Ustawa dotycząca korekty płci osób nieletnich może ulec zmianie

Urząd Zdrowia i Opieki Społecznej (Socialstyrelsen) dokonał raportu, z którego wynika, że w ostatnich latach operacjom zmiany płci poddanych zostało dużo więcej osób niepełnoletnich. Często są to dzieci z zaburzeniami neuropsychiatrycznymi.

Thomas Lindén, przewodniczący Narodowej Rady Zdrowia i Opieki Społecznej w Socialstyrelsen, nie jest przekonany, czy wszyscy nieletni pacjenci powinni przejść korektę płci tylko na podstawie wydanej diagnozy psychiatrycznej:

„Ta procedura jest nieodwracalna. Musi istnieć całkowita pewność, że zmiana płci będzie dla pacjenta korzystna.” Powiedział w wywiadzie dla SVT.

W 2018 roku rząd szwedzki zaproponował nową ustawę, według której, za zgodą rodzica lub opiekuna, zabiegowi chirurgicznemu narządów płciowych mogą być poddane już 15-latki. Urząd Zdrowia i Opieki Społecznej zatwierdził ustawę, choć była ona krytykowana przez Radę Legislacyjną.

Planem Socialstyrelsen było też umożliwienie tym osobom, które przeszły zabieg, lecz wciąż nie identyfikują się z nowo wybraną płcią, aby same wybrały tożsamość płciową.

Teraz Urząd Zdrowia i Opieki Społecznej jest zdania, że wiek osób poddanych zmianie płci „nie powinien być obniżony”.

„To, jakie było nasze zdanie wcześniej, ma niewielkie znaczenie. Nie czujemy, by do czegoś nas ono zobowiązało. Temat korekty płci poddaliśmy wielu dyskusjom i analizom”, powiedział niedawno Lindén. Jego zdaniem nowa ocena ustawy wiąże się z przytoczonymi statystykami, z których wynika, że wielu transpłciowych nastolatków cierpi na zaburzenia neuropsychiatrycze.

Po roku 2010 zanotowano potężny wzrost osób niepełnoletnich ubiegających się o prawo do korekty płci. W ciągu dekady liczba ta wzrosła o około 1500.

Z kolei w latach 2018–2019 miał miejsce 38-procentowy spadek w liczbie pacjentów. Sveriges Television wnioskuje, że wynika on w dużej mierze z uwagi mediów.  Fotis Papadopoulos ze Szpitala Akademickiego w Uppsali podkreśla przy tym, że liczba dzieci z dysforią płciową bynajmniej w Szwecji nie maleje.

Na północy Szwecji coraz częściej notowane są przypadki dzieci z dysforią na tle płciowym. Mowa tu o osobach, które nie czują się komfortowo ze swoją płcią biologiczną i chcą ją zmienić. Informacje wynikają z badań przeprowadzonych przez psycholog Camillę Ernstsson.

Strona główna Wiadomości Szwecja Ustawa dotycząca korekty płci osób nieletnich może ulec zmianie

Warto przeczytać

Horror w Danii: wybite norki „powstały” ze swoich grobów

Duńskie fermy hodowlane, na których konieczne było uśmiercenie milionów norek, przeżywają prawdziwy horror. Zakopane zwłoki zaczęły wydobywać się na powierzchnię ziemi. https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js ...

Duńskie badanie ostatecznie rozstrzyga sprawę masek ochronnych

Maseczki antywirusowe – czy naprawdę chronią nas przed infekcją? Odpowiedzi na to pytanie poszukali naukowcy z Danii, z profesorem Henningiem Bundgaardem na czele. Bundgaard...

Szef policji w Göteborgu nazwany rasistą za komentarz o przestępcach

Erik Nord, dowodzący policją na obszarze wielkiego Göteborga, został uznany za rasistę po tym, jak w mediach społecznościowych napisał, że „przestępcy z zagranicy nie...