fbpx

Greta Thunberg postanowiła wrócić do szkoły

Internet usłyszał o niej w sierpniu 2018 roku, a później, jako najsłynniejsza nastoletnia aktywistka ekologiczna na świecie, miała coraz więcej pracy. Po rocznej przerwie w nauce Greta Thunberg postanowiła wrócić do szkoły.

17-letnia Szwedka zasłynęła dzięki pikiecie pod siedzibą rządu i walce o zmniejszenie emisji dwutlenku węgla nie tylko w swoim ojczystym kraju, ale też w innych państwach świata. Na przestrzeni 2019 roku dużo podróżowała, postulując o poważniejsze traktowanie takich spraw jak globalne ocieplenie czy zmiany klimatu. Wzięła m.in. udział w szczycie klimatycznym COP24 w Katowicach, a jej spotkanie z Donaldem Trumpem w Davos rozpaliło cały internet.

„Moja przerwa od szkoły dobiegła końca – to wspaniałe uczucie!”, czytamy w poście Thunberg na Instagramie. Na zdjęciu widać nastolatkę stojącą przy rowerze, z plecakiem na ramieniu.

Aktywistka zobaczy się z klasowymi przyjaciółmi już za parę dni. W mediach nie ujawniono jednak, do której szkoły obecnie uczęszcza.

Greta Thunberg pikietowała pod Parlamentem dokładnie dwa lata temu, 20 sierpnia 2018 roku. Zagrzała w ten sposób do „walki” innych młodych ludzi z całego świata – wszyscy zaangażowali się w akcję Skolstrejk för klimatet (dosł. strajk szkolny klimatyczny). World Nature Fund nominowało ją do nagrody dla młodzieżowego bohatera ochrony środowiska.

Dziewczyna uczestniczyła w wielu konferencjach poświęconych zmianom klimatu, między innymi tych organizowanych przez ONZ. Niedawno spotkała się niemiecką kanclerz Angelą Merkel w Berlinie.

Obecnie ruch „Fridays for Future” uniemożliwiony jest przez pandemię koronawirusa: zgromadzenia publiczne są nadal utrudnione lub w ogóle zakazane. Thunberg zapowiada jednak, że nadal będzie walczyła o poprawę klimatu na Ziemi i „wspólną przyszłość kolejnych pokoleń”.

OKQ8 kreditkort

Pod koniec 2018 roku „Time” umieścił Thunberg na liście najbardziej wpływowych nastolatków świata.

Strona główna Wiadomości Szwecja Greta Thunberg postanowiła wrócić do szkoły

Warto przeczytać

Sześć pięknych szwedzkich miast o których mogłeś nie słyszeć

Ystad Jeśli jesteś fanem skandynawskich kryminałów na pewno słyszałeś o Ystad. Tutaj ‘zamieszkuje’ filmowy detektyw Kurt Wallander i tutaj kręcono zdjęcia, zarówno do oryginalnej jak...

Podróże zagraniczne ze Szwecji: gdzie są możliwe, a gdzie lepiej ich unikać?

W czasach pandemii koronawirusa podróże za granicę są nie tylko niewskazane, ale czasem też niemożliwe. Przed każdym wyjazdem powinniśmy zapoznać się z...

Tegnell o wzroście zachorowań na koronawirusa: „zmierzamy w złym kierunku”

Szwecja. Podczas gdy premier znów ostrzega obywateli, by stosowali się do restrykcji i nakazów, obowiązujących od początku pandemii koronawirusa, Andersowi Tegnellowi zbiera...