Więcej szwedzkich regionów wprowadza ostrzejsze środki dotyczące koronawirusa

Cztery kolejne regiony Szwecji wprowadziły we wtorek surowsze lokalne środki dotyczące koronawirusa.

Trzy nowe regiony – Kalmar, Norrbotten i Västerbotten – wdrożyły zalecenia opracowane przez Agencję Zdrowia Publicznego po konsultacji z lokalnymi samorządami, natomiast Blekinge na południowym wschodzie wprowadziło własne zalecenia.

Zgodnie z nowymi wytycznymi, które są przedstawione na stronie internetowej Agencji Zdrowia Publicznego i wchodzą w życie natychmiast, wszyscy w Kalmar, Norrbotten i Västerbotten proszeni są o:

  • Powstrzymać się od przebywania w pomieszczeniach zamkniętych, takich jak sklepy, centra handlowe, muzea, biblioteki, basen i siłownie. Ograniczyć się do niezbędnych wizyt na przykład w sklepach spożywczych i aptekach.
  • Powstrzymać się od uczęszczania w spotkaniach, koncertach, przedstawieniach, treningach sportowych, meczach i zawodach. To zalecenie nie dotyczy jednak treningu sportowego dzieci i młodzieży urodzonych w 2005 roku lub później.
  • Jeśli to możliwe, unikać kontaktu fizycznego z innymi osobami niż te, z którymi się mieszka. Według Agencji Zdrowia Publicznego obejmuje to na przykład uczestnictwo w imprezach lub podobnych spotkaniach towarzyskich.

Mieszkańcy Västerbotten i Norrbotten są również proszeni o zrezygnowanie z wszelkich zbędnych podróży. Obejmuje to podróże w obrębie regionów i między regionami, zalecenie nie dotyczy osób, które muszą dojechać do pracy, uczelni lub w celu uzyskania opieki zdrowotnej.

Wszystkie zalecenia obowiązywać będą do 8 grudnia, ale mogą zostać przedłużone.

Ponadto region Blekinge wprowadził własne zalecenia, których należy przestrzegać wraz z zaleceniami krajowymi Agencji Zdrowia Publicznego:

  • Spędzaj czas tylko z osobami, które na co dzień spotykasz, swoją rodziną lub osobami, z którymi mieszkasz. Nie bierz udziału w przyjęciach, kolacjach, po pracy ani innych prywatnych imprezach.
  • Zostań w domu. Nigdzie nie podróżuj, chyba że jest to absolutnie konieczne. Wyjątkiem są podróże do pracy, studia lub opieka zdrowotna.
  • Pracuj jak najwięcej z domu.
  • Nie odwiedzaj centrów handlowych, muzeów, basenów ani siłowni, gdzie istnieje ryzyko zatłoczenia. Wyjątkiem są niezbędne wizyty w sklepach spożywczych i aptekach.
  • Nie uczęszczaj na spotkania, koncerty, pokazy, treningi sportowe, mecze lub zawody. Wyjątkiem jest zawodowy sport i trening sportowy dla dzieci urodzonych w 2005 roku lub później. W miarę możliwości ćwicz na świeżym powietrzu.
  • Nie podróżuj środkami transportu publicznego w czasie, gdy mogą wystąpić korki. Zamiast tego spaceruj, jeżdż na rowerze lub podróżuj własnym samochodem.
Strona główna Wiadomości Koronawirus w Szwecji Więcej szwedzkich regionów wprowadza ostrzejsze środki dotyczące koronawirusa

Warto przeczytać

Telewizyjne przemówienie premiera Stefana Löfvena do narodu

Oto pełna transkrypcja przemówienia premiera Stefana Löfvena do narodu w sprawie koronawirusa w niedzielny wieczór. (przetłumaczone szybko po emisji, więc przepraszamy za wszelkie błędy) Dziś...

Fiński prom osiadł na mieliźnie na Bałtyku z 429 pasażerami na pokładzie

Statek należący do Viking Line "Grace", który pływa między fińskim portem w Turku a stolicą Szwecji Sztokholmem uderzył w skały w sobotę o 14:15...

Nowe, oficjalne przepisy w Szwecji: zakaz zgromadzeń w gronie więcej niż 8 osób

W poniedziałek na konferencji poświęconej epidemii koronawirusa władze Szwecji poinformowały, że wprowadzony zostanie zakaz zgromadzeń publicznych w gronie więcej niż ośmiu osób. Przepisy wynikają...