Dania: koronawirus odpuszcza, a obiekty handlowe i rozrywkowe zaczynają się otwierać

W czwartek duńskie muzea i ogrody zoologiczne zaczęły wreszcie otwierać się na klientów. Władze postanowiły, że kraj musi powoli zacząć wracać do normalności, a służby zdrowia uspokajają: koronawirus rozprzestrzenia się w coraz mniejszym tempie.

Początkowy plan rządu zakładał, że muzea, kina, teatry i obiekty zoologiczne będą nieczynne do 8 czerwca. W środę na spotkaniu w Parlamencie podjęto decyzję o mocnym poluzowaniu lockdownu.

Dla dyrektora Muzeum Historii Naturalnej w Kopenhadze, Petera Kjargaarda, to bardzo dobra wiadomość: „Jesteśmy zachwyceni, wreszcie możemy wrócić do pracy”. W muzeum pojawi się nowy eksponat – szczątki dinozaura. Kjargaard nie wie jeszcze, czy nastąpi to w ciągu najbliższego miesiąca, czy w lipcu.

W czwartek otwarte zostaną tylko niektóre muzea – inne „wracają do gry” w przyszłym tygodniu. Granice duńskie są obecnie tymczasowo zamknięte, zgodnie z zarządzeniem Parlamentu. W nadchodzącym tygodniu ma zostać rozszerzona lista osób, które w wyjątkowej sytuacji będą mogły podróżować do Danii z innych krajów.

W ten sposób Danię będą mogli odwiedzić Niemcy oraz wszyscy obywatele państw nordyckich ze stałym meldunkiem w tym obszarze. Na listę dopisano też cudzoziemców posiadających domy w Danii.

Do placówek oświaty powrócą niebawem uczniowie szkół średnich. Duńska Agencja ds. Chorób Zakaźnych (SSI) poinformowała w środę, że wirus nie rozprzestrzenia się już w tak porażającym tempie, jak jeszcze kilka tygodni temu. To właśnie dlatego Dania zaczyna wracać do życia.

Jak podaje SSI 18 maja wskaźnik zakażeń wirusem COVID-19 i współczynnik reprodukcji wirusa spadł do 0,6 z poziomu 0,7 (dane z dnia 8 maja). Coraz mniejsze jest ryzyko przenoszenia choroby koronawirusowej z jednej osoby na drugą, przypadkową.

15 kwietnia otwarto przedszkola i wznowiono zajęcia dla najmłodszych dzieci. Kilka dni temu do szkół wrócili gimnazjaliści.

Pojawiły się też doniesienia mniej pozytywne. Według SSI tylko jeden procent Duńczyków nosi w sobie przeciwciała, które są w stanie zwalczyć COVID-19. Pojawia się więc obawa, że Dania może być podatna na nową formę wirusa.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Pięciu Polaków skazanych na karę więzienia za sfałszowanie zaświadczenia lekarskiego

Polski pracodawca i jego czterej pracownicy zostali skazani za sfałszowanie zaświadczeń lekarskich potwierdzające ujemny wynik testu na COVID-19. Polski pracodawca został...

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa. Johan Carlson, dyrektor generalny Agencji Zdrowia Publicznego, podkreśla, że choć...

Polsko-szwedzki film zgarnia europejskie nagrody

„Sweat” to polsko-szwedzka koprodukcja, za którą odpowiadają m.in. Svenska Filminstitutet, Polski Instytut Sztuki Filmowej, EC1 Łódź oraz Canal+ Polska....

Musisz przeczytać

Pięciu Polaków skazanych na karę więzienia za sfałszowanie zaświadczenia lekarskiego

Polski pracodawca i jego czterej pracownicy zostali skazani za...

Statystyki policyjne: rekordowa liczba eksplozji w Sztokholmie w 2020 roku

Nowo udostępnione statystyki policyjne wykazały, że w 2020 roku...