Szwedzkie przeciążone szpitale znów znalazły się pod ostrzałem mediów, które opisują jak długo pacjent musi czekać, aż otrzyma niezbędną mu pomoc lekarską.
Osoby szukające pomocy w szwedzkich szpitalach średnio muszą czekać na zajęcie się nimi przez lekarza prawie godzinę. Tak wynika z danych przedstawionych we wtorek przez szwedzką radę zdrowia.
Jednak istnieją tutaj bardzo duże różnice w zależności od regionu kraju.
Najdłużej na pomoc trzeba czekać w Szpitalu Klinicznym Sahlgrenska w Göteborgu, drugim co do wielkości mieście Szwecji. Średni czas oczekiwania na pomoc wynosi tam 4 godziny i 26 minut.
Połowa wszystkich pacjentów w 2016 roku oczekiwała na pomoc co najmniej jedną godzinę i 47 minut. Średni czas oczekiwania wyniósł 4 godziny i 26 minut.
Tobias Carlson ze Szpitala Klinicznego Sahlgrenska powiedział agencji informacyjnej TT, że w 2017 roku czas oczekiwania uległ skróceniu. „Dużo nad tym pracowaliśmy i w czasie ostatniej wiosny i jesieni zarejestrowaliśmy pozytywne zmiany, zwłaszcza w sprawie najdłużej oczekujących osób.”
Według niego na tak długie kolejki wpływ ma wiele czynników.
„Jednym z powodów jest to co my nazywamy ‘tłumem,’ wielu pacjentów przybywa do nas jednocześnie. W całym zachodnim świecie jest obecnie tendencja do częstszego szukania pomocy. Dodatkowo oddziały ratunkowe wykonują dzisiaj znacznie więcej zadań niż mogły wykonać 10 lat temu i to zajmuje więcej czasu.”
Dane pochodzą ze Szwedzkiej Narodowej Rady Zdrowia i Opieki (Socialstyrelsen), która zbadała w 2016 roku czas oczekiwania w 55 oddziałach ratunkowych zlokalizowanych przy szpitalach. Mierzono czas do udzielenia pomocy osobom powyżej 19 roku życia, których obrażenia lub choroba wymagały jak najszybszego udzielenia pomocy.
Łącznie w zeszłym roku oddziały ratunkowe zajęły się dwoma milionami przypadków. Rada na podstawie badania obliczyła średni czas oczekiwania na kontakt z lekarzem oraz średni czas całej wizyty na oddziale.
W wielu największych szwedzkich szpitalach są bardzo długie kolejki: w Södersjukhuset w Sztokholmie, w szpitalach klinicznych w Malmö i w Uppsali średni czas oczekiwania do kontaktu z lekarzem wynosi godzinę i 20 minut.
Zarówno w Södersjukhuset jak i szpitalu klinicznym Sahlgrenska w zeszłym roku oddziały ratunkowe zajęły się ponad 100,000 pacjentów. Na drugim końcu skali są takie jednostki jak szpital Kalix w Norrbotten w którym było to tylko 5,000 przypadków w ciągu całego roku. We wszystkich szpitalach w Norrbotten, najbardziej północnym okręgu Szwecji, średni czas oczekiwania na kontakt z lekarzem był krótszy niż pół godziny, a w całym regionie wyniósł trochę mniej niż 20 minut, najkrócej w kraju.
Poza Norrbotten czas oczekiwania poniżej 30 minut miały jeszcze dwa szpitale Św. Gorana w Sztokholmie oraz Köpings Lasarett w Västmanland.
Średni czas całego pobytu na oddziale ratunkowym dla całego kraju to ponad 200 minut, czyli 3 godziny i 20 minut. Podobnie jak czas oczekiwania był on najdłuższy w największych jednostkach.
Szpital Gällivare na dalekiej północy zanotował najlepszy wynik dla całego kraju, średnio czeka się tam na kontakt z lekarzem 16 minut a cała wizyta trwa średnio 2 godziny.
Poniżej przedstawiamy listę regionów uszeregowanych w kolejności od najkrótszego oczekiwania na kontakt z lekarzem do najdłuższego, stworzoną na podstawie danych z Socialstyrelsen. Blekinge oraz Södermanland nie zostały uwzględnione na liście z powodu braku danych.
- Norrbotten
2. Västerbotten
3. Västmanland
4. Kalmar
5. Värmland
6. Jönköping
7. Gotland
8. Kronoberg
9. Stockholm
10. Örebro
11. Västernorrland
12. Gävleborg
13. Dalarna
14. Östergötland
15. Skåne
16. Jämtland
17. Uppsala
18. Halland
19. Västra Götaland