Wadliwe testy na obecność koronawirusa

W ciągu najbliższych dni szwedzkie służby zdrowia skontaktują się z tysiącami osób. Okazuje się, że w ich ręce wpadły wadliwe testy na obecność koronawirusa.

W 3700 przypadkach mogło dojść do błędnej diagnozy, a wynik – choć wyszedł pozytywny – wcale nie musi wskazywać na infekcję COVID-19.

W dwóch laboratoriach w Szwecji, przeprowadzających testy kontroli jakości, potwierdzono, że ponad 3700 osób mogło uzyskać „potencjalnie nieprawdziwe informacje” o swoim zdrowiu.

W oświadczeniu Agencji Zdrowia Publicznego czytamy:
„Dwa laboratoria odkryły, że indywidualne testy na obecność koronawirusa były wadliwe. Choć widnieje na nich oznakowanie CE, mogły nie nadawać się do użytku. Te wady produkcyjne sprawiają, że nie da się odróżnić niskiego poziomu wirusa od próbek ujemnych.”

Zestaw do testu domowego przywędrował do Szwecji z Chin. Był też sprzedawany aptekom  w innych państwach. Ponoć dystrybuowała nim nawet Światowa Organizacja Zdrowia.

Błędne wyniki testu otrzymali mieszkańcy następujących regionów: Sztokholm, Västra Götaland, Gävleborg, Västerbotten, Västmanland, Dalarna, Västernorrland, Sörmland i Blekinge. Służby zdrowia skontaktują się z poszkodowanymi najpóźniej do czwartku. Regionalna służba zaoferuje tym osobom bezpłatny test na obecność koronawirusa.

Ponieważ wyniki testów były nieprawidłowe, statystyki dotyczące zachorowań na COVID-19 będą musiały zostać zaktualizowane i poprawione. Według Agencji Zdrowia Publicznego zmiany będą „marginalne”.

OKQ8 kreditkort

We wtorek podano, że łączna liczba infekcji (od początku epidemii) wyniosła w Szwecji 86 891.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Jak liczyć dni pobytu według nowego prawa dla pracowników najemnych w Szwecji

Jako dni pobytu w Szwecji liczy się tylko dni robocze, a nie dni wolne od pracy, takie jak weekendy,...

Król i królowa Szwecji otrzymali szczepionkę przeciw Covid-19

74-letni król Karol XVI Gustaf i 77-letnia królowa Szwecji Silvia otrzymali pierwszą dawkę szczepionki Covid-19. Król i królowa zostali zaszczepieni...

Jak liczyć dni pobytu według nowego prawa dla pracowników najemnych w Szwecji

Jako dni pobytu w Szwecji liczy się tylko dni robocze, a nie dni wolne od pracy, takie jak weekendy,...

Musisz przeczytać

Rząd Szwecji oskarżony o celowe rozprzestrzenianie koronawirusa w społeczeństwie

Liderzy dwóch opozycyjnych partii, Chrześcijańskich Demokratów oraz Szwedzkich Demokratów,...