłużej oczekujących osób.”

Według niego na tak długie kolejki wpływ ma wiele czynników.

„Jednym z powodów jest to co my nazywamy ‘tłumem,’ wielu pacjentów przybywa do nas jednocześnie. W całym zachodnim świecie jest obecnie tendencja do częstszego szukania pomocy. Dodatkowo oddziały ratunkowe wykonują dzisiaj znacznie więcej zadań niż mogły wykonać 10 lat temu i to zajmuje więcej czasu.”

Dane pochodzą ze Szwedzkiej Narodowej Rady Zdrowia i Opieki (Socialstyrelsen), która zbadała w 2016 roku czas oczekiwania w 55 oddziałach ratunkowych zlokalizowanych przy szpitalach. Mierzono czas do udzielenia pomocy osobom powyżej 19 roku życia, których obrażenia lub choroba wymagały jak najszybszego udzielenia pomocy.

Łącznie w zeszłym roku oddziały ratunkowe zajęły się dwoma milionami przypadków. Rada na podstawie badania obliczyła średni czas oczekiwania na kontakt z lekarzem oraz średni czas całej wizyty na oddziale.

W wielu największych szwedzkich szpitalach są bardzo długie kolejki: w Södersjukhuset w Sztokholmie, w szpitalach klinicznych w Malmö i w Uppsali średni czas oczekiwania do kontaktu z lekarzem wynosi godzinę i 20 minut.

Zarówno w Södersjukhuset jak i szpitalu klinicznym Sahlgrenska w zeszłym roku oddziały ratunkowe zajęły się ponad 100,000 pacjentów. Na drugim końcu skali są takie jednostki jak szpital Kalix w Norrbotten w którym było to tylko 5,000 przypadków w ciągu całego roku. We wszystkich szpitalach w Norrbotten, najbardziej północnym okręgu Szwecji, średni czas oczekiwania na kontakt z lekarzem był krótszy niż pół godziny, a w całym regionie wyniósł trochę mniej niż 20 minut, najkrócej w kraju.

Poza Norrbotten czas oczekiwania poniżej 30 minut miały jeszcze dwa szpitale Św. Gorana w Sztokholmie oraz Köpings Lasarett w Västmanland.

Średni czas całego pobytu na oddziale ratunkowym dla całego kraju to ponad 200 minut, czyli 3 godziny i 20 minut. Podobnie jak czas oczekiwania był on najdłuższy w największych jednostkach.

Szpital Gällivare na dalekiej północy zanotował najlepszy wynik dla całego kraju, średnio czeka się tam na kontakt z lekarzem 16 minut a cała wizyta trwa średnio 2 godziny.

Poniżej przedstawiamy listę regionów uszeregowanych w kolejności od najkrótszego oczekiwania na kontakt z lekarzem do najdłuższego, stworzoną na podstawie danych z Socialstyrelsen. Blekinge oraz Södermanland nie zostały uwzględnione na liście z powodu braku danych.

 1. Norrbotten
  2. Västerbotten
  3. Västmanland
  4. Kalmar
  5. Värmland
  6. Jönköping
  7. Gotland
  8. Kronoberg
  9. Stockholm
  10. Örebro
  11. Västernorrland
  12. Gävleborg
  13. Dalarna
  14. Östergötland
  15. Skåne
  16. Jämtland
  17. Uppsala
  18. Halland
  19. Västra Götaland
Strona główna Wiadomości Szwecja Jak długo trzeba czekać na pomoc w szwedzkim szpitalu?

Warto przeczytać

Perły Szwecji: Uppsala

Siedemdziesiąt kilometrów na północ od stolicy Szwecji leży Uppsala, czwarte pod względem zaludnienia miasto szwedzkie. Miejscowość nazywana bywa „historyczną i kulturową perełką” Szwecji, przez...

Nowe dane o śmiertelnych strzelaninach w Szwecji

Łącznie 43 osoby zginęły w strzelaninach w 2020 roku to o jedną osobę więcej niż rok wcześniej, ale jak dotąd wciąż mniej niż w...

Nowe prawo podatkowe dla pracowników najemnych w Szwecji od 1 stycznia 2021

Szwedzki rząd zdecydował, że termin "pracodawca ekonomiczny" powinien zostać wprowadzony przy opodatkowaniu pracowników najemnych, którzy tymczasowo pracują w Szwecji i którzy są częścią działalności...