fbpx

Wpływ koronawirusa na przestępczość w Szwecji

Wpływ koronawirusa na codzienność w Szwecji jest olbrzymia i rozgałęzia się na wiele różnych aspektów życia. Jego pozytywną stroną jest to, że spadła przestępczość – w Szwecji w dość znaczącym stopniu. Takie informacje wynikają z nowego raportu preliminarnego, za który odpowiada Szwedzka Agencja Zapobiegania Przestępczości (Brå).

W kwietniu ogólna przestępczość spadła o 5 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem rok temu, a marcu – o 4 proc.

Rzecznik Brå zaznacza, że nie jest to ewenement: także w latach poprzednich, przed wybuchem epidemii zdarzały się miesiące, kiedy zbrodni i bandytyzmu notowano mniej. Kiedy jednak weźmiemy pod uwagę, że przestępczość spadła w marcu, gdyby rozpętała się pandemia, i kwietniu, oczywistym staje się, że koronawirus ma duży wpływ na działalność przestępców.

W styczniu przestępczość miała wzrosnąć: w porównaniu z sytuacją sprzed roku o 7 proc. Natomiast w lutym wzrosła o 10%.

W Sztokholmie aktów przestępczych zanotowano w marcu i kwietniu jeszcze mniej: o 7 proc. niż rok wcześniej. To raczej nie przypadek: stolica uchodzi za epicentrum zagrożenia epidemicznego.

Napaść

W drugiej połowie kwietnia na policję zgłaszano o 8 proc. mniej napaści niż rok wcześniej, a w marcu – o 10 proc. mniej.

Przestępstwa na tle seksualnym

W porównaniu z kwietniem 2019, w tym roku popełnionych zostało o 9 proc. mniej przestępstw na tle seksualnym. W marcu zanotowano tu 3-procentowy spadek. Przypadków molestowania seksualnego (szw. sexuellt ofredande) zanotowano aż o 22 proc. mniej w kwietniu i 12 proc. mniej w marcu. Przypadków gwałtu zanotowano o 7 proc. mniej w kwietniu i 3 proc. mniej w miesiącu poprzednim.

Agencja Zapobiegania Przestępczości akcentuje, że jest to najprawdopodobniej spowodowane epidemią i obawami gwałcicieli, że zostaną zarażeni przez ofiarę. Rzecznik dodaje przy tym, że dane są preliminarne i mogą się zmienić w ostatecznej wersji raportu.

Oszustwa

W początkowej fazie epidemii obawiano się, że oszuści będą wykorzystywali kryzys, by wykorzystywać np. łatwowierność osób starszych. Jednak, jak podaje Brå, ogólna liczba oszustw nie uległa zmianie.

Oszustwa związane z kartami płatniczymi zmniejszyły się o 29 procent w kwietniu, a w marcu i lutym też notowano ich mniej. To nie musi wynikać z powodu epidemii: w lutym o koronawirusie nie mówiono jeszcze tak często, jak miesiąc później.

Rzecznik Brå dodaje, że wzrosła liczba oszustw polegających na „społecznej manipulacji” oraz kradzieży tożsamości.

Wykroczenia drogowe

W marcu liczba ofiar śmiertelnych wypadków drogowych spadła w Szwecji do rekordowo niskiego poziomu. Wygląda na to, że Szwedzi stosowali się do zaleceń odgórnych, mówiących o unikaniu niepotrzebnych podróży.

W kwietniu liczba nietrzeźwych kierowców zmalała o 31 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem w 2019 roku. W marcu spadła o niewiele mniej, bo 30 proc. Wzrosła za to liczba kierowców siadających za kierownicę pod wpływem narkotyków – o 33 proc. w kwietniu i 5 proc. w marcu. „Obecnie nie jesteśmy w stanie przypisać tego wzrostu koronakryzysowi”, czytamy we wstępnym raporcie Agencji Zapobiegania Przestępczości.

Rabunki i włamania

Od początku epidemii większość Szwedów pracuje zdalnie. Utrudnia to włamywaczom dostanie się do mieszkań i domów. W kwietniu ten rodzaj przestępczości spadł o 22 proc., ale w marcu statystyki były porównywalne do danych sprzed około dwunastu miesięcy. Brå podaje, że związek z pandemią jest możliwy, ale „jest zbyt wcześnie, aby wyciągać ostateczne wnioski”.

Rabunki i napady spadły o 8 proc. w marcu i o 1 proc. w kwietniu. W lutym zanotowano ich wzrost. Przypadków było na tyle mało, że Agencja Zapobiegania Przestępczości nie potrafi w tej chwili z pewnością stwierdzić, czy spadek wynika z pandemii.

Więcej informacji na temat szwedzkich statystyk kryminalnych można znaleźć pod tutaj.

Strona główna Gangi w Szwecji Wpływ koronawirusa na przestępczość w Szwecji

Warto przeczytać

Tegnell: „Gdyby tylko można było cofnąć czas…”

Szwedzka strategia walki z koronawirusem okazała się kontrowersyjna. Przypomnijmy: podczas gdy większość państw Europy zdecydowała się na bezwzględny lockdown, w Szwecji życie...

Szwecja miała właśnie najgorętszy dzień w roku

Lato jeszcze się nie rozpoczęło a już jedno miasto odnotowało najgorętszy dzień w Szwecji. Według wstępnych danych szwedzkiej krajowej...

Spada zaufanie obywateli do szwedzkiego rządu

Nowy sondaż sporządzony przez Sifo wskazuje, że zaufanie Szwedów do rządu spadło poniżej 50 procent. Mieszkańcy Szwecji coraz mniej ufają też Agencji...